„Zvete do Evropy půl milionu uprchlíků.“ Orbán nařkl Merkelovou z utajené dohody

Autor: ČTK, mb - 
4. 12. 2015
05:00

Německo prý plánuje přesun půl milionu syrských uprchlíků z utečeneckých středisek v Turecku přímo do Evropy. Legálně. „Tajnou“ dohodu prý uzavřel Berlín s Ankarou ještě před evropsko-tureckým summitem, který proběhl v listopadu. Evropská unie existenci tajné dohody ale odmítá, se statisíci uprchlíků se prý od začátku počítalo.

„Čeká vás ošklivé překvapení,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán (52), dle kterého se před evropsko-tureckým summitem sešlo tajně 7 evropských lídrů se zástupci Ankary a dohodli se na přijetí půl milionu lidí do Evropy. „EU novinu oznámí 3. prosince nebo o den později,“ dodal ještě maďarský premiér.

Tajemství? Nesmysl, říká EU

Bruselští byrokraté ale tvrdí, že věc není žádné tajemství. Dohoda s Tureckem totiž opravdu počítá s postupným přesídlením 400 tisíc syrských uprchlíků do Evropy. „Jde o to, nahradit nelegální migraci migrací legální,“ prozradila už po summitu německá kancléřka Angela Merkelová (61).

Evropané také napumpují do Turecka tři miliardy eur (zhruba 81 miliard korun). Evropská unie si do toho slibuje, že spoluprací s Tureckem zastaví skoro tři miliony uprchlíků, kteří se chystají do Evropy v následujících dvou letech.

Maďarsko žaluje Evropskou unii

Zatímco úředníci v Bruselu berou imigraci jako jednoznačnou záležitost a spoléhají na solidaritu evropských zemí, maďarská vláda ve čtvrtek napadne u Soudního dvora Evropské unie rozhodnutí přerozdělovat tisíce migrantů mezi členské státy. Maďarský premiér také řekl, že migrační kvóty by rozšířily terorismus v Evropě.

Podání se týká letošního usnesení ministrů vnitra členských zemí EU, podle kterého na základě kvót má být přerozděleno 120 tisíc uprchlíků. Proti zavedení kvót se při hlasování postavily kromě Slovenska také Česko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud