Uprchlíci uprchli: Zmizeli z tábora ve Vyšních Lhotách, muže hledá policie

Autor: ČTK - 
20. 12. 2015
15:56

Ze zařízení pro migranty ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku v neděli utekli tři cizinci. Všichni tři se snažili o propuštění ze střediska, aby mohli požádat o mezinárodní ochranu v jiném státě Evropské unie, je tedy pravděpodobné, že se pokusí dostat z Česka. Ani jeden z nich není napojen na organizovaný zločin, ani není jinak nebezpečný. Policie po nich pátrá. Uvedla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Cizinci utekli ze střediska někdy po sobotních 23:00, kdy se v zařízení uskutečnilo poslední sčítání ubytovaných. V neděli dopoledne zaměstnanci bezpečnostní agentury, která objekt hlídá, informovali policii o poškození vnitřního oplocení mezi jednotlivými bloky. Následné sčítání ukázalo, že chybí tři lidé z Afghánistánu, Libye a Alžíru.

Policie ihned začala po trojici pátrat a v souvislosti s tím přijala i potřebná opatření na českých hranicích. Současně začala vyšetřovat okolnosti a způsob útěku. Z předběžných zjištění nelze vyloučit selhání lidského faktoru, doplnila mluvčí.

Podobný případ policie řešila v červenci v zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, kde se pokusilo uprchnout asi 50 až 60 běženců.

Zařízení ve Vyšních Lhotách je v plném provozu od počátku září a jeho kapacita je 452 míst. Podle statistiky ministerstva vnitra tam bylo k půlnoci z 19. na 20. prosince 53 cizinců. Podle dřívějších informací ředitele Správy uprchlických zařízení Miroslava Koudelného by v táboře měli být jen muži čekající buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 000 metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky už fungoval. Pro ubytování migrantů se přestal využívat v prosinci 2009.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud