Pátek 4. října 2024
Svátek slaví František, zítra Eliška
Zataženo, déšť 10°C

Krizový štáb: První dobrá zpráva pro Jeseníky, hrozba na Šumpersku. Co čeká Česko dál?

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
15. září 2024
11:06
Autor: ČTK, lig, trm, mav - 
15. září 2024
10:39

Ústřední krizový štáb v neděli ráno znovu řešil povodňovou situaci. V Česku dál pokračuje vlna záplav. Nejvíc vody spadlo do rána v Jeseníkách, Beskydech a v Krkonoších. Dramatická je situace zejména v Moravskoslezském kraji a na severu kraje Olomouckého. Na řece Opavě ve městě Opava byl překročen stoletý průtok. Domovy musely opustit tisíce lidí. Některé obce jsou kvůli zatopeným komunikacím odříznuty od okolního světa. Horskou obec Malou Úpu ve východních Krkonoších odřízly od českého vnitrozemí sesuvy půdy. 

Další vzestup hladin meteorologové očekávají na tocích odvodňujících Jeseníky, severovýchodní hory Čech a Českomoravskou vrchovinu. Stoupat hladiny budou také v povodí horní Vltavy a v důsledku dotoku i na dolních tocích Labe a Moravy, které se dnes mohou podle ČHMÚ dostat na třetí povodňový stupeň ohrožení.

22:45
20. 9. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra od brzkého rána. Přejeme vám dobrou noc.

20:23
20. 9. 2024

V České republice pokračuje odklízení následků záplav. Postižené oblasti o víkendu očekávají příjezd dobrovolníků a také zvědavců. Jejich nekontrolovaný příliv by mohl zkomplikovat záchranné a úklidové práce. Olomoucký kraj proto omezil vstup do Jeseníku a několika okolních obcí.

V zemi stále zůstává 19 000 lidí bez elektřiny, většina v Moravskoslezském kraji. Železniční dopravci obnovují provoz vlaků mezi Prahou a Ostravou, dál zavřená je ale dálnice D1 mezi Ostravou a hranicí s Polskem. Odpoledne začaly v Česku krajské a senátní volby, v některých místech zasažených povodní s jejich zajištěním pomáhají zástupci ministerstva vnitra a hasiči.

18:20
20. 9. 2024
Zobrazit celý online

Ráno bylo kvůli nepříznivému počasí v zemi okolo 260.000 domácností bez proudu. Potíže jsou na silnicích i na železnici. Dopravci vyzývají cestující, aby dnes cesty raději odložili.

Hasiči v Olomouckém kraji dosud evakuovali na 1900 obyvatel, využít museli při záchranných akcích i čluny a cisterny. Připravená místa pro nouzové ubytování využilo v evakuačních centrech více než 300 lidí. Kvůli rozvodněné řece Moravě obyvatelé v noci evakuovali obce Bohuslavice a Leština na Šumpersku. Své domovy muselo opustit také několik set obyvatel České Vsi na Jesenicku či sousední Písečné. Řada z nich však podle starostů výzvy k evakuaci odmítla, v zaplavených domech tak zůstaly stovky lidí.

„Upozorňujeme na vymahatelnost nařízené evakuace na základě pokynů povodňových orgánů a složek IZS dle stávajících právního rámce,“ uvedl k tomu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Bečva s Moravou: Malá hrozba

V Moravskoslezském kraji je situace podle něj nejsložitější. „Pozitivní je, že by celé povodí Odry mělo kulminovat ještě během dnešního dne,“ dodal ovšem. „Na povodí Moravy jsme ve stavu velké připravenosti. Díky úhrnům v Beskydech bude rozvodněná Bečva, ale nedosáhne nikde padesátileté vody. Už máme spočítáno, že při soutoku Moravy a Bečvy nám žádné větší problémy nezpůsobí. Srážky, jež napadly v noci v Beskydech, se vlijí do Moravy dříve, než tam dojde hlavní povodňový tok z Jeseníků.“

Problém však je na řece Desná a na horní části Moravy nad Olomoucí. Ústřední povodňová komise tam vyzývá k adekvátním opatřením, včetně evakuace. „To se týká především měst Šumperk a Litovel,“ uvedl Hladík k usnesení komise.

Situace se uklidňuje na Plzeňsku. V Libereckém kraji v noci pršelo jen slabě a hladiny toků se většinou vrátily do normálu. Přes den se ale čeká zhoršení, silně pršet by mělo především na severní straně Jizerských hor. V Pardubickém kraji platí třetí povodňový stupeň na několika místech řek. Některé vodní nádrže už jsou plné, v dalších zbývá zásobní prostor. Vltava v Praze zůstávala dnes ráno na prvním povodňovém stupni bdělosti, stejně i její přítoky Botič a Rokytka. Labe v Mělníku dosáhlo dnes v noci třetího povodňového stupně, jako jediná řeka ve středních Čechách. V Ústeckém kraji je Labe na druhém povodňovém stupni a dál stoupá. Povodňové stupně byly ráno v Královéhradeckém kraji celkem na 18 místech, třeba na Labi na Labské přehradě.

„Zpátky se nám vrací dešťové pásmo od východu zpátky na západ, tedy v Beskydech přestalo pršet nad ránem, v Ostravě už ráno také nepršelo a v Jeseníkách přestalo teď. To je dobrá zpráva,“ uvedl ministr Hladík. „Samozřejmě zpátky se to bude posouvat přes Českomoravskou vrchovinu a v jižních Čechách a na Šumavě ještě bude pršet relativně dlouho,“ dodal ministr s tím, že od pondělí do úterního rána ještě úhrn srážek v Novohradských horách a na Šumavě může být významný, přes 100 mm.

Nádrže pomáhají

„Na vodním díle Šance v Beskydech v tuto chvíli na přítoku máme 228 kubíků, odpouštíme pouhé necelé dva. Tady bychom měli mít dostatečný prostor, o to je jednodušší situace na Ostravici a v povodí Odry dole,“ přinesl dobrou zprávu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Za posledních 12 hodin jsme takto v povodí Odry využili retenční prostor o objemu 17 milionů kubických metrů.“

„Na Frýdecko-Místecku zafungovalo velmi dobře protipovodňové opatření v rámci Žermanického přivaděče, který nám pomáhá ochránit Frýdek-Místek a všechna další sídla po toku Ostravice až k Odře,“ dodal Výborný s tím, že tam už by se situace neměla zhoršovat.

V povodí Moravy je nejsložitější situace na severním úbočí Jeseníků, povodí Bělé. „Ta oblast je teď fakticky odříznutá od světa, pracují tam intenzivně složky IZS. Na jižním úbočí, v Dolních stráních na spodní nádrži máme stále ještě k dispozici polovinu retenčního prostoru, odpouštíme zcela minimálně a alespoň částečně odlehčujeme situaci dole. Nicméně i tak je zřejmě v ohrožení část okresního města Šumperk,“ uvedl ministr zemědělství. „Tam počítáme s kulminací na 200 kubických metrech.“

Olomouc to zvládne

"V Raškově dnes ráno protékalo 231 metrů krychlových za sekundu, stoletá voda je 189,“ pokračoval Výborný - ale níž už je to pozitivnější. „Tady očekáváme, že pomůže Litovelské Pomoraví. Do těch lužních lesů jsme schopni nějakou přirozenou retencí dostat značnou část povodňové vlny. Díky tomu je velmi nepravděpodobné, že bychom nedokázali zvládnout situaci v Olomouci. Olomouc není v ohrožení díky vybudovaným protipovodňovým opatřením v předchozích letech.“

„Je potřeba, abychom si uvědomovali, že ani poté, co přestane pršet, ta situace nezmizí, povodňové situace v rámci České republiky nás budou provázet i celý příští týden,“ uzavřel ministr Hladík.

Video  Potopa u slavné Luční boudy v Krkonoších: Voda se valí do údolí  - Facebook - Luční bouda Krkonoše
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 15. září 2024 15:37 )

Naše vláda se dělá aktivní, mezi řádky proč? Najednou jen povodně, což je hrozné. Ani zpráva o Ukrajině nebo o dalším obírání občanů. Po povodních se budeme divit co zase proti nám vymysleli, To budou opět navyšovat poplatky kvůli záplavám a Ukrajina také potřebuje miliardy. Je to jen odvedení pozornosti lidí.

Tomas Reznicek ( 15. září 2024 11:51 )

Když tam vidím sedět Hladíka,tak je mně a celému Brnu na blití...díky jeho zpackané práci a intrikám,když seděl na Magistrátu,měl na starost ochranu před povodněmi, je Brno stále bez protipovodňových opatřeních...nikdo mu asi nedával peníze ,,bokem",jako za přidělování městských bytů!Ještě stačí,aby s projevy o pomoci vystoupil další z brněnských ,,vy­žírků"­Fiala­...o­ni pro nikoho zadarmo nic neudělají,všechna práce je na krajích a obcích,tito se snaží urvat jen plusové body před volbama.

Michelin ( 15. září 2024 11:35 )

Smradi asi dostanou mokré prázdniny ? 😁

Uživatel_5863575 ( 15. září 2024 11:31 )

Konečně v Ostravě neprší, teď svítí sluníčko.😊 Všem hodně štěstí.🍀

Uživatel_5766095 ( 15. září 2024 11:29 )

U nás od rána neprší, cesta kolem domu je skoro suchá, jednání krizového štábu nám velmi pomohlo!

Zobrazit celou diskusi