Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích otevře 5. října

Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích otevře 5. října.
Autor: ČTK - 
27. 9. 2015
10:02

Ministerstvo vnitra otevře už za týden záchytné zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku. Areál bývalé věznice bude mít kapacitu 240 lidí, potvrdila na dotaz ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Proti otevření se postavily okolní obce i Ústecký kraj.

Záchytné zařízení začne podle Malé sloužit uprchlíkům od 5. října. "Cizinci budou do tohoto zařízení přijímáni dle aktuální situace. V zařízení budou ubytováni zejména muži," řekla ČTK Malá. Ministerstvo dokončuje úpravy areálu. "V tuto chvíli objekt vybavujeme, probíhají úklidové práce, kontrolou procházejí jak topný systém, tak rozvody vody a další technická zařízení. Také probíhá přijímání zaměstnanců, kteří procházejí proškolením," uvedla Malá.

Věznice byla svou kapacitou 228 míst nejmenší věznicí pro samotný výkon trestu odnětí svobody. V době před amnestií ke konci roku 2012 v ní bylo 296 vězňů.

Proti záměru zřídit v Drahonicích zařízení pro uprchlíky se postavily jak okolní obce, tak Ústecký kraj. "Ústecký kraj má dost svých problémových lokalit. Máme obavu, že pokud tady budou migranti, může to situaci ještě zhoršit," řekl ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Se zařízením nesouhlasí ani Lubenec, pod který Drahonice spadají. Starosta Jiří Chaloupecký už dříve ČTK řekl, že vznik utečeneckého tábora je v rozporu s územním plánem obce a obec je zásadně proti tomu. Místní kvůli zařízení pro migranty sepsali i petici. Z Lubence je to zhruba deset kilometrů do Tisu u Blatna, do jehož katastru patří areál v Balkové. Ten je na seznamu zvažovaných záchytných zařízení, do provozu by mohl být uveden v roce 2016.

 

Dohled v okolí posílí i policie. "Jak bylo přislíbeno, tak bude posílen přímý výkon služby v terénu v působnosti obvodního oddělení Podbořany," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Kolik policistů krajská správa nasadí ale neupřesnila.

Podle údajů Správy uprchlických zařízení bylo k 23. září v zařízeních pro zajišťování cizinců 860 lidí. Zařízení pro zajištění cizinců fungují už v Bělé - Jezové na Mladoboleslavsku, Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa