Záchrana uprchlíků má být podle EU trestná, tvrdí neziskovka

Autor: mb - 
8. února 2016
06:00

Nevládní organizace Statewatch, která monitoruje dodržování občanských svobod v EU, tvrdí, že Brusel navrhuje „kriminalizovat“ záchranu uprchlíků. Evropská unie chce také údajně odstraňovat „nevhodné“ příspěvky týkající se uprchlické krize.

„EU by měla tento návrh co nejdříve změnit, aby bylo zaručeno, že žádný dobrovolník, který nabídne humanitární pomoc, nebude za svůj čin penalizován,“ kritizuje návrh Tony Bunyan, ředitel britské organizace Statewatch.

Není pašeráctví jako pašeráctví

Dobrovolníkům se nelíbí, že se budou muset „registrovat“ u místních úřadů před tím, než začnou v oblasti působit. Zejména jim ale vadí, že se stírá rozdíl mezi anglickým termínem „smuggling“ (pašeráctví) a „human trafficking“ (obchod s lidmi). V návrhu totiž stojí: „Pašeráctví migrantů a obchod s lidmi jsou dva různé druhy zločinu…, ale oba dva druhy zločinu spolu často souvisí a pašeráctví lidí je v poslední době často provázeno násilím a porušováním lidských práv.“ Nevládní organizace je pobouřena tím, že „formulace neobsahuje výjimku pro humanitární pomoc“.

Teoretická situace?

Že nejde jen o teoretickou situaci, dokládá incident z ledna, kdy řecká pobřežní stráž zadržela dva dobrovolníky z Dánska a tři Španěly pro podezření z „pašeráctví lidí“. „Byli jsme na pobřeží a jen monitorovali, jestli se někde nepotápí čluny, abychom mohli zachránit tonoucí se lidi. Nikoho jsme pašovat do Evropy nechtěli. Chceme, aby lidé byli v bezpečí a měli lepší život, je to nefér!“ bránil se jeden z dánských dobrovolníků Salam Aldeen.

Podle oponentů je ale třeba zajistit při záchraně uprchlíků lepší koordinaci a návrh EU o registraci je krok správným směrem. Otazníky ale vyvolává další návrh Bruselu. „Ve spolupráci s Europolem a společnostmi na poli sociálních médií je třeba zajistit, aby se věnovaly této otázce (uprchlíci, pozn. red)…měla by být prozkoumána otázka protichůdných názorů,“ píše se neurčitě v tomto návrhu. Je dost dobře možné, že chce EU bojovat proti zneužívání sociálních médií pašeráky lidí. Proč je ale kladen důraz na „protichůdné názory“ v uprchlické krizi, zůstává záhadou.

Do Evropy jen za loňský rok dorazilo zhruba 1,3 milionu lidí. Očekává se, že letos dorazí na starý kontinent zhruba stejný počet lidí. Český ministr vnitra Milan Chovanec prohlásil (46, ČSSD), že pokud uprchlíci využijí svého práva na sloučení rodiny, do Evropy by již legálně dorazily tři miliony lidí.