V „džungli“ u Calais je přes 6900 migrantů. „Ohrožuje to i Evropu,“ míní Čech
S nadsázkou to lze označit za časovanou bombu. Poměry v provizorním uprchlickém táboře u Calais, nazývaném „džungle“, jsou dále nejen špatné, ale migrantů v něm přibývá. Podle posledních odhadů je jich tam nejvíce od jeho vzniku. Zhruba 6900 odhadují zástupci tamní prefektury. Nevládní organizace tipují ještě více – přes devět tisíc lidí. Francie neřešením této situace chybuje, varuje Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
V provizorním táboře pro migranty u severofrancouzského Calais nyní žije nejvíce lidí od jeho vzniku na začátku loňského roku: zástupci prefektury v něm napočítali na 6900 obyvatel, uvedla dnes agentura DPA.
Ještě vyšší čísla ovšem uvádějí nevládní organizace, podle nichž v tábořišti, kterému se přezdívá džungle, žije více než 9000 migrantů. Počet uprchlíků v táboře poblíž přístavu roste navzdory tomu, že se francouzské úřady opakovaně pokoušejí počet obyvatel snížit.
Letos na jaře prefektura nechala jižní část tábořiště strhnout a přesunula tisíce lidí do uprchlických center v jiných částech země. Podle nevládních organizací však stát již nemá dostatek náhradního ubytování, aby mohl evakuovat i severní část tábora.
Od června počet migrantů vzrostl o více než dvě tisícovky. Podle sčítání, které v srpnu provedly humanitární organizace Auberge des Migrants a Help Refugees, žije v „džungli“ už více než 9100 imigrantů. Mezi nimi je 865 nezletilců, z nichž 676 nemá dospělý doprovod, upřesnily organizace.
Zdechovský: Čekání na zázrak v podobě cesty do Británie
Za rozrůstání tábora v Calais přitom Francouzi čelí i kritice. Džungli navštívil na začátku srpna také český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„Návštěva zaměřená na jednání s politiky, policisty, ale především humanitárními pracovníky a imigranty však byla pro mnohé skutečným překvapením. Ukázala totiž celý problém imigrace v její nahotě plné výmluv na ostatní a neschopnost některých členských států držet dohody, ke kterým se zavázaly,“ uvedl na svém blogu.
Migranti tam žijí v chýších ze dřeva, igelitu a hlíny – vedle buněk, které jim Francouzi připravili. Záslužnou práci tam odvádí řada neziskovek, které však nepracují ve snadných podmínkách, podotýká český politik.
Jako velký problém vidí to, že boje o dominanci v džungli svádí nejpočetnější skupiny Súdánců a Afghánců, kdy na řadu přichází čas od času kvůli zklidnění emocí i slzné granáty policie.
Podle něj je přitom tábor i bezpečnostním rizikem nejen pro Francii, ale potažmo pro Evropu. Proč? „Francouzi dodnes nebyli schopni ověřit jejich identitu a ani to, zda a kde byli případně registrováni. Jak nám přiznaly některé z žen, se kterými jsme mohli dělat individuální rozhovory, do Calais se dostaly poté, co byly zamítnuty jejich žádosti o azyl v Německu, Švédsku nebo Dánsku na základě lživých informací od pašeráků,“ upozorňuje Zdechovský.
Většina lidí z džungle podle něj doufá, že zatímco je v Německu či na severu Evropy odmítli, dostanou se do Británie a bude lépe. Převaděči prý nabízejí převoz do Británie za tisíc až pět tisíc eur. Na to však migranti nemají. A tak čekají na „zázrak“. Který je však v rozporu s realitou.
„Řada z nich totiž věří nesmyslům a báchorkám o tom, že Británie přijme všechny, kteří se dostanou na jejich území. Když se například opakovaně ptám na představu práce, kterou by zde chtěli dělat, muži odpoví taxikáře a ženy servírky,“ dodává europoslanec.