Za uprchlíky do Německa přišlo loni 54 tisíc příbuzných. V rámci slučování rodin

Autor: ČTK - 
25. 7. 2018
22:23

V rámci slučování rodin do Německa loni přišlo z šesti nejčastějších zemí původu uprchlíků 54 000 lidí. Oznámilo to dnes německé ministerstvo zahraničí. Většinou šlo o takzvané privilegované slučování rodin, kdy uprchlíci žijící v Německu nemuseli prokazovat, že rodinným příslušníkům dokážou zajistit obydlí a živobytí, informovala agentura DPA.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že uvedený počet přistěhovalých rodinných příslušníků se týká lidí z Eritreje, Sýrie, Iráku, Íránu, Jemenu a Afghánistánu. Až do března roku 2016 bylo v Německu možné také slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale jen doplňkovou ochranu.

Letos v únoru tento stav vláda prodloužila až do konce července, a poté dospěla ke kompromisu, který má slučování rodin od srpna opět umožňovat v omezeném počtu tisícovky rodinných příslušníků běženců s doplňkovou ochranou měsíčně. Zohledňována mají být kritéria jako blaho dětí, doba odloučení, nemoc v rodině nebo šance na integraci.

Chtějí rozšířit seznam bezpečných zemí

Německá vláda se přitom nedávno vyslovila pro rozšíření seznamu takzvaných bezpečných zemí - do nichž je možné snadněji vracet migranty - o Tunisko, Maroko, Alžírsko a Gruzii. Je ale nejisté, zda s návrhem budou souhlasit i zákonodárci, protože podobnému kroku dlouhodobě brání opozice především z řad Zelených.

O azyl v Německu v roce 2017 požádalo kolem 8700 migrantů z Tuniska, Maroka, Alžírska a Gruzie. Migranti přicházející z tzv. bezpečných zemí, kde by jim podle Německa nemělo hrozit nelidské zacházení, ve spolkové republice zpravidla nemají nárok na azyl, a jejich žádost je tak možné zpracovat rychleji. Rychlejší by pak měl být i jejich návrat do země původu.

Hrozí odmítnutým mučení?

Velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se o zařazení Tuniska, Maroka a Alžírska na seznam bezpečných zemí snažila už v minulém volebním období. Návrh se jí ale nepodařilo prosadit, protože ho ve Spolkové radě zablokovaly zemské vlády s účastí Zelených, kteří jsou přesvědčení, že v zemích Maghrebu lidem stále hrozí mučení nebo jiné nepřípustné zacházení ze strany státu. Kritizují také to, že je v nich trestná homosexualita.

Složité schvalování ve Spolkové radě se na rozdíl od Spolkového sněmu očekává i letos. „Pro tento zákon potřebujeme dvě spolkové země, kde se Zelení účastní na vládě,“ připustil ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), který se kvůli migrantům dostal v poslední době do ostrého sporu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU).

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa