Nejmladší bratr krále Karla III. je v Praze. Princ Edward vyrazil na pivo s Pavlem
Britský princ Edward přijel na návštěvu České republiky. Do Prahy dorazil v odpoledních hodinách z Německa. Po přivítání na britské ambasádě zamířil nečekaně do hospody v doprovodu prezidenta Petra Pavla. Ten jej má v plánu přijmout i ve středu ráno na Pražském hradě. Středobodem princovy návštěvy bude Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) určená studentům mezi 14 a 24 lety, navštíví ale také obec Vestec u Prahy a pokloní se u Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. V Česku pobude do čtvrtka.
Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7000 studentů.
Vítejte v 🇨🇿, Vaše královská Výsosti! pic.twitter.com/mAmUaSgiZ6
— Matt Field (@MattFieldUK) May 23, 2023
Účastníci po celém světě v rámci DofE prokazují a rozvíjejí své dovednosti, pohyblivost, týmovou práci a dobrovolnickou činnost. Může to připomínat české bobříky, ovšem v Británii či jiných zemích je účast v programu zvučnou součástí životopisů mladých. Ti nejvytrvalejší po roce a půl dostanou cenu zlaté úrovně, a když mají štěstí, obdrží ji z rukou některého člena britské královské rodiny.
Z ambasády na pivo
Na setkání s některými z nich budou dnes mířily první kroky britského vévody a hraběte v Praze. Na britské ambasádě se kromě studentů setkal Edward s britským velvyslancem v Česku Matthewem Fieldem a výkonným ředitelem DofE Tomášem Vokáčem.
Potom nečekaně zamířil do Malostranské besedy s prezidentem Petrem Pavlem, který snímek s pivem sdílel na sociálních sítích.
Program DofE v Česku funguje od roku 1995, nyní na více než 320 školách. Každý jeho účastník si vytyčí cíle, kterých chce dosáhnout v dobrovolnických, pohybových či dovednostních aktivitách, a ty následně plní po dobu šesti, 12 nebo 18 měsíců. Čím déle program studenti plní, tím vyšší na konci dostanou ocenění. Zlatou medaili obdrží z rukou prince Edwarda ve středu 42 Čechů a Češek, kteří v posledních letech úspěšně dokončili zlatý program DofE.
Pokloní se Gabčíkovi a Kubišovi
Ve středu po deváté hodině přijme prince na Pražském hradě prezident Petr Pavel. Poté Edward navštíví Vestec, ve zhruba třítisícové obci zasadí strom v Aleji prince Philipa, jež vznikla loni k příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II. Tam na něj počká mj. hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, jak vyplývá z jejího pracovního kalendáře. Na programu má princ i setkání s místopředsedkyní Sněmovny Věrou Kovářovou.
Návštěvu ve čtvrtek zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii. Jozef Gabčík a Jan Kubiš si na Heydricha počíhali 27. května 1942.
Porucha na trati
Zeštíhlená královská rodina a šetrnost k přírodě. Tak si mj. své panování představuje nový vládce Spojeného království, Karel III. A v takovém duchu chtěl poslat do světa svého mladšího bratra Edwarda. Do Prahy proto měl vyrazit ekologicky – vlakem. Ráno však došlo ke komplikacím a plán se změnil, jak Blesk Zprávy informovalo britské velvyslanectví. S tím patrně padá i záměr navštívit památník Nicholase Wintona na Hlavním nádraží připomínající vlaky židovských dětí posílané do britského azylu před hrozícím holokaustem.
„Bohužel z důvodu poruchy trakčního vedení na německé trati v úseku Hamburk - Berlín došlo k vedení vlaku EC 379 Berliner Kiel - Praha odklonem po jiné trati. Německý dopravce DB z tohoto důvodu avizoval zdržení vlaku z Berlína na úrovni asi 90 minut,“ komentoval pro Blesk Zprávy mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. „Z uvedeného důvodu na straně německého provozovatele infrastruktury a dopravce nakonec princ Edward k cestě z Berlína do Prahy vlak nevyužije. Ke zdržení vlaku došlo v zahraničí a ČD nemají žádný vliv na tuto situaci.“
Kdyby vlak použil, cestoval by běžnou linkou a běžným vozem jako ostatní cestující. „Jedná se o běžný velkoprostorý vůz 1. třídy, který je zařazen do všech spojů Berliner a také do některých dalších spojů Českých drah na jiných linkách. Žádný zvláštní vůz pro prince Edwarda ve vlaku zařazen není,“ doplnil mluvčí.
Třináctý v pořadí na trůn
Králův a Edwardův otec, princ Philip (†99), byl až do smrti znám coby vévoda z Edinburghu – titul mu udělil před svatbou s Alžbětou (†96) její otec, král Jiří VI. V roce 1956 Philip založil nápaditý program pro ambiciózní mládež, inspiroval se odznaky ze své střední školy Gordonstoun.
Princ Edward je 13. v pořadí nástupnictví na britský trůn, za ním následuje jeho syn James (15), který nedávno zdědil od Edwarda titul hrabě z Wessexu. Až po Jamesovi je jeho starší sestra lady Louise Windsorová (19). Pro jejich mladší příbuzné, zejména princeznu Charlotte (8, třetí v pořadí na trůn) už platí modernizovaná pravidla, jež starší sestry nediskriminují ve prospěch mladších bratrů.
Edward byl v Praze i v roce 2017, předtím v roce 2013 ho i s jeho manželkou Sophií přivítal na Hradě tehdejší prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou.
To měl asi hospodský radost. Dva si dají předražené pivo aa jinak musí být putyka prázdná a hlídanádvojí ochrankou.