U Kyjeva zemřel kameraman americké televize, zasáhli ho Rusové. Jeho kolega přišel o kus nohy
Válka na Ukrajině si vyžádala život dalšího amerického novináře. Televize Fox News dnes v interním prohlášení informovala zaměstnance o smrti dlouholetého kameramana Pierrea Zakrzewského, který se v pondělí ocitl pod palbou severozápadně od Kyjeva společně s reportérem Benjaminem Hallem. Ten podle komuniké šéfky stanice Suzanne Scottové zůstává hospitalizován. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že při útoku zemřela i místní producentka Oleksandra Kuršynová. Hall přišel o kus nohy.
Okolnosti smrti kameramana Zakrzewského nejsou příliš jasné, kromě toho, že se tak stalo, když s Hallem autem projížděli obcí Horenka poblíž letiště Hostomel. V posledních dnech se ovšem množila tvrzení o střelbě ruských vojáků na zástupce médií nebo civilní obyvatelstvo. Pod palbou se na začátku měsíce ocitl i tým českého webu Voxpot v čele s jeho šéfredaktorem Vojtěchem Boháčem.
The truth is the target. Russian troops fired at Fox News camera crew near Kyiv. Cameraman Pierre Zakrevsky and producer Oleksandra Kurshynova were killed. Journalist Benjamin Hall survived, but lost part of his leg. #RussianWarCrimesinUkraine
— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 15, 2022
O víkendu na Ukrajině přišel o život americký filmař Brent Renaud. Podle ukrajinských úřadů jej zabila ruská palba. Zranění při stejném incidentu ve městě Irpiň utrpěl jeho kolega Juan Arredondo. Horenka, kde byl podle Scottové zabit kameraman Zakrzewski, leží nedaleko Irpině. Oblast severozápadně od centra Kyjeva je už několik dní dějištěm bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami.
BREAKING: Fox News cameraman Pierre Zakrzewski dies after team's vehicle was hit near Kyiv
— BNO News (@BNONews) March 15, 2022
Zakrzewski ve Fox News pracoval řadu let a pomáhal v americké televizi pokrývat i války v Iráku, Afghánistánu a Sýrii. „On byl naprostý poklad,“ napsal na twitteru moderátor Fox News John Roberts. Poklonu zabitému novináři složila i reportérka CNN Clarissa Wardová, která je v těchto dnech také na Ukrajině. „Mimořádná povaha a ohromný talent a jeden z nejmilejších, nejzdvořilejších kolegů na cestách. Naprosto srdcervoucí,“ napsala.
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová ještě před zprávou o smrti Zakrzewského sdělila, že Rusko za necelé tři týdny války proti Ukrajině zabilo již tři novináře a zranilo více než tři desítky žurnalistů. Kromě Renauda jmenovala reportéra Viktora Dudara a kameramana Jevhena Sakuna.

Ukrajinští hackeři zahájili rozsáhlý kybernetický útok na ruské poskytovatele internetu a vojenské společnosti, tvrdí zdroj. Útok zasáhl nejméně 33 serverů a 283 kancelářských počítačů v průmyslových podnicích, vyřadil 21 webových stránek a zničil 15 cloudových úložišť, uvedl zdroj z vojenské rozvědky pro deník Kyiv Independent.

Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill dnes v reakci na podpis zákona o zákazu náboženských organizací napojených na Rusko obvinil ukrajinské úřady z pronásledování věřících. Situaci věřících hlásících se na Ukrajině k ruské pravoslavné církvi označil za znepokojivou a vyzval představitele ostatních křesťanských náboženských skupin a mezinárodní organizace, aby „pozvedli svůj hlas na obranu pronásledovaných věřících“.

Litva chce poskytnout Ukrajině další vojenskou pomoc. Oznámila to podle agentury Unian litevská premiérka Ingrida Šimonytéová na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a polskou hlavou státu Andrzejem Dudou. Hodnotu nového balíčku pomoci však neupřesnila.
Na podzim Kyjev od Litvy obdrží přibližně 5 000 dronů. Kromě munice a zbraní pak do začátku září dodá Litva Ukrajině systémy protivzdušné obrany, rakety a vybavení na obranu proti dronům. Ukrajina také získá od Litvy 35 milionů eur (875,8 milionu Kč) na nákup radarového vybavení a zařízení pro detekci min.