U Kyjeva zemřel kameraman americké televize, zasáhli ho Rusové. Jeho kolega přišel o kus nohy
Válka na Ukrajině si vyžádala život dalšího amerického novináře. Televize Fox News dnes v interním prohlášení informovala zaměstnance o smrti dlouholetého kameramana Pierrea Zakrzewského, který se v pondělí ocitl pod palbou severozápadně od Kyjeva společně s reportérem Benjaminem Hallem. Ten podle komuniké šéfky stanice Suzanne Scottové zůstává hospitalizován. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že při útoku zemřela i místní producentka Oleksandra Kuršynová. Hall přišel o kus nohy.
Okolnosti smrti kameramana Zakrzewského nejsou příliš jasné, kromě toho, že se tak stalo, když s Hallem autem projížděli obcí Horenka poblíž letiště Hostomel. V posledních dnech se ovšem množila tvrzení o střelbě ruských vojáků na zástupce médií nebo civilní obyvatelstvo. Pod palbou se na začátku měsíce ocitl i tým českého webu Voxpot v čele s jeho šéfredaktorem Vojtěchem Boháčem.
The truth is the target. Russian troops fired at Fox News camera crew near Kyiv. Cameraman Pierre Zakrevsky and producer Oleksandra Kurshynova were killed. Journalist Benjamin Hall survived, but lost part of his leg. #RussianWarCrimesinUkraine
— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 15, 2022
O víkendu na Ukrajině přišel o život americký filmař Brent Renaud. Podle ukrajinských úřadů jej zabila ruská palba. Zranění při stejném incidentu ve městě Irpiň utrpěl jeho kolega Juan Arredondo. Horenka, kde byl podle Scottové zabit kameraman Zakrzewski, leží nedaleko Irpině. Oblast severozápadně od centra Kyjeva je už několik dní dějištěm bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami.
BREAKING: Fox News cameraman Pierre Zakrzewski dies after team's vehicle was hit near Kyiv
— BNO News (@BNONews) March 15, 2022
Zakrzewski ve Fox News pracoval řadu let a pomáhal v americké televizi pokrývat i války v Iráku, Afghánistánu a Sýrii. „On byl naprostý poklad,“ napsal na twitteru moderátor Fox News John Roberts. Poklonu zabitému novináři složila i reportérka CNN Clarissa Wardová, která je v těchto dnech také na Ukrajině. „Mimořádná povaha a ohromný talent a jeden z nejmilejších, nejzdvořilejších kolegů na cestách. Naprosto srdcervoucí,“ napsala.
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová ještě před zprávou o smrti Zakrzewského sdělila, že Rusko za necelé tři týdny války proti Ukrajině zabilo již tři novináře a zranilo více než tři desítky žurnalistů. Kromě Renauda jmenovala reportéra Viktora Dudara a kameramana Jevhena Sakuna.

Rusko od začátku ukrajinského vpádu do ruské Kurské oblasti ztratilo více než 38 000 vojáků a 1 000 kusů techniky, uvedl vrchní velitel Oleksandr Syrskij.

Jako jednu z největších porážek Moskvy označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnešní ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Naprostá většina evropských zemí se změně podle vyjádření ukrajinské hlavy státu úspěšně přizpůsobila.
„Když (ruský prezident Vladimir) Putin před více než 25 lety převzal moc v Rusku, přečerpalo se ročně přes Ukrajinu do Evropy více než 130 miliard metrů krychlových plynu. Dnes je tranzit ruského plynu roven nule. To je jedna z největších porážek Moskvy,“ uvedl na platformě Telegram Zelenskyj.

Papež František dnes u příležitosti Světového dne míru, který si každoročně 1. ledna připomíná katolická církev, poděkoval všem, kdo se snaží o diplomatické řešení v oblastech ozbrojených konfliktů a ukončení válek. Vyzval také lídry zemí s křesťanskou tradicí, aby šli příkladem a odpustili, nebo snížili dluhy nejchudším zemím. Informoval o tom server Vatican News.
„Modleme se za to, aby na všech frontách skončily boje a aby se usilovalo o mír a usmíření,“ řekla hlava katolické církve v poledne k věřícím, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Někteří přinesli cedule s názvy oblastí, kde trvají ozbrojené konflikty. Papež dnes opět zmínil mimo jiné válku na Ukrajině či v Pásmu Gazy.
Dopoledne papež František, který v prosinci oslavil 88. narozeniny, odsloužil první mši roku v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Během ní podle agentury EFE apeloval na „ochranu života“ a „každého stvoření narozeného z ženy od početí až po smrt“, což označil za „základ pro budování mírové civilizace“. Vyzval přitom k ochraně „života v lůně“, života dětí, těch, kteří trpí, chudých, starých či osamělých.