21 milionů korun na méně utopených uprchlíků. Chovanec nabídl Itálii policisty

Autor: simao, ČTK - 
6. 7. 2017
20:56

České ministerstvo vnitra navrhne poskytnout EU téměř 21 milionů korun na řešení přílivu uprchlíků z Libye přes Středozemní moře a Itálii slibuje poslat na pomoc policisty. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to napsal svému italskému protějšku Marcovi Minnitimu v dopise, přerozdělování uprchlíků podle kvót ale české vnitro dále odmítá.

Návrhy pomoci Itálii, která je přetížená migrační krizí, představila v úterý Evropská komise a pomoc dnes podpořili ministři vnitra zemí EU.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v dopise uveřejněném na stránkách svého rezortu uvedl, že navrhne české vládě uvolnit až 800 tisíc eur (v přepočtu zhruba 20,9 milionu korun) na podporu aktivit EU v Libyi, které mají vést ke snížení počtu uprchlíků mířících z Libye do EU.

„S obavami a znepokojením sleduji současnou situaci v centrálním Středomoří, kde nadále dochází k významnému migračnímu tlaku,“ napsal Chovanec.

Chovanec: Distribuci nelegálů odmítáme

Chovanec upozorňuje, že „velkou většinu příchozích tvoří nelegální ekonomičtí migranti bez nároku na mezinárodní ochranu“, a považuje za nezbytné zacílit pozornost a úsilí na „prevenci vyplutí z Libye, a tedy snížení rizik spojených s často životu nebezpečnou plavbou“.

Italskému ministrovi také sdělil, že je připraven vyslat na případnou Minnitiho žádost „početný kontingent policistů“, kteří by pomohli s vracením uprchlíků z Itálie. Připomíná však, že „ČR nepovažuje za vhodnou distribucí přibyvších nelegálních migrantů“.

Itálie jako vstupní brána migrantů

Minniti v neděli vyzval evropské země, aby otevřely své přístavy lodím zachraňujícím migranty ve Středozemním moři, a ulevily tak Itálii. V rozhovoru s deníkem Il Messaggero dodal, že Itálie nyní kvůli uprchlíkům čelí „enormnímu tlaku“.

Itálie je totiž momentálně hlavní vstupní branou migrantů. Po loňském uzavření balkánské stezky se jich většina snaží do Evropy dostat od břehů severní Afriky přes Středozemní moře.

VIDEO: Sobotka v Bruselu: Kvóty dál odmítáme, pomáháme jinak

Video Sobotka v Bruselu dál odmítá kvóty. Česko pomáhá jinak, řekl. - Jakub Veinlich

Evropská komise v úterý představila řadu opatření, jak Itálii v migrační krizi ulevit. Mezi návrhy je podpora libyjských úřadů prostřednictvím projektů za 46 milionů eur (přes 1,2 miliardy Kč) či vyšší financování kroků k řízení migrace na italské straně za 35 milionů eur (asi 945 milionů Kč).

Eurokomisař: Je třeba skutečně sdílet zátěž

Plán pomoci dnes podpořila neformální schůzka ministrů vnitra zemí EU, která se odehrála v estonském Tallinu. Ministři tam dali najevo, že je Itálie v nynější migrační krizi osamocená.

Myslí si to i eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos, podle kterého je v tomto ohledu ještě potřeba další práce jak uvnitř EU, tak také s africkými sousedy a partnery EU, aby bylo možné skutečně „sdílet zátěž“, kterou příchody migrantů pro Itálii představují.

Jenže např. otevření přístavů dalších evropských zemí pro migranty zachráněné na moři zůstaly nevyslyšeny i v Tallinnu. Takovou možnost už při příchodu jednoznačně odmítl například německý ministr Thomas de Maziere, ale i jeho kolegové z Francie či Španělska.

„Samozřejmě se k nim musíme chovat lidsky, dodržovat jejich lidská práva, ale musí být vráceni tam, odkud přišli. To je jediná možnost,“ prohlásil zástupce nového maltského předsednictví EU.

VIDEO: O uprchlících a ochraně hranic EU mluvil ve studiu Blesku bezpečnostní expert Lumír Němec

Video Bývalý šéf speciálních operací vojenské policie a člen URNA Lumír Němec: Frontex funguje spíš jako cestovní kancelář, než aby chránil hranice EU. - Blesk / Zuzana Štíchová

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa