Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Cena benzínu poprvé od vypuknutí války na Ukrajině mírně klesla, nafta dál zdražuje

Autor: ČTK - 
13. března 2022
08:30

Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů na 47,12 koruny za litr. Nafta naproti tomu nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dni o 12 haléřů na 49,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Ceny benzinu od té doby nepřetržitě rostly až do tohoto pátku, kdy se růst poprvé zastavil. I přes mírné sobotní zlevnění je Natural 95 v Česku o zhruba 9,60 koruny dražší než před začátkem války.

Ještě výraznější je zdražení nafty. Její cena od začátku ruské invaze stále roste, i když v posledních třech dnech mírnějším tempem. V pátek stoupla průměrná cena dieselu o desetník, což je zatím nejnižší denní nárůst. Celkem zdražil litr nafty od začátku bojů na Ukrajině o více než 13 korun.

Benzin zůstává nejdražší v Praze

Nejdráž tankují benzín motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě v průměru na 47,37 Kč. O haléř levnější je natural ve Středočeském kraji. Na opačném konci žebříčku je Jihočeský kraj s průměrnou cenou benzinu 46,83 koruny.

Nejdražší nafta je ve středních Čechách, kde litr vyjde na 49,72 koruny. Následuje Liberecký kraj s průměrnou cenou o čtyři haléře nižší. Nejlevněji je v Karlovarském kraji, kde pumpaři chtějí za litr nafty v průměru 48,98 koruny.

Kvůli vysokým cenám pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv. Ministři rovněž schválili zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Ministerstvo financí zároveň oznámilo, že bude plošně kontrolovat čerpací stanice kvůli maržím za paliva. Dodávané informace chce resort průběžně porovnávat s vývojem cen na komoditní burze v Rotterdamu, z níž vycházejí velkoobchodní ceny pohonných hmot v evropských zemích.

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR k 12. březnu 2022 (v Kč/l):

Přehled průměrných cen pohonných hmot v ČR k 12. březnu 2022 (v Kč/l). Přehled průměrných cen pohonných hmot v ČR k 12. březnu 2022 (v Kč/l). | ČTK/CCS

6:46
Dnes

V Dnipru ruské bezpilotní letouny zasáhly vícepodlažní budovu, záchranné týmy zatím podle šéfa vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka nalezli čtyři zraněné.

„Pod troskami jsou lidí, pátrací akce pokračují,“ uvedl Lysa

6:38
Dnes

Ruské drony zasáhly obchodní zónu v Oděse ve čtvrtek pozdě večer. Ukrajinská obrana zachytila devět dronů, jeden z nich však zasáhl oblast poblíž přístavu a zapříčinil požár, uvedlo na telegramu jižní velitelství ukrajinských ozbrojených sil. Záchranáři při hašení ohně objevili těla tří lidí.

6:35
Dnes

Prezident Petr Pavel se dnes dopoledne setká na Pražském hradě s ukrajinskými válečnými uprchlíky. Smyslem setkání je podle odboru komunikace prezidentské kanceláře představit a ocenit některé úspěšné Ukrajince, jimž se v Česku například podařilo zahájit podnikání, kteří provozují bistro nebo cukrárnu a pomáhají svým krajanům. V sobotu uplynou od začátku ruské invaze dva roky.

Zobrazit celý online

Video  epicentrum - Štěpán Křeček  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa