Uprchlíci na vodních skútrech dorazili do Evropy. Před policií se rozutekli

Autor: Mii - 
14. srpna 2017
20:35

Člun jako hlavní dopravní prostředek pro pašování uprchlíků do Evropy dostává nového konkurenta. Video natočené ve španělské enklávě Ceuta v severní Africe ukazuje, jak pašeráci převážejí uprchlíky na vodních skútrech. Jeden muž akci nepřežil a utopil se. Obliba Španělska mezi uprchlíky roste, varuje Organizace pro migraci (IOM). S informací přišel web Daily Mail. 

Video natočil náhodný kolemjdoucí v malé osadě Benzu. Když viděl, že pašeráci rozvážejí uprchlíky na vodních skútrech, okamžitě vytáhl mobil a věc zaznamenal. Podle místních médií se akce účastnilo devět pašeráků a minimálně dvanáct uprchlíků.

Jeden muž přesun nepřežil, jeho tělo místní obyvatelé nalezli plavat mezi kameny. Než stihla dorazit policie, uprchlíci se rozutekli.

Video Uprchlíci vyměnili čluny za vodní skútry. Jeden muž to ale nepřežil. - YouTube

Uprchlíci mění trasy

Událost se stala jen pár dní poté, co se na populární španělské pláži plné turistů vylodila loď plná uprchlíků. Mezinárodní Organizace pro migraci už dříve varovala, že Španělsko se stane novou nejčastější volbou migrantů přicházejících od moře. Jen letos se jich zde vylodilo 8200 – třikrát více než loni.

Oproti Itálii, kam jich letos dorazilo 96 400, je to sice málo, ale počet pomalu dotahuje na Řecko s 11 713 jen za letošek. Podle mluvčího IOM Joela Millmana je pravděpodobné, že Španělsko letos Řecko překoná.

Řada uprchlíků, kteří volí dlouhou cestu do Itálie skrze Saharu, je podle IOM ze západní Afriky. Poslední dobou se jim ale cestování ztěžuje, a tak se poohlížejí po bezpečnější cestě přes Gibraltar. „Myslíme si, že vnímají Maroko jako velmi bezpečné, tak proto ho volí,“ vysvětloval Millman pro Daily Mail. Cesta je navíc kratší.

„V Libyi je vidět, že se nesnaží skrýt. Prostě do člunu nacpou co nejvíce lidí a doufají, že jim brzy někdo pomůže. Kdežto ve Španělsku se všichni pohybují nepozorovaně,“ zmínil dále Millman.

Vstupní bod do Evropy

Ceuta a Melilla jsou jediné hranice Evropy přímo sousedící s Afrikou. Uprchlíci je proto často volí jako vstupní body do Evropy. Přelézají ploty, plavou podél pobřeží nebo se schovávají v kamionech. Jakmile se totiž do Ceuty dostanou, mohou zažádat o azyl v „pravém“ Španělsku. Ceutu a Maroko proto dělí dlouhý hlídaný plot, jenž má nelegálním přechodům zabránit.

Další videa
Články odjinud