Ruští vojáci v Irpini pálí do uprchlíků, 2 mrtvé děti. A Čečenci v Buči zranili starostu?

Aktualizováno -
6. března 2022
19:58
Autor: ČTK, Mii - 
6. března 2022
12:03

Ruské jednotky podle ukrajinských úřadů ve městě Buča ležícím na severozápad od Kyjeva ostřelují sídliště a blokují dodávky humanitární pomoci. Informuje o tom agentura Unian. Kanál Nexta uvádí, že tzv. Kadyrovci, tedy čečenské jednotky, zranily tamního starostu. V Irpini, která se nachází v sousedství Buči, podle zpravodaje Rádia Svoboda ruští vojáci stříleli po civilistech utíkajících z města. Starosta města Oleksandr Markušin podle serveru Kyiv Independent uvedl, že zemřelo nejméně osm lidí, z toho dvě děti.

Rada města Buči v prohlášení na facebooku uvedla, že ruští vojáci střílí na civilisty, včetně dětí, nebo na automobily. „Dodávky humanitární pomoci nejsou možné: obec je v nepřátelském obležení,“ píše se v prohlášení. Město žádá o pomoc, aby se podařilo zachránit jeho obyvatele. Už několik dnů nefungují dodávky elektřiny a tepla ani internetové připojení. Vedení Buči tvrdí, že ruští vojáci vykrádají sklady.

V Irpini podle ukrajinských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, mezi nimi dvě děti, když ruští vojáci zahájili palbu na civilisty snažící se dostat se z města. Mezi oběťmi jsou zřejmě členové jedné rodiny. Lidé se z tohoto předměstí Kyjeva snaží dostat do metropole. Odchod jim ale zkomplikovalo zničení mostu na hlavní silnici vedoucí do Kyjeva. Ukrajinská armáda ho vyhodila do povětří, aby zpomalila postup ruských jednotek v případě, že město padne do jejich rukou.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč podle příspěvku na twitterovém účtu běloruské nezávislé televize Nexta řekl, že ukrajinské úřady jednají o evakuaci obyvatel Buči a Hostomelu, které neustále bombardují ruské jednotky.

USA: Je to záměr

Spojené státy mají „velmi důvěryhodné zprávy“, že útoky na civilisty jsou záměrné, oznámil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. V pořadu stanice CNN uvedl, že Washington tyto zprávy schraňuje, aby mohl podpořit případné vyšetřování možných válečných zločinů.

K vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných Ruskem na Ukrajině dnes vyzvala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Myslím si, že potřebujeme silné a jasné vyšetřování,“ řekla v rozhovoru s CNN.

„Nyní to všechno zaznamenáváme, dáváme dohromady, prohlížíme a zajišťujeme, abychom mohli podpořit jakoukoliv práci příslušných organizací a institucí, až budou vyšetřovat, zda došlo či dochází k válečným zločinům,“ sdělil šéf americké diplomacie.

Válka Rusko vs. Ukrajina
20:42
Dnes

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

20:41
Dnes

Více než 210 000 Rusů podepsalo od ledna do července 2025 smlouvy s ministerstvem obrany, aby bojovali na Ukrajině, uvedl místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.

„Tempo je poměrně slušné, dobré,“ řekl Medveděv na zasedání personální komise ozbrojených sil. „Doufám, že se nám podaří udržet stejné tempo i v budoucnu. Do dobrovolnických jednotek vstoupilo dalších 18 000 osob,“ dodal.

20:20
Dnes

Soud ve Spojených státech nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze přes 13 milionů dolarů (275 milionů Kč) na její červnový provoz. Vyplývá to z úterního rozhodnutí washingtonského soudu. To je dalším v řadě předběžných opatření zajišťujících Kongresem schválené financování stanice, které chce Trump ukončit. Šéf stanice Stephen Capus rozhodnutí přivítal a uvedl, že je připraven k dialogu s úřady.

Video  Nejhorší výbuchy války: Jak to vypadalo v Charkově 1. 3.  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa