Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Kladivo na oligarchy: O co všechno přišli ruští boháči kvůli sankcím?

 • Autor: ČTK,štt - 
  14. 3. 2022
  05:00

  Sankce uvalené na Rusko kvůli agresi na Ukrajině válcují proputinovské oligarchy. Akcie ruských průmyslových gigantů rychle ztrácejí na hodnotě. Nejbohatší Rusové se snaží na poslední chvíli zachránit majetek nastřádaný v evropských státech. Mnozí přicházejí o místa v předních světových institucích. Na koho dopadly nejtvrději?

  Po rozpoutání války na Ukrajině se světové společenství rozhodlo uvalit ekonomické sankce nejen na Ruskou federaci jako celek, ale i na její jednotlivé zástupce. Muži, kteří vlastní velké podíly v klíčových ruských průmyslových podnicích, v poslední době zažívají nečekaný finanční pád. Kromě strmého poklesu akcií na světových trzích jim byly zabaveny rozsáhlé nemovitosti nebo byli vyřazeni z předních míst světových institucí. Mnozí z nich příšli o své milované superluxusní jachty a další majetek.

 • 1.Roman Abrahamovič nesmí prodat londýnskou Chelsea

  Na seznamu ruských miliardářů, kterým Velká Británie zmrazila majetek, je i majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Celková hodnota sankcí je zhruba 15 miliard liber, což je v přepočtu asi 450 miliard korun. Většinu částky tvoří Abramovičův majetek, který podle prohlášení britské vlády přesahuje devět miliard liber. Přestože se „The Blues“ můžou nadále účastnit nejvyšší anglické fotbalové soutěže, majitel nesmí nadále zasahovat do fungování klubu, což mu znemožňuje i plánovaný prodej londýnského mužstva.

  Přijít by také mohl o tryskáče a jachty. Abramovič miluje luxus a rád dává na odiv své bohatství. Jeho přepychová superjachta, kterou pojmenoval Eclipse, byla naposledy podle informací u karibského ostrova St. Martin. Ovšem to není jediná loď, kterou vlastní. Je ještě majitelem plavidla s názvem Solaris, které je ale o něco menší.

  Dlouholetý ruský vlastník fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič předal "dozor a péči" nad klubem správní radě klubové charitativní nadace. Dlouholetý ruský vlastník fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič předal "dozor a péči" nad klubem správní radě klubové charitativní nadace. | Reuters

  Po pádu Sovětského svazu začal Abramovič obchodovat s ropou a v období privatizace investoval do oceli a uhlí, díky čemuž se na dlouhou dobu stal nejbohatším Rusem. V roce 2005 prodal skoro tříčtvrtinový podíl v ruské ropné společnosti Sibněft státnímu plynárenskému titánovi Gazprom za 13 miliard dolarů. Když mu britské úřady nechtěly prodloužit vízum, zažádal si v roce 2018 úspěšně o izraelské státní občanství.

 • 2.Vagit Alekperov zažil nejvyšší propad ze všech ruských miliardářů

  Majetek šéfa ropné společnosti Lukoil už letos klesl v přepočtu zhruba o 300 miliard korun, což je největší propad z 22 ruských miliardářů vedených v indexu agentury Bloomberg. Akcie Lukoilu obchodované v Londýně se v pondělí propadly o 62,8 procenta. Lukoil je třetí největší společností v Rusku po státních společnostech Sberbank a Rosněfť. Alekperov začínal jako dělník na ropné plošině a v dobách Sovětského svazu byl náměstkem ministra pro ropný průmysl.

  Vagit Alekperov, spolumajitel Lukoilu Vagit Alekperov, spolumajitel Lukoilu | Profimedia.cz

  Vlastní také loděnice a sedmdesátimetrovou loď Galactica Super Nova, která tento týden po uvalení sankcí vyplula z přístavu Tivat nacházejícího se v Černé Hoře. Kromě pětinového podílu ve společnosti Lukoil vlastní třetinu fotbalového klubu Spartak Moskva.

 • 3.Alexej Mordašov přišel o svou superjachtu „Lady M“

  Dle žebříčku Forbes se jedná o třetího nejbohatšího muže v Rusku s majetkem více než půl bilionu korun. Mordašov je jedním z mnoha Rusů, jimž EU v rámci protiruských sankcí zmrazila majetek. V severoitalském přístavu Imperia mu úřady zabavily i jeho honosnou jachtu „Lady M“. Cena toto 65 metrů dlouhého korábu je odhadována na 65 milionů eur, tedy zhruba jedna a půl miliardy korun.

  Ruský miliardář Alexej Mordašov přišel v Itálii o svou luxusní jachtu. Ruský miliardář Alexej Mordašov přišel v Itálii o svou luxusní jachtu. | Profimedia.cz/Reuters

  Mordašov si nechal loď vyrobit na zakázku v roce 2013 u americké firmy Palmer Johnson. Šestapadesátiletý podnikatel je šéfem hutní firmy Severstal. Vlastní také asi 30 procent TUI Group, jedné z největších společností v oblasti cestovního ruchu na světě. Oligarcha vlastní i vilu na pobřeží Sardinie. Zatím není jasné, zda policie zabavila i tuto nemovitost v hodnotě přes 1,5 miliardy korun.

 • 4.Vladimir Potanin vyloučen z rady Guggenheimova muzea

  Podle časopisu Forbes se jedná v současnosti o druhého nejbohatšího Rusa. Potanin je spoluvlastníkem těžební společnost Norilsk Nickel, ke které přišel během privatizace v 90. letech. Stál také u zrodu Onexim Bank. Dříve vlastnil podíly v pojišťovnictví, médiích, zemědělství, strojírenství a ropě a nyní má podíl ve farmaceutické společnosti Petrovax Pharm. Kvůli propadu cen akcií přišel v únoru za jediný den o zhruba 17 miliard korun. Vůči ekonomickým sankcím namítl, že ochromí celosvětový trh a „uvrhnou Rusko o jedno století zpět“.

  Ruský oligarcha Vladimir Potanin s prezidentem Vladimirem Putinem Ruský oligarcha Vladimir Potanin s prezidentem Vladimirem Putinem | Profimedia.cz, Twitter

  Jako mnozí další miliardáři své bohatství demonstruje v důležitých evropských přístavech. Je vlastníkem dvou jacht – Nirvana a Barbara, kotvící na Maledivách. Guggenheimovo muzeum v New Yorku s Potaninem rozvázalo spolupráci. Jako důvod zástupci světoznámé instituce uvedli, „že důrazně odsuzují ruskou invazi a rozpoutání války proti ukrajinské vládě a jejímu lidu“.

 • 5.Gennadij Timčenko přišel až o polivinu svého jmění

  Jeden z prvních oligarchů, na kterého Británie letos uvalila sankce, letos přišel o téměř polovinu svého čistého jmění. Hodnota jeho majetku se snížila o více než 10 miliard dolarů, tedy zhruba 230 miliard korun. Dále nesmí on, ani jemu příbuzní lidé vstoupit na půdu britských ostrovů. Timčenko má podíly v různých ruských podnicích, včetně plynárenské společnosti Novatek a petrochemického gigantu Sibur Holding.

  Podnikatel Gennadij Timčenko Podnikatel Gennadij Timčenko | Twitter, Facebook

  Má úzké vazby na prezidenta Vladimira Putina, kvůli čemuž čelil v roce 2014 americkým sankcím. Je předsedou ruské národní hokejové ligy KHL a vlastní hokejový klub Petrohrad. Je pravidelným členem tzv. noční hokejové ligy, amatérské soutěže, v níž kromě samotného Putina hrají další významní představitelé ruského státu. Timčenko má dále finské a arménské občanství.

 • 6.Německé úřady zkonfiskovaly loď patřící Ališeru Usmanovi

  Dalším ruským miliardářem, který přišel o svůj „mořský palác“, je Ališer Usmanov. Přes 150 metrů dlouhá loď Dilbar procházela od konce října rekonstrukcí v hamburských loděnicích Blohm+Voss. Usmanov koupil loď v roce 2016 údajně za 600 milionů dolarů, což je zhruba 16 miliard korun. Německé loděnice Lürssen, které ji na zakázku stavěly přes čtyři roky, plavidlo označily za „jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších, které kdy bylo postaveno, a to jak z hlediska rozměrů, tak i technologie“.

  Ališer Usmanov je ruský oligarcha s uzbeckými kořeny Ališer Usmanov je ruský oligarcha s uzbeckými kořeny | Profimedia.cz

  Jachta je součástí Usmanovova majetku, jehož hodnota se odhaduje na několik miliard dolarů a který zahrnuje podíly ve společnosti Metalloinvest – těžařského a ocelářského gigantu – a firmě Xiaomi na spotřební elektroniku, jakož i menší podíly ve firmách z oblastí telekomunikací, těžby a médií. Usmanov rovněž vlastní rozsáhlý nemovitý majetek v Anglii, Mnichově, Lausanne, Monaku či na Sardinii. Do roku 2018 mu patřil podíl třiceti procent v londýnském fotbalovém klubu Arsenal.

 • 7.Valentina Matvijenková se bojí o své italské letovisko

  Valentina Matvijenková (72) - politička, členka politické strany Jednotné Rusko a předsedkyně Rady federace (horní komora ruského parlamentu) Valentina Matvijenková (72) - politička, členka politické strany Jednotné Rusko a předsedkyně Rady federace (horní komora ruského parlamentu) | Instagram.com/matvienko.vi

  Politička Valentina Matvijenková stála u podepsání dekretů potvrzujících Ruskou invazi na ukrajinské území. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu se však nyní bojí o své sídlo v italské Pescaře. Na 26 hektarech půdy se nachází honosná vila s výhledem na moře. V třípatrové budově, jejíž hodnota je vyčíslena v přepočtu na 230 milionů korun, se nachází na 20 obytných místností včetně 20 metrů dlouhého bazénu. Dle informacích uvedených na příjezdové bráně se objekt nachází v údajné rekonstrukci.

 • 8.Francouzi zabavili plavidlo Igora Sečina

  Igor Sečin Igor Sečin | Reuters

  Luxusní jachta byla zabavena i ruskému oligarchovi Igoru Sečinovi. Kromě toho, že je blízkým Putinovým spojencem, je také šéfem ropného koncernu Rosněfť. Loď Amore Vero (italsky Opravdová láska) podle prohlášení francouzského ministerstva financí zabavili celníci v loděnici La Ciotat nedaleko Marseille. Místní firma zde od začátku roku prováděla rekonstrukci, aby přes 80 metrů dlouhá loď mohla vyplout zpátky na moře. Luxusní plavidlo má hodnotu v přepočtu více než dvě a půl miliardy korun. Server dále uvádí, že loď vyrobila nizozemská společnost Oceanco a oligarchovi ji dodala v roce 2013. Na palubě má být například kosmetický salon a posilovna.

 • 9.GALERIE: Luxusní jachty, vévodská sídla nebo sportovní kluby. Tohle všechno vlastní!

  22:05
  Dnes

  Vážení čtenáři, 

  pro dnešek končíme online zpravodajství z rusko-ukrajinského válečného konfliktu. Pokračovat v něm budeme v brzkých ranních hodinách. Za redakci Blesk zpráv přejeme dobrou noc. 

  22:00
  Dnes

  Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiletěl do Uzbekistánu, kde bude při dvoudenní státní návštěvě jednat se svým tamním protějškem Šavkatem Mirzijojevem. Informovaly o tom agentury AP a ruský TASS, podle kterého je hlavní program cesty naplánován na pondělí.

  Dnes Putin položil věnec u památníku nezávislosti v Taškentu a podle Kremlu už neformálně hovořil také s Mirzijojevem. Formální jednání hlav státu jsou na programu v pondělí. Cesta je podle agentur zaměřená na prohloubení vztahů mezi Taškentem a Moskvou.

  20:26
  Dnes

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval k účasti na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku prezidenty Spojených států Joe Bidena a Číny Si Ťin-pchinga. Video s výzvou v angličtině nahrál podle agentury Reuters ve vyhořelé charkovské tiskárně, která se ve čtvrtek stala terčem ruského útoku. USA se summitu zúčastní, řekl dnes podle agentury Reuters nejmenovaný americký činitel, který ovšem odmítl sdělit, kdo a na jaké úrovni z Washingtonu přijede.

  Zobrazit celý online

  Video  SWIFT - Co znamená tato matka všech sankcí pro Rusko  - Videohub
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa