Nemoc modrých jazyků ovcí se rozmáhá: Už 45 ohnisek v Česku! A mimořádná opatření
V Česku přibylo za uplynulý týden 17 nových ohnisek katarální horečky ovcí, celkem evidují veterináři 45 ohnisek. Ve všech zasažených chovech se nachází téměř 6900 zvířat. ČTK to dnes sdělila Státní veterinární správa. Devět ohnisek přibylo v Karlovarském kraji, čtyři v Libereckém kraji, tři v Plzeňském a jedno v Ústeckém kraji. Ochranné pásmo kolem ohnisek i mimořádná opatření zůstávají podle veterinářů stejná.
„V nových ohniscích se nachází celkem více než 4000 kusů skotu. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy,“ uvedl za veterinární správu Petr Majer.
V Ústeckém kraji veterináři potvrdili nákazu v chovu v obci Choratice, v Plzeňském kraji jde o chovy v obcích Újezd, Nahý Újezdec a Dešenice. Ohniska přibyla také v obci Volfartice, Jezvé, Andělka a Předlánce v Libereckém kraji, v Karlovarském kraji jde o obce Nežichov, Trojmezí, Pastviny, Bochov, Odrava, Poutnov, Bražec a Malý Hlavákov.
Podle Majera zjistili veterináři většinu nově potvrzených případů na základě mimořádných veterinárních opatření, která ukládají povinnost před přesunem zvířat z chovu v pásmu odebrat vzorky onemocnění. „Je tedy patrné, že mimořádná veterinární opatření fungují a brání přesunům nakažených zvířat do dosud zdravých chovů,“ dodal Majer.
Státní veterinární správa v září v reakci na vývoj nákazy rozšířila ochranné pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí o 15.000 kilometrů čtverečních, aktuálně zabírá více než 33.000 kilometrů čtverečních. Nová ohniska ale zatím výměru ani aktuálně platná mimořádná opatření neovlivnila.
Onemocnění, které postihuje také kozy a skot, se do Česka vrátilo počátkem září po 15 letech. Není přenosné na člověka. Veterinární správa ale už dříve uvedla, že hrozí rozšíření do dalších chovů. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.
Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. U skotu se většinou nevyskytují klinické příznaky. Onemocnění přenáší krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že není nutné zvířata plošně utrácet.
Co to meleš? Jaká řízená devastace našich chovů? 😁