Češku ve Švédsku rozčílil oddělený bazén pro ženy: Na muslimy ale nedá dopustit

Autor: mb - 
3. 6. 2016
05:44

Ve švédském městě Malmö nabízí tamní bazén oddělené koupání pro ženy i pro muže. Sportovní centrum tak chce vyjít vstříc muslimské menšině. Zatímco některé ženské organizace oddělené koupání přivítaly jako důkaz multikulturalismu země, česká advokátka žijící ve Švédsku již 30 let s tím nesouhlasí. JUDr. Iva Pařízková Ryggeståhl poskytla Blesk.cz rozhovor a tvrdí, že by se měli migranti přizpůsobit Evropě a ne naopak. Na muslimy však Češka nedá dopustit, městu prý pouze prospěli.

„Nejsou to jen muslimky, kdo chtějí v bazénu vyhrazený čas pouze pro ženy. Např. ženy, které prodělaly mastektomii (amputaci prsou) se také necítí pohodlně v bazénu, když se na ně dívají muži,“ tvrdí mluvčí feministické organizace Feministiskt Initiativ Toktam Jahangiry. „Žena, kterou doma mlátí manžel, by nechtěla, aby byly vidět v bazénu její modřiny. Ale ženám se s problémem svěří,“ dodává Jahangiry.

Segregaci mužů a žen v bazénu si pochvaluje i imigrantka ze Somálska Quaali Shire. „Kdybychom neměly vyhrazené hodiny pro sebe, ženy by šly do bazénu se svým mužem a dětmi, ale neplavaly by, protože by se necítily komfortně před ostatními muži,“ myslí si Somálka, která nedávno dostala ve Švédsku azyl. Dle Somálky je prý segregace dobrá i pro muže, manželé už si nemusí dělat obavy o své ženy, které by plavaly před cizími muži. „I kdybych plavala v pyžamu, manželovi by se to nelíbilo,“ vysvětluje kulturní rozdíly Quaali Shire.  

Bazén ve městě Malmö není v zemi jediný, který nabízí segregaci mužů a žen. Ze sta největších bazénů ve Švédsku už více než 10 procent zařízení nabízí podobnou službu.

Zatímco jedni tak vítají oddělené hodiny plavání pro muže a ženy jako důkaz multikulturního přístupu Švédska k menšinám, oponenti vnímají tuto skutečnost jako krok zpátky.

Mezi ně patří i česká právnička JUDr. Iva Pařízková Ryggeståhl, která žije ve Švédsku již 30 let a dokonce se jeden čas angažovala i ve švédské politice. Kromě právnické praxe též působí na poli ženských práv a je předsedkyní organizace International Women's Association v Malmö. Advokátka poskytla Blesk.cz telefonický rozhovor, ve kterém popisuje zákulisí současné kauzy i to, jak imigranti proměnili město Malmö.

Proč nesouhlasíte s odděleným koupáním pro muže a pro ženy?

Nevidím důvod, proč bychom my měli ustupovat jen kvůli tomu, že několik mladých mužů tam dělá „bordel“. Pravidla mají platit pro všechny stejně, bez ohledu na to, jestli je to švédská mládež nebo mládež, která přišla teď odjinud. Ustupovat rozhodně není řešení, my musíme tuto mládež vychovávat.

Jedná se tedy o nově příchozí, nebo ve Švédsku žijí již delší dobu?

Už tady žijí delší dobu, ale jak bych to řekla… horší se morálka. Některé věci, které byly dříve samozřejmé, už dnes samozřejmé nejsou.

Například?

Právě např. přístup k ženám, pohled na ženy.

Docházelo k nějakým útokům na ženy?

Ne, to ne. Ale stalo se například, že kluci přišli do ženských šaten a začali je tam okukovat. A co se týče chování v bazénu, tak jsou dost neurvalí, neberou ohledy na druhé. Většinou je to mládež, která přišla sem, ale nejedná se o nové příchozí. To jsou děti těch, kteří sem přišli v 90. letech.

Co říkáte názoru, že segregace mužů a žen pomůže integrovat muslimskou menšinu?

Není to tak dávno, co ženy byly utlačované, neměly stejná práva jako muži. Byl to začátek 20. století, kdy se ženy začaly dostávat do popředí. Pokud budeme ustupovat, kam se dostaneme? Zpátky do středověku? S tím já rozhodně nesouhlasím.

Jaká je celková nálada ve Švédsku, jak byste popsala náladu ve společnosti?

Podívejte se… vím, že česká média popisují zdejší situaci, jako kdyby tu panovala krize či katastrofa. To tady v žádném případě není. Co se týče toho, že sem přišlo hodně přistěhovalců, těch 160 tisíc přistěhovalců (rok 2015), tak to tu úplně zmizí, protože Švédsko je země veliká. Samozřejmě že tu ale vyvstaly problémy. Byl to velký nával během strašně krátké doby. Ale rozhodně si nemyslím, že by toto Švédsko nezvládlo.

A mění tedy přistěhovalci švédský způsob života?

Ano, mění, ale k pozitivnímu. Když jsem přišla do Malmö, které mám hrozně ráda jako město, tak to byla „díra“. Teď je Malmö velice krásné prosperující město a je tu spousta lidí, kteří nemají švédský původ. Je to tu velký mix, samozřejmě existují i problémy, ale i výhody. Otevřelo se spousta restaurací, začalo to tu žít.

Dobře tedy, ale co současná kauza segregace mužů a žen v bazénu?

Víte ale jak to vzniklo? 8. března, kdy byl Mezinárodní den žen, si jedna místní politička myslela, že udělá dárek ženám, když bude v tento den plavání pouze pro ně. Začalo to tedy 8. březnem a pak přišly tyto návrhy na stálou segregaci.

Víte, ono je to dvousečné – ženy z muslimských zemí neumí plavat. Taky nechtějí, aby jejich děti chodily na výuku (plavání). Já si myslím, že zákon má platit pro všechny stejně. Jestliže je nařízena výuka, tak děti prostě plavat půjdou a hotovo. Samozřejmě je nutné s rodiči mluvit. Co se ale nesmí dělat, je ústup od společných pravidel.

Já pracuji se spoustou muslimských žen, jsou to úplně normální lidi. Ti, kteří mají vyšší vzdělání, se integrují rychle, ale pak jsou tu tací, kteří jsou analfabeti. To už je pak těžší, že…

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa