Zmizí skoro 50 tisíc uprchlíků, čeká Švédsko. Většinu prý nikdy nenajdou

Autor: bru/ČTK - 
7. března 2016
12:03

Švédský imigrační úřad předpokládá, že v nadcházejících třech letech zmizí z dohledu úřadů a přejde do ilegality 46.000 neúspěšných žadatelů o azyl. Informoval o tom portál The Local.

„Bude to prudké zvýšení,“ uvedl šéf pohraniční policie Per Löwenborg k odhadům očekávaného vývoje. V loňském roce podobně zmizelo 7330 lidí, kterým úřady odmítly udělit azyl.

Část odmítnutých uchazečů podle odhadů Švédsko opustí, většina však v zemi zůstane a bude zde žít bez dokladů. „Je to obrovské množství lidí, kteří zmizí. Je to problém. My najdeme jen deset až dvacet procent z nich,“ řekl Löwenborg. Dodal, že v současné době nejsou úřady v pátrání po pohřešovaných běžencích úspěšné, neboť to nepatří mezi hlavní úkoly.

Středisko pro běžence bez dokladů odhaduje, že ve Švédsku v současné době mimo povědomí úřadů žije 30m000 až 50 000 migrantů. Domnívá se také, že ve skandinávské zemi zůstane většina lidí, která nedostane uprchlický status. „Myslím, že to bude mít strašné následky,“ řekl Sten-Erik Johansson ze zmíněného střediska. „Vědí, že musí žít mimo pravidla společnosti,“ dodal.

Švédsko, které má 9,8 milionu obyvatel, v loňském roce přijalo více než 163.000 žadatelů o azyl. Švédská vláda mezitím zpřísnila azylové podmínky, aby proud běženců mířících do země zpomalila. Obnovila také ostrahu jižní hranice, což zkomplikovalo cesty mezi Dánskem a Švédskem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud