Čech mezi migranty na Sicílii: Zvrácený byznys s uprchlíky a čeští chytrolíni

Autor: Jaroslav Šimáček - 
9. srpna 2016
07:31

Zařízení, která máme připravená pro uprchlíky v Česku, jsou prý jedna z nejlepších, co v Evropě viděl. Z uprchlických táborů na Maltě a Sicílii se vrátil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a pustil se do „chytrolínů“, kteří poměry v Česku kritizují. „Tady se s tím vůbec nepářou,“ prohlásil o Maltě. V souvislosti s tlakem migrantů na Itálii upozorňuje především na to, že migrace je jeden velký špinavý a zvrácený byznys.

Až zas nějaký ministerský chytrolín pro lidská práva nebo někdo z kanceláře ombudsmana bude kritizovat česká uprchlická zařízení, s klidem mu ukažte mé fotky z Malty. Vůbec nevědí, co u nás máme za skvělá zařízení. Tady se s tím vůbec nepářou,“ vzkazoval o víkendu europoslanec Tomáš Zdechovský na sociální síti přímo z Malty.

Odtud zamířil na Sicílii, kde se sešel se svým kolegou z europarlamentu, italským politikem Salvem Pogliesem, ale také zavítal do města Pozzallo se zařízením pro migranty, které právě u břehů Sicílie nyní Italové zachraňují ze Středozemního moře jako na běžícím pásu.

Zdechovský: Migranti přežívají ve stavebních buňkách

Po svém návratu Zdechovský pro Blesk.cz vysvětloval, jak to s kritikou „chytrolínů“ myslel. „Když srovnám to, co jsem viděl v Čechách, s tím, co jsem viděl na Maltě, v Itálii, ale třeba i ve Francii, tak je to u nás na hodně vysoké úrovni,“ míní lidovecký politik.

„Velmi často slyším srovnání mezi ČR a jinými státy a ČR je v těch místních podmínkách často paní Šabatovou nebo panem Dienstbierem kritizována za to, jak vypadají poměry v uprchlických táborech. Už jsem viděl svůj třicátý uprchlický tábor a musím říct, že česká zařízení jsou zatím jedna z nejlepších v Evropě, která jsem viděl. Ať už programem, vybavením i dalšími věcmi. Odmítám tuto kritiku ČR a myslím si, že řada států by se od nás mohla chodit učit,“ doplňuje Zdechovský.

Jako důkaz přidává příklad ze své poslední cesty. „To zařízení, co je na Maltě, jsou prostě buňky, které my známe jako stavební. Jsou opravdu jednoduše vybaveny – zásuvkou, poličkou a železnou postelí. Tam ti lidé žijí a přežívají,“ dodává europoslanec.

Na Sicílii počet uprchlíků stoupá, Zdechovský v tom však nevidí přímou souvislost se zavřením tzv. balkánské trasy z Turecka do Řecka a dále na Balkán.

„Na téhle sicilské trase je lidí ze Sýrie minimum, je hodně využívána migranty z Afriky. Ano, teď ten počet stoupá, ale jak jsem se bavil i včera s politiky na Sicílii, většina z nich si vůbec nemyslí, že to má nějaký vztah k zavření turecké cesty. Prostě je to tak, že pašeráci se snaží na poslední chvíli co nejvíce vydělat,“ míní Zdechovský.

„Ti lidé jsou chudáci. Byznys kolem migrace je zvrácený“

A právě o peníze jde dle něj jako vždy v první řadě. „To, že třeba křesťané jsou vyhazováni z lodí na moři nebo že jsou ženy na těch lodích znásilňovány, to nevypovídá nic o migrantech, to vypovídá o tom, jak je celý byznys kolem migrace zvrácený. Nebojujeme proti těm lidem, ti lidé jsou chudáci. Je potřeba bojovat proti tomu byznysu, který je na celé té migrační krizi postavený,“ burcuje Zdechovský.

Upozorňuje, že oblast, ze které dnes míří do Evropy nejvíce lodí, je část okolo libyjského města Syrta, které bylo obsazeno Islámským státem. Pašeráci tam lidského neštěstí využívají k vlastnímu obohacení. Co na tom, že jde o krvavé peníze. 

„Snaží se co nejvíc lidí dostat na vodu a poslat je sem. Proto počet těch lidí stoupá, ale jinak obecně se dá říci, že oproti minulému roku je situace výrazně jiná, počet těch lidí, kteří sem přichází, je menší a je vidět, že i v Libyi dochází lodě,“ poznamenává český politik. 

Jako dobrou zprávu vidí výrazně narůstající počet odsouzených pašeráků, jako jednu z cest vidí zabavování či rovnou potápění lodí pašeráků. A jejich důsledné pronásledování. „Je to jedna z cest, pašerákům zabavovat lodě, potápět je, rozebírat je, brát jim je. Dnes se užívá gumových člunů, které nejsou vhodné na cestu z Libye do Evropy. Dá se předpokládat, že dříve nebo později bude i tento migrační trend výrazně omezen,“ řekl Blesk.cz Zdechovský. 

Na Sicílii se setkal i s libyjskými diplomaty. „Pro ně je také důležité postupovat systematicky proti převaděčům, nenechat jim nikde možnost, nenechat je vydechnout, vědět, kde jsou,“ upozorňuje europoslanec a přidává ještě jednu osobní zkušenost.

„Na Maltě jsem viděl řadu lodí evropských států, které tam jsou přítomné. A to je přesně ten systém – pašeráci musí vidět sílu, vidět, že žádným způsobem nepolevíme. A ty lidi poté opravdu pronásledovat. Oni většinou užívají třeba rychlých člunů k tomu, aby ‚zdrhli‘ zpátky do Libye. Je nutné nenechat je doplout, zastavit je. Opravdu je zatknout a převézt je. Chtít propadnutí veškerého jejich majetku a důsledně dbát na jejich potrestání,“ dodává Zdechovský.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud