Další uprchlická ubytovna v plamenech: Německo trápí extremisté

Někteří Němci zaujímají čím dál tím radikálnější postoj vůči uprchlíkům mířícím do země. Extrémisté tak například zapalují stávající ubytovací zařízení pro imigranty nebo ta, která se jimi teprve mají stát. V neděli podpálili tělocvičnu v německém Wertheimu, kde mělo být ubytováno 400 běženců. Budově hrozí kolaps.
Budova tělocvičny na jihozápadě Německa se měla stát uprchlickým centrem a střechu nad hlavou poskytnout 4 stovkám imigrantů. V neděli tam ale začalo hořet. Policie má podezření, oheň založil někdo úmyslně.
"Do města už další uprchlíci přijít nemohou, protože tu už nejsou žádné další prostory, kde by mohli být ubytování," uvedl Hermann Schroeder ze zemské vlády spolkové země Bádensko-Württembersko. V dobu požáru naštěstí nebyl nikdo v budově, uvedla to policie z nedalekého města Heilbronn.
Starosta Wertheimu - Stefan Mikulicz - již v minulosti varoval, že město nedokáže přijmout další běžence. V současné době jich tam je již přes 600. Místní politik uvedl, že jsou občané na konci sil a nedokáží pomoci dalším lidem.
Za měsíc přes 100 podobných požárů
Za posledních několik měsíců ale rozhodně nejde o ojedinělý incident. Radikální občané totiž stále častěji vyjadřují svůj nesouhlas nejen na protestních shromážděních nebo městských zasedáních, ale právě pomocí žhářství. Agentura Reuters odhaduje počet požárů uprchlických zařízení za poslední měsíce na více jak 100. Ne ve všech případech muselo jít o žhářství, v řadě z nich ale ano.
Jeden z nejčerstvějších incidentů je ze 4. září ze západního Německa. Ve městě Heppenheim začala hořet uprchlická ubytovna, pět lidí bylo zraněno. "Jeden z obyvatel, který se pokusil vyskočit oknem ze 2. patra, je vážně zraněn," uvedla policejní mluvčí Christiane Kobus. Čtyři další byli lehce otrávení kouřem.
V budově bylo původně ubytováno 60 imigrantů ze Sýrie, Iráku, Somálska i Etiopie. "Oheň se rozšířil po objektu velmi rychle. Zatím nevíme, co přesně ho způsobilo, jen víme, že se začal šířit od vstupních dveří dál," dodala Kobus.
Zhruba týden před tím se podobná událost odehrála v malém městečku Nauen, které je vzdálené zhruba 15 minut od Berlína. V tomto případě oheň zachvátil místní sportovní halu. K požáru muselo přijet 16 hasičských vozů. Cesta to ale byla téměř zbytečná - budova byla zasažené tak silně, že se odborníci rozhodli, že ji nemá smysl zachraňovat. Nechala se vypálit do základů.
Policie se rozhodla zjistit, co bylo příčinou požáru, místní jsou přesvědčeni, že šlo o úmysl. Hala totiž měla být během několika dnů přeměněna v uprchlickou ubytovnu. Dorazit do ní mělo 130 imigrantů. Policejní kapitán Swen Schäfer okomentoval, že jediné štěstí je, že ještě nedorazili ani oni ani lůžka.
Většina dalších požárů rovněž vypukla v budovách, kam teprve měli uprchlíci dorazit. Podle politiků je ale samozřejmě pouze otázka času než dojde k nějakým větším zraněním. Nedá se očekávat, že by se situace zklidnila. Uprchlická krize, nejhorší od války v Jugoslávii, totiž podnítila radikalismus a vyburcovala extrémisty.