Bahno, déšť a děti na paletách. Češi dávají uprchlíkům teplý čaj i oblečení

Autor: sou - 
23. října 2015
05:30

Ženy tisknoucí k sobě malé děti, teploty padají k nule a hlavně – tisíce uprchlíků. To je realita ze srbsko-chorvatských hranic. Čeští dobrovolníci jsou už několik týdnů v Bapske, kde uprchlíkům nabízí teplý čaj a oblečení. Jako jediní jsou na místě i v noci, kdy přichází nejvíce lidí. Začal je podporovat také Člověk v tísni.

Syřané, Afghánci, Iráčané a další museli kvůli válce nebo perzekuci utéct ze své vlasti. Překonali i nebezpečnou cestu přes Středozemní moře, aby se dostali do Evropy. Teď jim ale nejspíš stojí v cestě neschopnost evropských zemí domluvit se na společném postupu. Na přechodu ale na možnost pokračovat dál čekaly už i tři tisíce lidí, kteří se neměli kam schovat.

„Lidé tu stáli v bahně na dešti dvanáct i čtrnáct hodin, děti spaly přikryté jen fóliemi nebo dekami na paletách. Srbské autobusy přitom vozily stále další uprchlíky,“ popisuje situaci koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni Jan Pejřil. Srbské úřady situaci na místě sice monitorují, ale pomoc uprchlíkům leží na českých dobrovolnících.

Dobrovolnici v Bapske jsou už týdny. Dokonce pomocí systému stanovišť bránili tomu, aby se lidé hrnuli na hranice ve velkých davech, a zamezili jejich zbytečným střetům s chorvatskými policisty.

„Jako dobrovolníci jsme to mohli zvládat, dokud to byl hraniční přechod, kudy lidé procházeli a nezůstávali. Teď už je to uprchlický tábor, v noci na čtvrtek tu spalo 700 lidí. My jim nemůžeme zajistit zdraví ani bezpečí – vznikají tu davy, je to nebezpečné pro malé děti a pro staré lidi,“ říká koordinátor dobrovolníků na místě Jan Skalík.

Češi „jedou“ nonstop. Jako jediní

Podle Skalíka je v tuto chvíli na místě 42 dobrovolníků, většinou z Česka. Zaměřují se především na to, aby udrželi lidi v teple a klidu, v noci rozdávají čaj, oblečení a obuv, snaží se s uprchlíky mluvit a uklidňovat je. Jsou jediní, kteří jsou v pohotovosti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. „Nastavili jsme také systém koordinace mezi místními úřady, dobrovolníky a nevládními organizacemi,“ říká Jan Pejřil.

Situace uprchlíků je přesto dál napjatá. Podle Pejřila uprchlíci hlavně potřebují vyhřívané stany s hygienickým zázemím. Pomoci by mohlo i vybudování tábora, kde by se lidé mohli schovat, nebo kontaktní místo pro rozdělené rodiny.

Slepá dívka a holčička bez rodičů bloudící po poli

„Odnášeli jsme tu člověka jen na rámu postele. Minulou noc jsme pomáhali holčičce, která ztratila rodiče a bloudila po poli, nebo skupince, která pomáhala slepé dívce,“ informuje Pejřil s tím, že s přicházející zimou se situace rozhodně nezlepší, naopak.

Jen za prvních dvacet říjnových dní vstoupilo podle srbských úřadů do země přes 100 000 uprchlíků. Ženy a děti přitom tvoří zhruba třetinu z nich.

„S blížící se zimou se situace bude zhoršovat. V místech, jako je Berkasovo/Bapske, je velké riziko šíření nemocí dýchacích cest. Proto je urgentně potřeba po celé trase pokrýt humanitární potřeby, zajistit vyhřívání stanů a zazimování center, lékařskou pomoc, přístup k hygieně, pitné vodě a potravinám,“ dodala koordinátorka pomoci uprchlíkům Člověka v tísni v Makedonii Emanuela Macková.mandat ( 24. října 2015 18:49 )

A kdo pomuze Ceske republice, az se na ne utecenci navali ? Vite vubec, ze uteklo pres 700 000 utecencu z lagru ze Saska,protoze meli byt odsunuty zpet ? Tak se nachystejte,urcite zalezou k vam do Cecha.A je divne, ze Blesk nereferuje o velkem pruvodu muslimu,co byl vcera v Hannover.Vzdy tak poctive kopirujete nemecka media a ted jste ticho? To se nehodi k vam do kramu, co ????????????? Muslimove tam litali z cernyma vlajkama a vykrikovali, ze zabiji vsechny neverici psy.Je to na internetu,tak se muzete podivat, co vas ceka.

otiss ( 23. října 2015 10:41 )

 Jsem take na ulici a nikdo mne nepomuze. Nase urady vas radeji nechaji klidne chcipnout nez aby pomohly.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud