Uprchlíci opouštějí Švédsko: Na cestu dostanou 214 tisíc

Autor: mb - 
26. srpna 2016
22:28

Azylanti opouštějí Švédsko, tvrdí tamní média. Důvodem jsou prý přísnější přistěhovalecké zákony a nemalou roli může hrát i finanční pobídka. Stockholm vyplácí jednotlivci 30 tisíc švédských korun (zhruba 85 tisíc Kč), pokud se imigrant vrátí do vlasti. Rodiny pak můžou získat až 75 tisíc švédských korun (zhruba 214 tisíc Kč).

O azyl ve Švédsku loni požádalo 163 tisíc lidí. Skandinávská země se tak stala druhou nejoblíbenější destinací pro imigranty, na prvním místě bylo Německo, kam si to namířil rovnou milion uprchlíků. V důsledku návalu přistěhovalců musel Stockholm zpřísnit migrační zákony, což se projevilo na snížení počtu nových žádostí a odchodu „starých“ azylantů.

Švédsko začalo poskytovat ochranu uprchlíkům jen na tři roky, zpřísnilo zákon o slučování rodin a zpřísnilo podmínky udělení azylu. Za zmínku stojí fakt, že při ohlášení zpřísnění imigračních zákonů se švédská politička rozbrečela…

Zatímco loni o azyl požádalo 163 tisíc lidí, z čehož 71 procent byli mladí muži, letos to bylo v období od ledna do června pouhých 19 tisíc. A 10 tisíc žadatelů o azyl navíc již dobrovolně opustilo zemi. Statistiky ovšem neříkají, jestli se jednalo o „čerstvé“ azylanty, kteří se rozhodli odejít, nebo o žadatele z minulého roku.

Uprchlíky nemalou měrou kromě restriktivních opatření povzbudila i štědrá nabídka Švédska. Pokud se jedinec dobrovolně vrátí do vlasti, dostane 30 tisíc švédských korun (85 tisíc), rodina si pak může přijít až na 75 tisíc švédských korun (214 tisíc Kč).

„Atmosféra ve Švédsku se podstatně změnila. Lidé se podle toho rozhodují,“ říká Kristina Ränner z migračního úřadu. Narážela tak na fakt, že se tolerancí proslulé Švédsko začíná radikalizovat. Na popularitě získávají pravicové protipřistěhovalecké strany a čas od času dojde i k útoku na imigranty.

Za zmínku stojí hromadný útok Švédů na uprchlíky z arabských zemí severní Afriky, kteří údajně páchali kriminální činnost na nádraží ve Švédsku.

K negativnímu vnímání uprchlické problematiky též přispělo několik zločinů spojených s migranty. Většinou se jednalo o případy znásilnění, nechyběla ovšem ani vražda. Asi největší nevoli vzbudil případ Somálce, který ubodal dobrovolnici v azylovém středisku.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud