15letý uprchlík zavraždil zaměstnankyni ubytovny. Švédku ubodal nožem

Autor: ČTK, sou, všm - 
25. 1. 2016
20:39

Nezletilého žadatele o azyl v pondělí zadržela švédská policie kvůli podezření z vraždy zaměstnankyně zařízení na západě Švédska, v němž chlapec pobýval. Informovala o tom v pondělí agentura AFP. Útok se odehrál v den, kdy tamní policie požádala vládu v souvislosti s migrační krizí o posily.

Dvaadvacetiletou ženu mladík prý ubodal v ubytovně pro nezletilé uprchlíky, kteří do Švédska přišli bez doprovodu rodičů. Do příjezdu policie se útočníka podařilo zajistit dalším zaměstnancům zařízení. Totožnost, národnost ani věk údajného pachatele policie oficiálně nesdělila. V ubytovně v Mölndalu nedaleko Göteborgu ale podle zpravodajského serveru The Local bydlí mládež od 14 do 17 let. CNN podle svých zdrojů uvádí, že bylo chlapci 15 let. O terorismus prý nešlo.

Útok se odehrál v týž den, kdy švédská policie vládu vyzvala, aby posílila její stav o dalších 4100 žen a mužů. Policisté chtějí s pomocí nových kolegů zesílit hlavně boj proti terorismu, zefektivnit vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl a zajistit pořádek v ubytovnách pro migranty.

Podle šéfa švédské policie Dana Eliassona je více policistů třeba především kvůli stále častějším zásahům v ubytovnách pro azylanty. Strážci zákona prý kvůli nim chybějí na jiných místech. 

„Jsme nuceni zasahovat v mnoha střediscích pro příjem azylantů. Na některých místech si to vyžaduje značné kapacity,“ uvedl Eliasson. V minulosti došlo ve švédských ubytovnách k několika větším rvačkám, ale i ke žhářským útokům pravicových extremistů na uprchlická zařízení. 

Švédsko s 9,8 miliony obyvatel v loňském roce přijalo více než 160 tisíc žadatelů o azyl, což ho řadí v Evropě na přední příčky v přepočtu na obyvatele. Zhruba 35 tisíc žádostí podaly děti mladší 18 let, které přišly bez doprovodu rodičů. 

Švédsko je po Německu druhou „nejoblíbenější“ zemí běženců:

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa