Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Podnikatel Kočka nebo lobbista Rittig. Projekt ukázal, kdo vlastní v Dubaji luxusní nemovitosti

Autor: ČTK - 
14. května 2024
21:12

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly magnetem pro osoby na sankčních seznamech, odsouzené či obviněné a veřejně známé činitele. Na projektu spolupracovalo 74 médií z 58 zemí, z České republiky exkluzivně investigace.cz, která dnes o zjištěních publikovala první sérii čtyř článků a zmiňuje také několik Čechů, kteří v Dubaji vlastní luxusní apartmány.

Záznamy o nemovitostech pocházejí z úniku dat, mimo jiné od dubajského pozemkového úřadu a od společnosti poskytující veřejné služby. Podle investigace.cz nabízejí přehled o stovkách tisíc nemovitostí v Dubaji a informace o jejich vlastnictví nebo využití, převážně z let 2020 a 2022. Údaje získala nezisková organizace Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) a poskytla je norskému finančnímu portálu E24 a organizaci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), které investigativní projekt koordinovaly. Totožnost osob v uniklých datech novináři ověřovali několik měsíců.

Na seznam majitelů dubajských nemovitostí se novináři rozhodli zařadit osoby pouze v případech, kdy to podle nich bylo ve veřejném zájmu. Jsou mezi nimi lidé, kteří byli odsouzeni nebo obviněni z trestných činů, čelí sankcím nebo jsou veřejně známými činiteli či jejich spolupracovníky. Na seznamu naopak nefigurují celebrity. Investigace.cz rovněž připomíná, že Dubaj donedávna neměla s mnoha zeměmi smlouvy o vydávání osob, což z ní činilo cílovou destinaci pro osoby prchající před spravedlností.

Na seznamu vlastníků figurují podezřelí, odsouzení či veřejně známé osoby z mnoha zemí světa. Jde například o Nizozemce Josepha Johannese Leijdekkerse, který je na unijním seznamu nejhledanějších osob kvůli vyšetřování obchodu s kokainem, dále například brazilský podnikatel obviněný z podvodů Danilo Vunjao Santana Gouveia.

Česká stopa

Byty v Dubaji podle investigace.cz vlastní také český podnikatel z rodiny známé pořádáním Matějských poutí v Praze Jan Kočka, jenž figuruje v rozsáhlé kauze daňových podvodů, či lobbista Ivo Rittig, jehož úřady vyšetřovaly například kvůli podezřením z machinací s veřejnými zakázkami. Majitelem bytu v Dubaji je také český podnikatel Antonín Šimek, který provozuje kasina a jehož firma dluží celkem 70 milionů korun, z toho skoro polovinu státu, uvedla investigace.cz. Nikdo z trojice redakci před publikací článků neodpověděl na dotazy ohledně nemovitostí.

Server zároveň popsal, jak některé realitní firmy nabízejí možnost nakupovat nemovitosti v Dubaji v hotovosti, kryptoměnami či za zlato. Právě platby vysokých částek v hotovosti či jinak mimo bankovní systém mohou naznačovat praní špinavých peněz. Do roku 2022 přitom neměli dubajští realitní agenti, makléři a právníci povinnost hlásit úřadům velké hotovostní transakce nebo transakce s kryptoměnami. Nákup dubajských nemovitostí zprostředkovává i několik realitních firem v ČR.

Video  Kmotr Ivo Rittig s pouty na rukou: Sebrala ho policie!  - Blesk - Zbyněk Pecák
Video se připravuje ...

Uživatel_5814589 ( 15. května 2024 16:24 )

zloději a podvody jsou vlastností našich VIP miliardář u

Drž hubu ( 15. května 2024 15:21 )

Tady krade celá vláda a ve velkém. Tohle jsou jen drobotiny, které nestojí za řeč ☝️

jiri vorel ( 15. května 2024 06:16 )

zloděj a zloděj. nikdo nesedí

Zobrazit celou diskusi