Rubl má nejhorší výsledky v historii. Na sankce reagují i ratingové agentury
Ruský rubl klesl po vyhlášení západních ekonomických sankcí proti Rusku téměř o 30 procent a je na novém historickém minimu vůči americkému dolaru. Centrální banka víc než zdvojnásobila úrokovou sazbu: na 20 %. Ratingové agentury pak snížili hodnocení Ruska do neinvestiční kategorie. Západní sankce podle prohlášení společností zpochybňují jeho schopnost splácet dluh a oslabují ekonomiku.
Aktuální kurz rublu k dolaru
Dolar se v pondělí prodával až za 119 rublů, zatímco v pátek kurz obchodování oficiálně končil na hodnotě kolem 83 rublů za dolar, uvedl server BBC.
Sankce západních zemí proti Rusku přijaté kvůli jeho útoku na Ukrajinu zahrnují odpojení vybraných ruských bank od globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce. Podle BBC Rusové čekají dlouhé fronty před bankami v obavách, že jim přestanou fungovat bankovní karty nebo že bude stanoven limit na množství hotovosti, kterou si budou moci vybrat.
Ze 1300 migrantů bez dokladů, kteří loni přišli do Finska přes ruskou hranici, jich zhruba třetina tuto severskou zemi opustila. S odvoláním na pohraniční policii o tom na svém webu informovala finská televize YLE. Pohraniční policie také sdělila, že tehdejší události a zneužití chaotické situace na finsko-ruském pomezí pašeráky, vyšetřuje. Finští zákonodárci letos v červenci schválili zákon, který umožňuje za určitých podmínek odmítat žádosti o azyl. Zákon navrhla vláda kvůli obavám z migrační vlny z Ruska, kterou podle Helsinek koordinuje Moskva. Ukrajina poprvé za posledních 48 dní nečelila v noci útokům ruských bezpilotních letounů Šáhid. Napsaly to dnes ukrajinské servery s odvoláním na mluvčího letectva Jurije Ihnata a další zdroje. Naposledy země zažila noc bez úderů dronů na konci srpna, podotkl web RBK-Ukrajina, podle něhož by příčinou pauzy mohl být mimo jiné nedávný ukrajinský útok na ruský sklad s drony v Krasnodarském kraji. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo dobytí další ukrajinské obce – konkrétně vsi Levadne, která leží v Záporožské oblasti. Informovala o tom dnes Rada EU, která zastupuje členské státy sedmadvacítky. Uvalení sankcí dnes na jednání v Lucemburku schválili unijní ministři zahraničí. Terčem opatření se stala také íránská národní letecká společnost Iran Air a rovněž aerolinky Saha Airlines a Mahan Air.Evropská unie zavádí sankce na sedm osob a sedm subjektů v souvislosti s íránskou dodávkou balistických raket a bezpilotních letounů Rusku
Snížení ratingu Ruska
Po sankcích pak přišla ve čtvrtek pro ekonomiku Ruska. Ratingové agentury zemi snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti o celých šest stupňů.
Ruské finanční trhy se ocitly v chaosu kvůli sankcím uvaleným na Moskvu za invazi na Ukrajinu, která je největším útokem na evropský stát od druhé světové války. Invaze vyvolala řadu ratingových změn a varování před hrozivým dopadem na ruskou ekonomiku. Minulý týden snížila rating Ruska do neinvestiční kategorie agentura S&P.
Poskytovatelé indexů FTSE Russell a MSCI ve středu oznámili, že vyřadí ruské akcie ze svých indexů. Přední představitel MSCI na počátku týdne označil ruský akciový trh za "neinvestovatelný".
Fitch snížil rating Ruska na známku B, vysoce spekulativní, z dosavadní BB. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále zhoršit. Moody's, který minulý týden varoval před možností zhoršení ratingu, snížil známku na B3, rovněž vysoce spekulativní, z Baa3.
Fitch také upozornil, že k takto rozsáhlému snížení ratingu, tedy o šest stupňů, u státního subjektu přistoupil naposledy v roce 1997, a to u Jižní Koreje.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Pokud se rating nachází ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů dané země investovat velcí institucionální investoři, například penzijní fondy.
Reakce na sankce
Ruská centrální banka v pondělí ohlásila razantní zvýšení úrokových sazeb. Tu hlavní z dosavadních 9,5 % zvedla na 20 %. Reaguje tak na riziko devalvace rublu a vyšší inflaci. Chce zabránilt situaci, že se střadatelé hromadně vrhnou na banky, aby si vybrali peníze, což je nebezpečné pro celý systém. Zvýšení sazeb činí úspory v rublech trošku přitažlivějšími a celkově ochlazuje trh, vysvětluje BBC.
Banka spolu s ministerstvem financí rovněž nařizují firmám, aby prodaly 80 procent svých příjmů v cizích měnách, tedy nakupovaly rubly, napsala agentura RIA Novosti. Při nynějších cenách ropy (zatím není důvod si myslet, že ze současných výšek klesnou - spíše stoupnou) budou prodávat okolo 55-60 miliard dolarů měsíčně. Samozřejmě nevíme, kolik deviz prodala centrální banka na podporu rublu, ale nejspíše jsou tyto hodnoty porovnatelné. Ke stabilizaci trhu v nejbližších týdnech by to mělo stačit, soudí ředitel pro investice společnosti Loko-Invest Dmitrij Polevoj.
Rusko má podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova plán, jak na sankce reagovat, a teď na něm pracuje. Vladimir Putin se dnes postupně setká s několika klíčovými představiteli, aby s nimi probral další kroky, v plánu jsou i schůzky s ministrem financí a s guvernérkou centrální banky.
Centrální banka také nařídila dnes neotevírat akciovou burzu, obchodovat se nebude ani na trhu s finančními deriváty. Chce tak zabránilt dalším škodám po zavedení tvrdých západních sankcí.
„Pondělí, jak už bylo jasné o víkendu, se pro ruský finanční systém stalo opravdu černým dnem,“ napsala ruská redakce BBC a připomněla, že v bankovních aplikacích se od neděle nabízí nákup deviz podle astronomického kurzu: za euro teď chtějí 150 rublů, za dolar 140.