Půl milionu na „prověřené“ migranty: Švýcaři přijmou dva tisíce Syřanů

Autor: mib/ČTK - 
9. prosince 2016
22:12

Až 2000 dalších syrských uprchlíků chce přijmout Švýcarsko v příštích dvou letech. Má jít zejména o zvlášť zranitelné běžence, kteří se nacházejí v zemích sousedících se Sýrií, kde ale nemohou zůstat. Rozhodla o tom v pátek federální vláda v Bernu, informoval web listu Neue Zürcher Zeitung.

Jeden z nejbohatších států Evropy se chystá přijímat hlavně rodiny, ženy a děti, ale také staré a nemocné osoby. Do Švýcarska mají přijet lidé, kterým již dříve přiznal status uprchlíků Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Před vstupem do země je ale ještě prověří švýcarské zpravodajské služby.

Na integraci každého z těchto migrantů je vláda připravena vyčlenit 18.000 franků (téměř 453.000 Kč), což je trojnásobek částky vydávané běžně na začleňování méně znevýhodněných přistěhovalců.

Loni na jaře kabinet schválil postupné přijetí 3000 běženců ze Sýrie. Alpská konfederace tak podpořila program přesídlování UNHCR i program přerozdělování Evropské unie.

Prezidentka Simonetta Sommarugaová k tomu loni v září řekla, že Švýcarsko podporuje plán Evropské komise na solidární přerozdělení běženců mezi členy EU a samo se chce i jako nečlenský stát do redistribuce uprchlíků zapojit. Bern tehdy slíbil, že zatím přijme až 1500 žadatelů o azyl, kteří pocházejí z prvního návrhu Evropské komise na rozdělení 40.000 lidí.

Uprchlická krize za poslední rok. Padl i kemp v Calais:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud