Trump souhlasil s databází muslimů. Jeho rival přirovnal uprchlíky ke psům

Autor: ČTK, simao - 
20. 11. 2015
20:03

Dva američtí kandidáti na prezidenta šokovali. Jako by se trumfovali, kdo to imigrantům víc nandá. Realitní magnát Donald Trump měl vyzvat k povinné registraci všech amerických muslimů, i když to na Twitteru následně odmítl. Pustil se však alespoň do ISIS. Neurochirurg Ben Carson přirovnal syrské uprchlíky k psům. Jejich slova vyvolala všeobecnou kritiku.

Problém syrských uprchlíků opět vstoupil do americké prezidentské kampaně poté, co se ho vehementně – a podle kritiků odpudivě – zmocnili dva hlavní uchazeči o republikánskou nominaci.

O plánech na přijímání syrských uprchlíků se mluvilo v USA hodně ve čtvrtek, když poslanci Sněmovny reprezentantů schválili návrh zákona, který má proces zastavit. Prezident Barack Obama, který chce příští rok přijmout 10 000 syrských běženců, poslance varoval, že zákon bude vetovat.

Trumpovi a Carsonovi, kteří se v preferencích dostali do čela republikánských kandidátů, uprchlíci vadí. Během předvolební cesty do státu Iowa měl Trump v televizi CNBC prohlásit, že všichni muslimové v USA by měli projít registrací a jejich údaje by měly být uloženy v databázi. „Stačí to jen udělat,“ podotkl Trump.

Na Twitteru následně odmítl, že by to byl on, kdo databázi muslimů navrhl. „Nenavrhl jsem databázi – to udělal reportér. Musíme porazit islámský terorismus a musíme mít dozor, včetně seznamu sledovaných, abychom ochránili Ameriku,“ psal Trump.

Realitní magnát, který by chtěl do Bílého domu, pak přidal i vzkaz pro média. „Média musí okamžitě přestat nazývat lídry ISIS ‚velkými mozky‘ (Masterminds). Říkejme jim místo toho lupiči a loserové… Jsou zdegenerovaní, nikoli velkými mozky,“ dodal.

Carson, bývalý neurochirurg a devotní evangelík, šel podle agentury AP v radikálních názorech ještě dál. Zadržování teroristů, kteří se podle něj vydávají za syrské uprchlíky, přirovnal k zásahu proti vzteklým psům. „Když kolem vašeho domu běhá vzteklý pes, nejspíš si o něm nemyslíte nic dobrého,“ prohlásil během kampaně ve státě Alabama. „Neznamená to, že nenávidíte všechny psy, jen prostě uvedete do chodu svůj mozek,“ konstatoval.

I přes Trumpovo ospravedlňování na prohlášení republikánských politiků zděšeně reagovali američtí ochránci lidských práv, ale i politici z demokratického i republikánského tábora. „Trump a Carson přispívají k jedovaté atmosféře, kterou bude obtížné zvládnout, pokud se jejich politické ambice naplní,“ prohlásil šéf Rady pro americko-islámské vztahy Robert McCaw.

Trumpův požadavek na povinnou registraci muslimů je podle amerických právníků v mnoha ohledech protiústavní. Rezolutní byl ve svém odsudku republikánský prezidentský kandidát Jeb Bush. „Mluvíte o internacích, o zavírání mešit, o registraci, a to je špatně,“ vzkázal mladší bratr exprezidenta Bushe Trumpovi, jehož postoje označil za „odpudivé“.

Demokratická favoritka na prezidentskou nominaci Hillary Clinton označila Trumpovu rétoriku za šokující. „Měli by ji odsoudit všichni, kdo mají v plánu vést tuto zemi,“ napsala na Twitteru.

1080p 720p 360p
Další videa