Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Zálohování PET lahví a plechovek v Česku: Za kus bude čtyři až pět korun, popsal Hladík

Autor: ČTK - 
16. května 2023
16:25

Zálohování PET lahví a plechovek by se mělo týkat nealkoholických nápojů o objemu od 0,1 litru až po tři litry a alkoholických nápojů s obsahem do 15 procent alkoholu. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Obchodníci budou mít povinnost nabídnout místo na vracení v obchodech s plochou nad 50 metrů čtverečních, sběrných míst by mělo být asi 11 000. Nejdříve lze podle Hladíka systém spustil v polovině roku 2025. Záloha by se měla pohybovat mezi čtyřmi až pěti korunami.

Kromě obchodů se mají zapojit také všechny čerpací stanice s plochou nad 50 metrů čtverečních. Povinně se budou muset zapojit i on-line výrobci. Menší prodejny se budou moci zapojit dobrovolně, může jít například o kiosky, trafiky nebo bufety. V obcích s více než 300 obyvateli, kde žádné odběrové místo nevznikne, ho zřídí povinně operátor systému, který má pro správu zálohování obalů vzniknout. Výjimku ze systému budou mít obaly od mléka, mléčných výrobků, ze kterých kvůli znečištění nelze vyrobit nové.

Hladík řekl, že cílem celého systému je vrátit do oběhu 90 procent plastových lahví do pěti let od spuštění systému. Poznamenal, že dnes jen část recyklovaného materiálu z PET lahví slouží k výrobě nových lahví. Cílem ministerstva je podle něj také podpořit cirkulární ekonomiku a splnit cíle vycházející z evropské legislativy.

Ministerstvo předpokládá, že systém zálohování by ročně zvládl 1,8 miliardy PET lahví, což je asi 47.000 tun materiálu. Plechovek lze podle něj zálohovat 800 milionů kusů, což odpovídá 15.000 tunám.

Legislativa, která systém zálohování zavede, má podle Hladíka vzniknout letos. Ministr řekl, že zavedení zálohování nebude stát občany nic navíc, kromě záloh, které dostanou zpět. Systém podle něj také nemá narušit stávající systém třídění odpadů, ale doplnit ho. Poznamenal, že výrobci již dnes platí recyklační poplatky. „To, co už dnes platí, budou platit novému operátorovi,“ doplnil.

Zálohování by podle Hladíka nemělo obce připravit o peníze z prodeje vytříděného materiálu. Dostanou podle něj „drobnou odměnu“ v podobě manipulačního poplatku. Zároveň by měly také dostat část nevrácených záloh, které by se měly rozdělovat v poměru 15 procent pro obce a 85 procent pro operátora systému.

Podle analýzy, kterou si nechal vypracoval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, bude spuštění systému zálohování stát zhruba 5,2 miliardy Kč a další 1,3 miliardy ročně bude stát provoz systému. Analýza uvedla, že hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody.

Zavedení systému dlouhodobě podporuje Iniciativa pro zálohování. Sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří k největším výrobcům nápojů v Česku. Z loňského průzkumu agentury Ipsos pro iniciativu vyplynulo, že zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů.

žanyn ( 21. dubna 2024 11:16 )

Zálohování je vpořádku. Ovšem měly by se takto vykupovat všechny PET lahve a ne jen některé a nesešlapané. Nakopnec se stejně musejí slisovat. I pro bezdomiovce a pododbné to bude přínos a lahve se nebudou válet v přírodě. A kdo křičí nejvíc? Ovšem že ona RESPONA a jiné odpadkové firmy co se na svozu hezky balí....

trintin ( 16. května 2023 18:07 )

že zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů?? Jen další tiché zdražení nápojů. Při zavedení PET lahví jsme my zákazníci platili (+5Kč) i za obal. Dnes navíc zaplatíme např. 5Kč zálohu a k tomu cca 4Kč nákladů za odběrové místo.

e.lesanova ( 16. května 2023 16:54 )

Nesmysl a další náklady..neřeší to základní problém, kdy máme planetu, moře, oceány zaplavené plasty. Všude si politici otírají ústa o eko, bio, udržitelnost a tohle je netrápí? Plasty máme úplně ve všem, dýcháme je, máme je v potravinovém řetězci...je potřeba se vrátit k době "předplastové", pokud chceme udělat velké plus pro potomky, jinak se ze Země stane jeden velký odpadkový koš

Zobrazit celou diskusi