ONLINE: 14 mrtvých po krveprolití na fakultě v Praze! Česko vyhlásilo státní smutek
Aktualizováno -
23. prosince 2023
•
06:20
Autor:
red, ČTK -
21. prosince 2023
•
15:28
Sdílej:
Panika vypukla ve čtvrtek 21. prosince na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Policisté vyjížděli na místo k nahlášené střelbě! Zemřelo 14 lidí, mnoho dalších bylo zraněno. Střelec, jímž byl student fakulty David K. (†24), byl krátce před čtvrtou hodinou zneškodněn. V pátek policisté přišli s mimořádnou zprávou, že balistická expertiza prokázala shodu zbraně, která byla použita v Klánovickém lese, se zbraní, která byla nalezena v domě, kde bydlel střelec z univerzity. Na 23. prosince vláda vyhlásila den státního smutku. Veškeré dění pro vás sledujeme online.
Česko zažilo nejtragičtější případ střelby ve své historii.
Útočník v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v centru Prahy zastřelil 14 lidí, dalších 25 bylo zraněno. Mrtvý je i střelec, policie zasahovala také v obci Hostouň na Kladensku.
Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek.
Událost vyvolala šok i vlnu solidarity. Politici vyjádřili soustrast pozůstalým a ocenili práci zasahujících policistů a dalších záchranných složek.
Pachatel dosud neměl záznam v trestním rejstříku. Inspiroval se podle policie obdobným případem v zahraničí, střelba byla podle všeho činem osamělého střelce.
Policie navíc prověřuje možnost, že muž má na svědomí i dvojnásobnou vraždu v Klánovickém lese, kde zemřel dvaatřicetiletý muž a jeho dvouměsíční dcera. Žádnou jeho vazbu k těmto obětem ani k lokalitě policie nezjistila.
Prezident Petr Pavel apeloval na politiky, média i občany, aby tragédii nezneužívali politicky, k útokům na policii či k šíření dezinformací.
Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že v budově fakulty byl obrovský arzenál zbraní a střeliva. Nebýt rychlého zákroku policie, obětí by bylo násobně více.
ČTK: „V sobotu minutou ticha památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze uctí také obchody. V poledne se zastaví obsluha a prodej na pokladnách. K pietě se připojí i pracovníci ve skladech nebo e-shopech. Na síti X to dnes uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Zákazníky vyzval, aby minutou ticha památku obětí uctili také. Na sobotu vláda v Česku vyhlásila státní smutek.”
22:07
22. 12. 2023
Velmi smutná zpráva přichází z České atletického svazu. Další obětí, která nepřežila řádění šíleného střelce na FF UK, je nadějná atletka Klára Holcová. „Reprezentovala Starou Boleslav a ve vrhu koulí získala devět medailí na domácích šampionátech,” uvádí svaz na sociálních sítích. Rodině, přátelům a blízkým přejeme upřímnou soustrast.
21:09
22. 12. 2023
Policie nenechává nic náhodě. Několik hlídek vyjelo na náměstí I.P. Pavlova, kde se měl nacházet muž s granátem. Na místě zasahovali i pražští hasiči. Náměstí policisté obšancovali. Nikomu nebyl povolený vstup z metra ani do metra. Vlaky stanicí jen projížděly. Omezení na místě bylo po chvíli ukončeno. Podle pyrotechnika se jednalo pouze o maketu granátu.
20:29
22. 12. 2023
CNN Prima News se podařilo mluvit s instruktorem, který měsíc před šíleným útokem v Praze vycvičoval šíleného útočníka na zacházení s puškou. Měsíc před útokem šílený útočník David K. prošel šestihodinovým kurzem v Solenicích, kam přijel autobusem, aby se naučil ovládat pušku. CNN Prima News mluvila s instruktorem, který popsal vraha Davida K. jako tichého, který se příliš nevyjadřoval, měl dobré vybavení. „Uháněl nás, že dostal voucher, a tlačil na nás, že chce kurz absolvovat,“ uvedl instruktor.
19:31
22. 12. 2023
„Byl tišší, nijak nevyčníval,“ uvedl pro CNN Prima News profesor, který střelce Davida K. (†24) učil.
18:33
22. 12. 2023
Britský král Karel III. s manželkou vyjádřili v osobním vzkazu prezidentu Petru Pavlovi soustrast blízkým obětí střelby na pražské filozofické fakultě. Uvedli, že je zprávy o tragédii hluboce zarmoutily a šokovaly. Vzkaz zveřejnil na sociální síti X britský velvyslanec v ČR Matt Field. „Silně soucítíme s rodinami a blízkými obětí, kterým posíláme naši nejhlubší soustrast. V myšlenkách jsme také se studenty této významné instituce,“ napsal britský monarcha, který připomněl i své návštěvy Prahy. Podle něj nyní lidé v Česku prožívají ‚zoufale těžkou chvíli‘.“
18:31
22. 12. 2023
Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala se vyjádřil k propojení vraždění v Klánovicích s krveprolitím na FF UK. „Již v průběhu včerejška a dnešního dne se v rámci prověřování objevovaly důkazy, které nasvědčovaly propojení trestného činu z Klánovického lesa a střelby na filozofické fakultě. Tuto verzi nyní stvrdila i balistická zkouška, která tedy s potřebnou mírou jistoty potvrdila, že se obou trestných činů dopustila totožná osoba. Nevychází se tedy pouze z odborné balistické zkoušky, která de facto potvrzuje totožnost zbraně, ale i z dalších důkazů, které ve vzájemné souvislosti prokazují, že šlo i o jednu osobu. Se smutkem v srdci si za státní zastupitelství dovoluji též vyjádřit všem obětem i jejich rodinným příslušníkům upřímnou soustrast,” uvedl.
16:15
22. 12. 2023
Mimořádná zpráva! Policie na sociální síti X uvedla, že balistická expertiza prokázala SHODU zbraně, která byla použita v Klánovickém lese, se zbraní, která byla nalezena v domě, kde bydlel střelec z univerzity.
16:00
22. 12. 2023
Lidové noviny na serveru Lidovky.cz oznámily velmi smutnou zprávu. Obětí šíleného střelce na FF UK je korektorka Lidových novin, studentka 1. ročníku češtiny v komunikaci neslyšících. Šílený vrah David K. (†24) o život na univerzitě připravil také redaktorku serveru PrahaIN.cz a ředitelku ústavu hudební vědy Lenku Hlávkovou. Rodinám obětí vyjadřujeme upřímnou soustrast.
15:50
22. 12. 2023
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že na začátek ledna svolali zástupce českých vysokých škol a budou se společně bavit o tom,co v oblasti bezpečnosti na školách udělat. Policejní prezident Martin Vondrášek dodal, že vypracovali dokumentaci pro rizika zajištění u 600 měkkých cílů.
14:52
22. 12. 2023
Oběti trestných činů mají nárok na peněžitou pomoc, uvedl v souvislosti s tragickou čtvrteční střelbou v Praze veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Pomoc je určená na léčbu fyzických i duševních následků a překlenutí zhoršené sociální situace způsobené trestným činem. Ministerstvo spravedlnosti vzkázalo, že s vyplněním příslušných formulářů jsou připraveni pomoci probační úředníci ve všech svých pobočkách. Právní pomoc nabízí i Česká advokátní komora.
Vyplácení finanční podpory zmiňuje zákon o obětech trestných činů. „Oběti ji mohou využít třeba na psychoterapii nebo při výpadku příjmů,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí ombusmana Markéta Bočková. O peněžitou pomoc mohou požádat do dvou let od zjištění újmy a nejpozději do pěti let od spáchání trestného činu.
14:52
22. 12. 2023
Do tří sbírek na pomoc zasaženým čtvrteční tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy lidé poslali už téměř 19 milionů korun. Nejvíc peněz, téměř 15,7 milionu Kč, vybral Nadační fond Univerzity Karlovy. Vyplývá to z údajů na webech jednotlivých sbírek kolem dnešních 13:00.
14:49
22. 12. 2023
Vyjádřit alespoň symbolickou účast chodí i studenti středních škol. „Naši školu zasáhl strach, dneska už máme volno, takže jsme vyrazily uctít památku obětí,“ říkají šestnáctileté středoškolačky Míša s Adélou.
14:46
22. 12. 2023
K pietnímu místu u Rudolfina přicházejí nejen studenti Univerzity Karlovy, ale sjíždějí se i lidé z celé České republiky. Na místo přijel z Kolínska i Vít Pivoňka. „Přišel jsem položit kytičku. Chtěl jsem jen uctít památku obětí, to je to nejmenší, co mohu udělat.“
14:34
22. 12. 2023
„Pro všechny je to v Praze těžký, je tady všude kolem opravdu tíživá atmosféra. Byl jsem včera ve škole na právech. Chvíli jsme nesměli ven. Asi nám bude nějaký čas trvat, než se z toho vzpamatujeme. Za nás za studenty bych chtěl moc poprosit všechna média, aby se nevěnovali útočníkovi, ani nezveřejňovali jeho podobu. Teď bude potřeba čas, abychom to všichni vstřebali,“ říká devátenáctiletý student právnické fakulty Jakub Švejcar.
14:31
22. 12. 2023
Preventivní opatření policie kvůli čtvrteční tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) potrvají zatím do 1. ledna. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Policisté podle něj nepodceňují možnost, že by se někdo nechal střelbou ve škole inspirovat. Nemají ale žádné informace o tom, že by hrozilo bezprostřední nebezpečí.
14:21
22. 12. 2023
Další obětí vraha je korektorka Lidových novin. „S hlubokou lítostí, na základě ověřené informace od rodiny a s jejím svolením oznamujeme, že naše kolegyně, korektorka Lidových novin, studentka 1. ročníku češtiny v komunikaci neslyšících a především kamarádka včerejší útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nepřežila. Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým, především rodině,“ uvedl server Lidovky.cz. „Je to pro nás bolestivá zpráva.“
14:11
22. 12. 2023
Hradní stráž zrušila kvůli čtvrteční tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy hudební doprovod při střídání svých vojáků strážících areál Pražského hradu a naplánovaná vánoční hudební vystoupení. Na síti X to uvedla Kancelář prezidenta republiky. Vlajky budou na Hradě svěšeny na půl žerdi od dnešních 16:00 za účasti čestné stráže, zůstane tomu tak do 24. prosince 08:00 hodin, sdělil ČTK Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Hradu.
Hradní stráž ruší v souvislosti se včerejšími událostmi hudební doprovod při střídání stráží i další plánovaná vánoční hudební vystoupení.
Vlajky na Pražském hradě budou od dnešního odpoledne staženy na půl žerdi.
Jednou ze zesnulých je také redaktorka serveru PrahaIN, která na fakultě studovala. „Naše redakce s nepředstavitelnou lítostí oznamuje, že při masakru, k němuž došlo ve čtvrtek v Praze na filozofické fakultě, byla zavražděna také naše kolegyně, tamní studentka. Vzhledem k okolnostem nebudeme uvádět jméno, ani jakékoli jiné detaily. Šlo o nesmírně talentovanou, pečlivou, nadšenou a pracovitou dívku, která si tuto náročnou práci okamžitě osvojila, a bylo vidět, že jí přirostla k srdci. A stejně tak rychle přirostla k srdci ona nám,“ uvedla redakce na webu.
14:00
22. 12. 2023
Střelec, který ve čtvrtek útočil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, zasáhl z ochozu budovy i tři lidi na ulici a zranil je. Prostřelil také jeden civilní vůz a jedno policejní auto. Na zákroku proti střelci se podílely stovky policistů, žádný neutrpěl zranění. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl šéf pražské policie Petr Matějček.
13:45
22. 12. 2023
Milan Busch (23) z německého Mnichova studuje na fakultě sociálních věd. „Naštěstí jsem nebyl v tu chvíli v budově, nejela mi tramvaj, a když jsem přicházel ke škole, zastavila mě policistka, která mi řekla, že se ve škole střílelo. Byl to pro mě obrovský šok, protože škola je místo, kde bychom se všichni měli cítit bezpečně. Zlatá Praha se zbarvila do černa, tak o tragédii informují média v Německu,“ říká student, který je v Praze na Erasmu.
13:37
22. 12. 2023
Policie v noci na dnešek zaznamenala telefonní hovor s výhrůžkou člověka, který prohlásil, že si bere příklad ze střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Policisté do rána zjistili totožnost volajícího a zajistili ho, řekl dnes na tiskové konferenci ke čtvrteční střelbě na filozofické fakultě ředitel pražské policie Petr Matějček. Telefonát s výhrůžkou člověka, že si bere ze střelce z filozofické fakulty příklad a chce střílet po lidech, policie zaznamenala dnes kolem 00:30. Video ze zásahu zveřejnili policisté na sociální síti X.
Včera o půl jedenácté nám volající sdělil, že se inspiroval střelcem, chce si pořídit zbraň a také zabíjet. Po několika hodinách byl ztotožněn a níže máte video z jeho zadržení. Úkony stále probíhají, zatím kvalifikováno jako šíření poplašné zprávy. #policiephahttps://t.co/5krNELkg7vpic.twitter.com/AgwWHnfDK1
Jakub Čech (30) studuje na fakultě humanitních studií. „Já mám naštěstí přednášky jen v pondělí a v úterý. Včera jsem plánoval, že se půjdu učit do knihovny, naštěstí mi do toho něco přišlo, tak jsem nakonec nešel. Bohužel někteří moji přátelé byli při útoku zraněni, ale všichni, které znám, jsou naštěstí živí. Útočníka jsem neznal, nicméně možná jsme se na některých přednáškách potkali, to nemohu vyloučit,“ řekl.
13:31
22. 12. 2023
Pražská divadla uctí oběti střelby v Praze minutou ticha a černými prapory. Naplánovaná představení většinou odehrají beze změny. Minutu ticha před začátky představení v historické budově, na Nové scéně, ve Stavovském divadle a Státní opeře plánuje Národní divadlo (ND). Program neupravuje například Studio Ypsilon, Studio Dva nebo Divadlo v Dlouhé. Divadlo Broadway zaslalo 20 000 korun Nadačnímu fondu UK a během ledna chystá akce k uctění památky mrtvých.
13:29
22. 12. 2023
Video z policejního zásahu na filozofické fakultě: