Fico z Prahy „propleskl“ Řeky. A Maďaři žalují Brusel kvůli uprchlickým kvótám

Autor: val, ČTK - 
3. 12. 2015
20:05

Není možné tolerovat postup Řecka, které nedodržuje důsledně pravidla Schengenu. Po summitu zemí visegrádské čtyřky a Jižní Koreje v Praze to ve čtvrtek řekl slovenský premiér Robert Fico. Maďarsko zároveň podalo k evropskému soudnímu dvoru stížnost proti uprchlickým kvótám.

„Jednoduše nemůžeme zavírat oči a tolerovat, že jsou tu země, které důsledně nedodržují pravidla Schengenu a svojí laxností umožňují další a další příliv obrovského počtu migrantů, často bez kontroly, identifikace,“ prohlásil v Praze Fico, který mluvil výhradně o Řecku. „Evropa čelí takovým vážným výzvám, že skončila etika mlčení menších zemí nebo menších seskupení,“ dodal.

Některá vyjádření řecké strany podle Fica potvrzují pochybnosti o schopnosti země zajistit ochranu vnější hranice EU. Slovenská vláda je Řecku buď bilaterálně, nebo v rámci Visegrádu ochotna pomoci, a to posláním nejen úředníků, ale i lidí, kteří jsou schopni „fyzicky bránit schengenské hranice“.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) vítá slovenského premiéra Roberta Fica, který přijel 3. prosince na summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje v Praze.Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) vítá slovenského premiéra Roberta Fica, který přijel 3. prosince na summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje v Praze. | 

Do Řecka se ve čtvrtek opřel i maďarský premiér Viktor Orbán. Řekové podle něj nejsou připraveni plnit své závazky na ochranu hranice. Ochrana společných hranic je přitom podle něj odpovědností jednotlivých zemí. Pokud chceme bezpečí, musíme si ho zajistit, nikdo to za nás neudělá, podotkl také. Přístup Řecka dlouhodobě kritizují i čeští politici.

Maďarsko žaluje EU

Ve stejný den se maďarská vláda obrátila na Soudní dvůr Evropské unie se stížností na unijní rozhodnutí přerozdělovat tisíce migrantů mezi členské státy na základě kvót. Podle agentury AFP to oznámilo maďarské ministerstvo spravedlnosti.

„Maďarsko se dnes obrátí na evropský soud kvůli rozhodnutí Evropské komise o povinném umísťování lidí, migrantů na maďarském území,“ řekl předtím ráno Orbán podle agentury Reuters. Orbán také řekl, že migrační kvóty by rozšířily terorismus v Evropě.

Premiér Bohuslav Sobotka vítá maďarského premiéra Viktora Orbána, který přijel 3. prosince na summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje v Praze.Premiér Bohuslav Sobotka vítá maďarského premiéra Viktora Orbána, který přijel 3. prosince na summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje v Praze. | 

Země visegrádské skupiny, do níž kromě Maďarska patří ještě Česko, Slovensko a Polsko, podle něho prokázaly, že se migrační vlna dá zastavit, když k tomu je vůle. Maďarský premiér, podle kterého je „mnoho těch, kteří uvažují jinak a jsou nešťastní z této záležitosti“, také připomněl, že Slovensko svou vlastní žalobu podalo již ve středu.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa