Muslimky budou nosit burky i v Česku. U některých je to tak lepší, rýpl si Zeman

Autor: zst, vr, ČTK - 
16. října 2015
15:19

O integraci uprchlíků z islámských zemí dnes shodně na veřejnosti zapochybovali prezident Česka Miloš Zeman a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Zeman při návštěvě Zlínského kraje řekl, že muslimští uprchlíci podle něj nebudou respektovat české zákony ani zvyky. Viktor Orbán zase pochybuje o možnosti splynutí islámu a křesťanství, vzniknou podle něj oddělené společnosti.

Islámští utečenci nebudou podle prezidenta Miloše Zemana dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti. Budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce, řekl dnes prezident při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku.

Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku,“ konstatoval Zeman. „No tak dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo a zrovna tady nikoho takového nevidím,“ rýpl si prezident do uprchlíků a zároveň zalichotil zaměstnankyním řeznictví.

V podobném duchu dnes kritizoval migrační vlnu také maďarský prezident Viktor Orbán. Islám podle něj do Evropy zkrátka nepatří, protože ho není možné do evropské společnosti začlenit. Řekl to pro německý magazín Focus.

„Islámská kultura a náboženství nesplynou s křesťanskou kulturou a náboženstvím. Spíš vznikne multikulturalismus s navzájem oddělenými společnostmi,“ domnívá se Orbán. Dodal také, že pokud si jiné státy myslí, že muslimové v Evropě integrováni být mohou, například Německo nebo Francie, nemá právo to kritizovat. „Ale tady v Maďarsku si rozhodujeme my sami, zda to chceme, nebo ne. A my nechceme,“ zdůraznil prezident země, přes kterou míří do Evropy aktuálně nejvíce uprchlíků.

Prezident šíří strach a nenávist kvůli popularitě, myslí si politici

"Jde o odporné a nezodpovědné strašení od někoho, kdo sám nemá žádné zábrany porušovat základní morální zásady a někdy ani právní pravidla," myslí si ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že jeden ze senátorů za sociální demokracii je Syřan a právo šaría neprosazuje. "Pan senátor Mezian, člen ČSSD, je Syřan a nic takového neprovozuje ani neprosazuje," reagoval vicepremiér.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát vidí v Zemanových výrocích snahu zneužít obavy české veřejnosti. "Pan Zeman je velice protřelý politik, který zná nálady a myšlení českých lidí, kteří se bojí," řekl. "Pomocí politiky strachu, která je velmi často účinná, se snaží si udržovat a zvyšovat svou popularitu," podotkl Laudát.

Podle Evy Dohnalové z konsorcia nevládních organizací na pomoc migrantům současný prezident "bohužel není kompetentní pro konstruktivní a kultivovanou diskusi" o uprchlické krizi. "Prezident svými výroky, které jsou nejen xenofobní a štvavě populistické, ale pod úrovní slušnosti, kompromituje díky své funkci Českou republiku a její občany jak na místní, tak na mezinárodní úrovni," dodala Dohnalová.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud