Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Rubl má nejhorší výsledky v historii. Na sankce reagují i ratingové agentury

Aktualizováno -
3. března 2022
14:31
Autor: ČTK, psp - 
28. února 2022
06:48

Ruský rubl klesl po vyhlášení západních ekonomických sankcí proti Rusku téměř o 30 procent a je na novém historickém minimu vůči americkému dolaru. Centrální banka víc než zdvojnásobila úrokovou sazbu: na 20 %. Ratingové agentury pak snížili hodnocení Ruska do neinvestiční kategorie. Západní sankce podle prohlášení společností zpochybňují jeho schopnost splácet dluh a oslabují ekonomiku.

Aktuální kurz rublu k dolaru

Dolar se v pondělí prodával až za 119 rublů, zatímco v pátek kurz obchodování oficiálně končil na hodnotě kolem 83 rublů za dolar, uvedl server BBC.

Sankce západních zemí proti Rusku přijaté kvůli jeho útoku na Ukrajinu zahrnují odpojení vybraných ruských bank od globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce. Podle BBC Rusové čekají dlouhé fronty před bankami v obavách, že jim přestanou fungovat bankovní karty nebo že bude stanoven limit na množství hotovosti, kterou si budou moci vybrat.

11:47
25. 9. 2023

Policisté dosud nevypátrali dva útočníky podezřelé ze srpnového napadení dvou ukrajinských žen na pouti v Plasích na severním Plzeňsku a dál po nich pátrají. Třetího muže, kterého policie v srpnu obvinila z ublížení na zdraví a z výtržnictví, soud v pátek pustil po měsíci z vazby. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Pavla Burešová

„Na případu vyšetřovatelé stále intenzivně pracují. Policie dál pátrá po dvou podezřelých účastnících incidentu. Propuštění obviněného z vazby na vyšetřování nic nemění,“ řekla ČTK Burešová. Na propuštění obviněného muže z vazby upozornil Deník. O propuštění rozhodl státní zástupce Dušan Nový. „Pominul vazební důvod, který stanovil soud, tedy že by mohl ovlivňovat svědky,“ řekl Deníku Nový. Obviněnému muži hrozí v případě, že ho soud uzná vinným, až pětileté vězení.

11:47
25. 9. 2023

Bezpečnostní informační služba (BIS) podle ředitele Michala Koudelky odhalila, že jeden z dlouhodobých agentů Ruska v České republice zajistil za úplatu několika tisíc eur šíření ruské propagandy, která se týkala války na Ukrajině. Koudelka to řekl při dnešní konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně.

„Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zahraničněpolitické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. A k tomu byly využity i veřejně známé osobnosti,“ uvedl.

11:05
25. 9. 2023

Ve válce proti Rusům zemřel osmnáctiletý Artem Savčenko. 

Kompletní online

Snížení ratingu Ruska

Po sankcích pak přišla ve čtvrtek pro ekonomiku Ruska. Ratingové agentury zemi snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti o celých šest stupňů.

Ruské finanční trhy se ocitly v chaosu kvůli sankcím uvaleným na Moskvu za invazi na Ukrajinu, která je největším útokem na evropský stát od druhé světové války. Invaze vyvolala řadu ratingových změn a varování před hrozivým dopadem na ruskou ekonomiku. Minulý týden snížila rating Ruska do neinvestiční kategorie agentura S&P.

Poskytovatelé indexů FTSE Russell a MSCI ve středu oznámili, že vyřadí ruské akcie ze svých indexů. Přední představitel MSCI na počátku týdne označil ruský akciový trh za "neinvestovatelný".

Fitch snížil rating Ruska na známku B, vysoce spekulativní, z dosavadní BB. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále zhoršit. Moody's, který minulý týden varoval před možností zhoršení ratingu, snížil známku na B3, rovněž vysoce spekulativní, z Baa3.

Fitch také upozornil, že k takto rozsáhlému snížení ratingu, tedy o šest stupňů, u státního subjektu přistoupil naposledy v roce 1997, a to u Jižní Koreje.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Pokud se rating nachází ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů dané země investovat velcí institucionální investoři, například penzijní fondy.

Reakce na sankce

Ruská centrální banka v pondělí ohlásila razantní zvýšení úrokových sazeb. Tu hlavní z dosavadních 9,5 % zvedla na 20 %. Reaguje tak na riziko devalvace rublu a vyšší inflaci. Chce zabránilt situaci, že se střadatelé hromadně vrhnou na banky, aby si vybrali peníze, což je nebezpečné pro celý systém. Zvýšení sazeb činí úspory v rublech trošku přitažlivějšími a celkově ochlazuje trh, vysvětluje BBC. 

Banka spolu s ministerstvem financí rovněž nařizují firmám, aby prodaly 80 procent svých příjmů v cizích měnách, tedy nakupovaly rubly, napsala agentura RIA Novosti. Při nynějších cenách ropy (zatím není důvod si myslet, že ze současných výšek klesnou - spíše stoupnou) budou prodávat okolo 55-60 miliard dolarů měsíčně. Samozřejmě nevíme, kolik deviz prodala centrální banka na podporu rublu, ale nejspíše jsou tyto hodnoty porovnatelné. Ke stabilizaci trhu v nejbližších týdnech by to mělo stačit, soudí ředitel pro investice společnosti Loko-Invest Dmitrij Polevoj.

Rusko má podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova plán, jak na sankce reagovat, a teď na něm pracuje. Vladimir Putin se dnes postupně setká s několika klíčovými představiteli, aby s nimi probral další kroky, v plánu jsou i schůzky s ministrem financí a s guvernérkou centrální banky. 

Centrální banka také nařídila dnes neotevírat akciovou burzu, obchodovat se nebude ani na trhu s finančními deriváty. Chce tak zabránilt dalším škodám po zavedení tvrdých západních sankcí.

„Pondělí, jak už bylo jasné o víkendu, se pro ruský finanční systém stalo opravdu černým dnem,“ napsala ruská redakce BBC a připomněla, že v bankovních aplikacích se od neděle nabízí nákup deviz podle astronomického kurzu: za euro teď chtějí 150 rublů, za dolar 140.

Video  Generál Pavel pro Blesk o invazi na Ukrajinu: Západ selhal, Putin se sarkasticky směje.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud