Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

V Dejvicích se otevřelo komunitní centrum pro rodiny z Ukrajiny. Hledají se také prostory pro výuku

Autor: jza - 
14. března 2022
16:02

Rodiny z Ukrajiny mají od tohoto týdne možnost využívat nové komunitní centrum v Dejvicích. Radnice ho tu zřídila spolu s Arcidiecézní charitou Praha. Od pondělí do čtvrtka během dopoledne si sem mohou děti chodit hrát, chystají se tu různé organizované volnočasové aktivity jako třeba zpívání nebo výtvarná dílna. Radnice se také připravuje na školní výuku dětí z Ukrajiny a uvažuje se o stavbě tzv. kontejnerové školy.

Centrum nazvané Slunečnice nese název po květině, která se stala i jedním ze symbolů Ukrajiny, sídlí v Thákurově ulici. Už v pondělí se tu sešla skupinka malých dětí. Jsou tu pro ně připravené různé hračky nebo občerstvení. Kromě možnosti trávit tu volný čas má centrum také pomoci uprchlíkům z Ukrajiny adaptovat se na život v novém prostředí. „Bude otevřené od pondělí do čtvrtka od devíti do 12 hodin,“ uvedl radní Prahy 6 pro sociální a zdravotní politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).

Radnice na provoz centra vyčlenila půl milionu korun. Počítá se i s tím, že by tu mohly probíhat i různé kroužky pro děti jako třeba zpívání, výtvarná dílna, radnice chce oslovit také místní sportovní kluby. Pro další aktivity pro děti a rodiče Ukrajinců se hledají i další prostory. „Nabídl se nám dům dětí a mládeže a nabízí programy pro různé skupiny dětí,“ doplnil radní.

V pondělí proběhl den otevřených dveří. Kapacita centra je zhruba 30 až 50 maminek s dětmi, zatím se nemusí nikdo přihlašovat předem, stačí jen přijít.

Kam budou děti chodit do školy? 

Do Prahy míří velké množství matek s dětmi, které budou potřebovat chodit někam do školy. Podle radního Hoška se odhaduje, že v Praze 6 už teď může být 400 až 600 dětí, což by odpovídalo v podstatě jedné velké škole.

Radnice o víkendu uspořádala rychlou sbírku školních tašek, které jsou už pro děti v komunitním centru připravené. Městská část k tomu místní vyzvala během pravidelných farmářských trhů na Vítězném náměstí a odezva byla velká a sehnalo se jich více než 100. „Mě to až dojalo,“ poznamenal Marián Hošek. Školní tašky nejsou prázdné, děti v nich najdou různé hračky, pastelky nebo penály pro malé školáky.

Školy jsou už plné

Podle radní pro školství Prahy 6 Marie Kubíkové (ODS) je už teď jasné, že děti uprchlíků z Ukrajiny se těžko mohou vejít do běžných škol. Školy a školky na Praze 6 jsou už z 95 procent plné. Proto se už teď začalo hledat alternativní řešení. Radní poznamenala, že díky novému zákonu nazývanému lex Ukrajina bude možné učit i jinde než v klasických třídách. Radnice už uvažuje o stavbě kontejnerových škol, kde by mohla výuka probíhat. „Budeme muset učit všude, kde to půjde,“ poznamenala.

Bude tak možné učit i jinde než v klasických školních třídách. Jako jedna z možností se nabízí stavba tzv. kontejnerové školy. Radnice už dostala nabídku pozemků od ČVUT. „Když se všichni společně dáme dohromady, tak to zvládneme,“ dodala radní Kubíková.

18:19
1. 6. 2023

Ruští vyšetřovatelé vyhlásili pátrání po třetím člověku podezřelém z účasti na vraždě předního vojenského blogera Vladlena Tatarského. Tatarskij zemřel začátkem dubna při výbuchu v kavárně v Petrohradu. Vyšetřovací výbor, který se zabývá závažnou kriminalitou, na telegramu uvedl, že hledaným je Roman Popkov, ruský novinář působící na Ukrajině.

18:17
1. 6. 2023

Evropský parlament dnes vyzval členské země Evropské unie, aby neumožnily Maďarsku příští rok předsedat Radě EU. Maďarská prezidentka Katalin Nováková „doufá, že nebude přijato žádné nedemokratické řešení v rozporu se zákonem a že seriózní lidi nenapadne, že by mohlo být zpochybněno předsednictví Maďarska v Radě EU“.

18:17
1. 6. 2023

Podívejte se na nové snímky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na summitu v Moldavsku.

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa