Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

V energetické chudobě bylo už před zdražováním 900 tisíc Čechů. Třetina jsou důchodci

Autor: ČTK, lig - 
29. listopadu 2022
19:54

V tzv. energetické chudobě bylo už před zdražováním a začátkem energetické krize zhruba 900 000 lidí z půl milionu domácností. Nemohli si dovolit dostatečně topit, za energie vydávali velkou část svých peněz či na nich dlužili a zároveň měli podprůměrný příjem. V těchto rodinách žila desetina českých dětí, tedy asi 220 000. S problémy se potýkalo i přes 300 000 důchodců a důchodkyň. Většina těchto ohrožených osob bydlela v energeticky náročných budovách. Ukázala to nová studie, na které se podílely Platforma pro sociální bydlení, iniciativa Za bydlení, Hnutí Duha a Ostravská univerzita. Výsledky dnes na tiskové konferenci představili autoři. Doporučují přesněji zacílit podporu od státu i dotace na úpravy domů.

Autorský tým pracoval s údaji o životních podmínkách domácností, které Český statistický úřad získává každý rok na jaře. Využil dostupná data z loňského jara, tedy ještě před prudkým zdražováním.

„Naším cílem je ukázat na problémy lidí, kteří jsou na tom špatně dlouhodobě. Je to nejohroženější populace, která je v energetické chudobě i za nízkých cen energií,“ řekl analytik Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení.

Podle zjištění trápila před krizí energetická chudoba 8,7 procenta obyvatel Česka, tedy asi 900 000 lidí z půl milionu domácností. Téměř polovinu tvořily rodiny s dětmi.

Bez dostatečného vytápění, s nízkým rozpočtem, vysokými výdaji či dluhy na energiích vyrůstala v Česku zhruba desetina chlapců a děvčat, tedy na 220 000. Kolem 130 000 osob bylo v samoživitelských domácnostech, na 120 000 v rodinách s nízkým příjmem s dětskými přídavky od státu.

S energetickou chudobou se potýkalo na 210 000 lidí s penzí, kteří žijí sami. Většinou to byly seniorky. Potíže mělo na 40 000 invalidních a 60 000 ostatních důchodců.

Dostatečně doma topit si nemohla dovolit desetina všech lidí v energetické chudobě, tedy asi 90 000. Kolem 60 000 osob bylo v posledním roce v prodlení s placením za energie. Celkem 635 000 lidí bylo z domácností s vysokými výdaji za energie. Zbývajících 125 000 lidí mělo více potíží naráz.

Více než dvě pětiny osob v energetické chudobě měly dálkové vytápění, více než desetina topila elektřinou, tři z deseti plynem, šest procent uhlím a desetina dřevem či jiným topivem.

Podle studie vysoká energetická náročnost budov zvyšuje riziko energetické chudoby. Většina těchto chudých v Česku bydlela právě v takových domech. Výsledky ukázaly, že se to týkalo nejčastěji lidí v nájmu či domácností seniorů nad 70 let ve vlastním domku.

Autoři studie doporučují lépe zacílit podporu, jako jsou dávky či slevy na energiích, na potřebné. Navrhují i změny dotací na úpravy budov k energetickým úsporám.

Video  Ptám se, pane premiére - Daně, rozpočet, energetická krize  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

verka1 ( 30. listopadu 2022 08:26 )

Žadat příspěvek na bydlení, mimořádné dávky, potravinové banky. Kdoví jak to chodí.

rodrigos ( 30. listopadu 2022 05:54 )

Je třeba nazývat věci pravými jmény.Pokud by smečka dobrodruhů ze Strakovky nepanáčkovala do Bruselu, mohla tady být energetické pohoda.Rusák by si válčil, ale co má s válkou společného plyn nebo ropa? Ne, hlupáci vymysleli sankce.Proti vlastním lidem.Sankce které pociťují výhradně obyvatelé celé EU.Sankce které nikam nevedly.Krom ožebračení lidí a zejména průmyslu.Proč máme pro kyjevského zavírat sklárny a železárny?Proč omezujeme provoz na bazénech? Nikdy se na takový Koncert evropské blbosti 2022 nezapomene.

trintin ( 29. listopadu 2022 20:35 )

Podle průzkumu budou oba kandidáti na prezidenta ve druhém kole (tajní) komunisté. V komunismu chudoba občanům nehrozí, "každý bude brát podle potřeby"?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa