Monika Babišová vytáhla bílou róbu, s manželem vyrazili na operu. I s Merkelovou

Autor: ČTK, nkov, simao - 
25. července 2018
18:01

V Bayreuthu blízko západočeských hranic dnes odpoledne provedením nového nastudování opery Lohengrin začaly hudební slavnosti Richarda Wagnera. Český premiér Andrej Babiš (ANO) je využil i ke schůzce se šéfem bavorské vlády Markusem Söderem (CSU). V hledišti se potkal také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU).

„Uvidíme operu Lohengrin, tu začal psát Richard Wagner v létě 1845 v Mariánských Lázních. Těším se, i když na operu moc často nechodím,“ uvedl český premiér ke svému bavorskému programu. 

Schůzka Andreje Babiše se Söderem byla naplánována na přestávku několikahodinového operního představení, které začalo v 16:00 SELČ. Politici na ní mají řešit především migraci, spolupráci ve vědě a výzkumu a modernizaci železničního spojení Prahy s Mnichovem.

Babiš s manželkou Monikou přitom zapózovali fotografům i na červeném koberci – právě v doprovodu Markuse Södera a jeho manželky Karin Baumüllerové. Zatímco Babiš vytáhl na operu tradiční černý oblek s motýlkem, manželka českého premiéra zvolila jednoduchou bílou róbu bez výstřihu.

Andrej Babiš, Monika Babišová, Markus Söder a Karin Baumüllerová v německém Bayreuthu při příležitosti Wagnerových slavnostíAndrej Babiš, Monika Babišová, Markus Söder a Karin Baumüllerová v německém Bayreuthu při příležitosti Wagnerových slavností | Reuters

Merkelovou doprovodil manžel

Na migraci mají Česko a Bavorsko dlouhodobě velmi podobný názor. Jak Praha, tak Mnichov také patří k častým kritikům migrační politiky německé kancléřky Angely Merkelové. Ta přitom vyrazila na operu také – v doprovodu manžela Joachima Sauera. Setkání s Merkelovou sice není plánováno, podle informací ČTK se ale oba politici nejspíš potkají v hledišti při zahajovací opeře.

Wagnerovy slavnosti v německém Bayreuthu navštívila i kancléřka Merkelová.Wagnerovy slavnosti v německém Bayreuthu navštívila i kancléřka Merkelová. | Reuters

Babišovo jednání o migrantech

Před Babišovým jednáním v Německu o migrantech vzbudil rozruch požadavek v Bavorsku vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU) vracet přímo z hranic s okolními státy běžence, kteří již požádali o azyl v jiné zemi Evropské unie. Babišova vláda totiž přijímání jakýchkoliv uprchlíků odmítá.

Po schůzce Babiše se Söderem zveřejnil Úřad vlády jejich společné prohlášení. „Oceňujeme pozitivní vývoj, kterým česko-bavorské vztahy v posledních letech prošly. Naše spolupráce je na vysoké úrovni a chceme i do budoucna udělat vše pro to, aby tento trend pokračoval. Jakožto dobří sousedé vedeme dialog a spolupracujeme v atmosféře vzájemné důvěry. Pokud jde o výzvy na evropské úrovni, sázíme také zde na vedení dialogu a snahu o jednotný postup,“ shodli se prý premiéři.

Pochvalovali si prý i dobrou vzájemnou policejní spolupráci. O nově zřízené bavorské pohraniční policii, která podle informací ČTK na české straně vzbudila rozpaky, se ale tisková zpráva nezmiňuje.

„U migračního tématu zdůraznili společné pozice týkající se potřeby účinné ochrany vnějších hranic EU, důsledného potírání převaděčské kriminality a nutnosti citelně a udržitelně zlepšit životní perspektivy pro lidi ve zdrojových a tranzitních zemích,“ uvedl Úřad vlády.

Probrali železnici, obchod i vesmírnou spolupráci

Probrali i důležitost hospodářské spolupráce, kdy objem česko-bavorského obchodu se od vstupu Česka do EU více než zdvojnásobil a v roce 2017 činil 20,95 miliard eur, což vytvořilo nové maximum. „Mezi zeměmi střední a východní Evropy je Česko nejdůležitějším obchodním partnerem Bavorska,“ podotkl bavorský ministerský předseda.

Dále se na schůzce řešilo železniční spojení mezi Bavorskem s ČR a „naléhavá“ realizace potřebných tras či spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací – včetně spolupráce v oblasti vesmírného výzkumu, kde vznikne nová odborná pracovní skupina.

Z Bayreuthu do Rakouska

Z Bavorska se Babiš přesune do Rakouska, kde se na pozvání kancléře Sebastiana Kurze zúčastní Salcburských hudebních slavností. Při té příležitosti se v pátek uskuteční i bilaterální jednání obou politiků, které se zaměří hlavně na evropská témata, protože Rakousko letos ve druhém pololetí předsedá Evropské unii.

Hudební slavnosti Richarda Wagnera v Bayreuthu, na nichž se návštěvníci mohou těšit třeba také na Tristana a Isoldu, Bludného Holanďana nebo Parsifala, budou pokračovat až do 29. srpna.

OkoloHradce ( 27. července 2018 18:18 )

marmat, jsem objektivní a ještě hodně shovívavá, protože mi je sympatická, jiná by to asi slízla jinak.

OkoloHradce ( 27. července 2018 18:15 )

junkiexl ( 27. července 2018 00:23 )

Marmagore, zacni s tou objektivitu u seba. Tve ejakulaty pardon elaboraty svedci o tom, ze tobe plati najvjac penazi, ty baco chudy..Lubis Buresa na smotane ci s haluskami.

junkiexl ( 27. července 2018 00:17 )

Krasne a objektivne napsano, ale vite, po Silly( od silikon) Monce ani pes nestek(ne). Ta zajima mezinarodni media asi jako lonsky snih. Jen Cehuni to zde rozebiraji, jako by Silly Monje cely svet lezel u nohou.Nelezi.

marmat ( 26. července 2018 19:08 )

majojo: Ta je původem Češka...ex Trampová- sorry jako...mícháte hrušky a jablka s kiwi a špenátem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud