Rozkol kvůli migrantům. Trump by je držel za zdí, další republikáni ne

Autor: ČTK, mb - 
11. 11. 2015
08:17

Kvůli přístupu k lidem, kteří v USA žijí nelegálně, panuje uvnitř Republikánské strany hluboký rozkol. Poukázala na něj čtvrtá debata republikánských uchazečů o nominaci do boje o Bílý dům. Zatímco kandidáti jako Jeb Bush, Marco Rubio a John Kasich během diskuse ve městě Milwaukee prosazovali spíše smířlivý postoj, Donald Trump opět hovořil o potřebě výstavby zdi na hranici s Mexikem.

„Bude to fungovat. Jediné, co je třeba udělat, je zeptat se Izraele,“ řekl miliardář s narážkou na bezpečnostní bariéru mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. Guvernér státu Ohio Kasich na to reagoval, že vyhoštění 11 milionů imigrantů a rozdělování rodin není možné.

Na Trumpovu stranu se postavil senátor za Texas Ted Cruz. „Demokraté se smějí, neboť republikáni se stali stejně jako oni stranou prosazující amnestii,“ řekl Cruz. Kdyby prý do země „přicházeli vystudovaní novináři“, což by vedlo ke snížení platů místních žurnalistů, média hlavního proudu by podle Cruze věnovala větší pozornost ekonomickým dopadům nezákonného přistěhovalectví.

Situace nelegálních imigrantů se stala jedním z klíčových bodů prezidentské kampaně poté, co demokratický prezident Barack Obama oznámil sérii opatření k ochraně těchto lidí před vyhoštěním. Federální soud ale prezidentovu iniciativu v pondělí zablokoval a věc by mohla skončit až u Nejvyššího soudu.

„K čertu s filozofy, chceme svářeče!“

Debata se kromě imigrantů dotkla i ekonomických témat, například možným zvýšením minimální mzdy. Na rozdíl od demokratů republikáni vystupují ostře proti, podle nich by byl takový krok překážkou růstu počtu pracovních míst. „Když zvednete minimální mzdu, lidé budou dražší než stroje,“ řekl k tomu floridský senátor Marco Rubio.

„Nemůžeme to udělat, pokud chceme zůstat ve světě konkurenceschopní,“ dodal k tomu Trump. Někteří kandidáti však zastávali názory, za které by se nemuseli stydět ani komunisté z 50. let. Komunisté, jak známo, opovrhovali „intelektuálními“ profesemi.

Rubio vyvolal pobavení, když prohlásil, že v zemi by chtěl mít více svářečů než filozofů. „Svářeči vydělávají více než filozofové. Potřebujeme více svářečů než filozofů,“ řekl Rubio jako příklad toho, proč je podle něj třeba podporovat technické vzdělávání.

 

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa