Uprchlické vzpoury v Calais: Problém pro celou Evropu, varují Británie a Francie

Autor: ČTK - 
2. srpna 2015
16:37

Situace ve francouzském přístavu Calais, odkud se velké množství přistěhovalců pokouší proniknout tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie, je problémem celé Evropské unie a další země by měly pomoci s jeho řešením.

Rovněž v noci na dnešek se tunelem, na posílení jehož ostrahy se v pátek shodli lídři obou zemí, pokusilo podle agentury AP dostat několik stovek migrantů, na něž policie nasadila slzný plyn.

„Tato situace nemůže být vnímána jen jako problém dvou zemí,“ uvedli britská ministryně vnitra Theresa Mayová a její francouzský protějšek Bernard Cazeneuve v článku, který dnes otiskl nedělník The Sunday Telegraph. S tím, že spousta migrantů shromážděných v Calais prošla přes státy jako Itálie či Řecko.

„Proto vyzýváme ostatní státy, aby se tímto problémem zabývaly už v jeho počátcích,“ dodala dvojice politiků. Základem dlouhodobého řešení přistěhovalecké krize bude podle nich přesvědčit potenciální migranty, že „naše ulice nejsou dlážděny zlatem“, neboli že na ně při cestě do západní Evropy nečeká ráj na zemi, který jim popisují pašeráci lidí.

Podle policejních zdrojů agentury AFP došlo v noci na dnešek zhruba ke 400 pokusům o průnik do tunelu, což je podobné číslo jako o noc dříve, ale výrazně méně než v předchozích dnech tohoto týdne.

První z nich se pokusili dostat dovnitř okolo dnešní půlnoci SELČ a tyto incidenty trvaly přibližně až do páté hodiny ranní. Skupinu zhruba dvou stovek lidí, která večer prorazila bariéry u tunelu za provolávání hesel „Otevřete hranice“ či „Nejsme zvířata“, zahnala policie pomocí slzotvorného spreje.

Vlaky vyjíždějící z Británie mají dosud zhruba půlhodinové zpoždění, z francouzské strany jezdí bez problémů. Napětí na francouzské straně se o víkendu poněkud zklidnilo po posílení ochrany tunelu, když byla zároveň policie v Calais posílena stovkami těžkooděnců.

Britský premiér David Cameron v pátek telefonicky francouzskému prezidentovi Françoisu Hollandeovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože stávající situace je nepřijatelná. Cameron a další britští politici se za svůj nedostatek pochopení pro situaci migrantů dočkali kritiky ze strany anglikánské církve, kterou vyjádřil biskup z města Dover ležícího na britské straně průlivu.

Politici včetně Camerona podle něho v médiích záměrně šíří protimigrantskou náladu a měli by svou rétoriku změnit. „Měli bychom znovu objevit, co to znamená být člověkem a že na každém lidském životě záleží,“ uvedl v nedělníku The Observer biskup Trevor Willmott.

Cameronem navrhovaná opatření neuspokojila ani někdejšího francouzského ministra práce a pravicového kandidáta na šéfa regionu, v němž se nachází Calais, Xaviera Bertranda. Britskému premiérovi přes média vzkázal, že Francii nezajímají prostředky, které slíbil, ale vyřešení celého problému.

Pokud se na něm Británie nezačne podílet, navrhl Bertrand, aby Francie přestala migrantům bránit v cestě na sever. K neblahé situaci panující na hranicích obou zemí přispívají i zahraniční řidiči kamionů, kteří si nechají platit za převážení uprchlíků přes hranice. V červnu byl podle listu Sunday Mirror za to poslán na tři a půl roku za mříže devětapadesátiletý český řidič, který se loni v prosinci ve své dodávce pokoušel do Británie propašovat sedm ilegálních migrantů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

sores ( 2. srpna 2015 18:16 )

 Za vše mohou jen a jen politici! Ti co jsou ve vládě Česka,Anglie,Francie atd. Ti rozhodují aniž by bylo referendum občanů, zda souhlasí občané s jejich rozhodnutím. Odnesou to opět jako vše obyč.lidé. Politici jsou boháči, oni tu verbeš živit nebudou,vše jde z peněz pracujících, z jejich daní.Nejhorší je, žen sem utečenci zavlečou jejich parazity a nemoci které mají v sobě ale jim neuškodí že jsou na ně zvyklé a vůči nim imunní, kdežto evropanům ANO.Spousta jich je také nakažená, toto se vše projeví za nějaký čas!!!!!!! Pánbůh nám pak pomoc.

mandat ( 2. srpna 2015 17:18 )

Kolonie uz davno nejsou a dostaly pomerne dost penez.To spis jejich vlady kradou a nestaraji se o sve lidi.Navic v zadne africke zemi se nemaka,nemaji zadne struktury,zadny system.Jestli si nekdo vzpomina,jaka to byla slava, ze skoncil bota v JAR a k moci se dostal kriminalnik Mandela.Dostavali ze vsech stran miliony.Temer kazda zeme jim dala 20 milionu dolaru.ruzne akce a koncerty a kde je tato drive nejbohatsi zeme sveta dnes ? Nema uroven ani jako somalsko.Vsechny penize a dotace Mandela prosustroval se svou rodinou a se svyma milenkama za oslavy a ruzne rodinne party.Jeho deti maji postavene palace po celem svete a nikoho nezajima,co je s obyvatelstvem JAR.Soucasny prezident ma oficielne 16 manzelek, x harantu a pres 200 milenek.Vsechny jeho zeny maji luxus a obyvatele JAR ziji jak ve stredoveku.Maji tam pres 10 milionu negramotu,kdyz se dostal Mandela k moci,tak jich bylo jen 7 milionu.Deti nedostavaji zakladni ockovani,co stoji na hlavu 1 EU.Neni elektrina,kanalizace a system rozvazeni potravin atd.Cela zeme je zaostala, kriminalita stoupla o vic jak 100 procent a nikdo nic neresi.Kazdy 3 ma AIDS.A ostatni africke zeme jsou na tom stejne.Jejich politici si cpou jen sve kapsy.

mandat ( 2. srpna 2015 17:03 )

Take se divim, ze par politiku v Bruselu zapomnelo, ze ma na prvnim miste hajit zajmy Evropy a obyvatel Evropy.Misto toho,aby uz na zacatku stopli prisun utecencu,tak je sbiraj a narizuji rozdeleni.Nekontrolovatelne prisuny dalsich utecencu ohrozuje ekonomiku i bezpecnost Evropy.Proc neposlou uprchliky do islamskych zemi ??????????? Proc se musi cpat do Evropy,kam nepatri a nikdy se neprizpusobi.Naopak tvrde vyzaduji,aby se jim Evropa prizpusobila a samozrejme zivila.Do peti let jich budou miliony a co s nima ????????????????????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud