
Jste uprchlík? Před Islámským státem? Pomůžeme vám, tvrdí lidovci

Lidovci podpoří přijetí uprchlíků, kteří utíkají před takzvaným Islámským státem. Pomoci jim chtějí ve spolupráci s církvemi a neziskovými organizacemi. Řekl to vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v souvislosti s výzvou České biskupské konference.
Česká biskupská konference v sobotu nabídla vládě pomoc s migranty, kteří jsou v ohrožení života. Katoličtí biskupové vyzvali farnosti, aby přijaly křesťanské běžence.
Česko by se podle Bělobrádka mělo zaměřit na uprchlíky z oblastí ohrožených takzvaným Islámským státem. Ti neutíkají kvůli své ekonomické situaci, ale kvůli násilí, poznamenal šéf lidovců. Jedná se podle něj o lidi, kteří jsou zásadními nepřáteli islámských radikálů a nehrozí tak jejich vlastní radikalizace. Jejich přijetí proto považuje za jedno z řešení, jak pomoci, neudělat si problémy do budoucna a zároveň být solidární.
O potopené loďce a stovkách běženců
„Na svou loďku můžeme přijmout jenom tolik trosečníků, aby se loďka nepotopila s námi,“ řekl Bělobrádek. Zároveň připomněl demografické potíže, které Česku kvůli nízké porodnosti do budoucna hrozí. Nevadilo by mu proto, kdyby se tito uprchlíci po skončení násilí v jejich domovině rozhodli v České republice zůstat.
O přijmutí uprchlíků bude ve středu jednat vláda. Bělobrádek očekává, že se bude jednat řádově o stovky běženců. Stejný počet v neděli zmínil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), jehož ministerstvo zpracovává pro vládu návrh.
Ukrajince chce Bělobrádek vítat s otevřenou náručí
Vrcholní zástupci členských států unie se dohodli na dobrovolném přemístění celkem 40 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka za dva roky. Povinné kvóty navrhované Evropskou komisí odmítli. Řešení se ale bude týkat celkem 60 tisíc lidí.
Unijní státy přijmou i 20 tisíc osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které se nyní nacházejí mimo evropské území. Pokud by platily kvóty, na Česko by připadlo 1328 a 525 lidí během dvou let.
Česko by podle Bělobrádka mělo být také připraveno na případnou imigrační vlnu z Ukrajiny, u které by se Česká republika, na rozdíl od běženců z Asie či Afriky, mohla stát cílovou zemí. „Měli bychom je přijmout s otevřenou náručí,“ řekl s tím, že má Česko mnoho zkušeností s Ukrajinci jako s pracovitými a slušnými lidmi.
Ale to je skvělá myšlenka. Teď jenom zjistit kolik je lidovců a rozpočítat kolik si jich každý lidovec vezme domů a bude se o ně starat