Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

Česko čelí riziku měnové krize, varují japonští analytici. V ohrožení jsou i dvě další země

Autor: ČTK, swp - 
21. listopadu 2022
18:59

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Podle agentury Bloomberg to ve své dnešní zprávě předpovídají analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings.

Varování se zakládá na analýze osmi indikátorů, včetně poměru devizových rezerv k dovozu, krátkodobých úrokových sazeb a rozpočtových a obchodních ukazatelů.

Zranitelnost měn rozvíjejících se trhů se nyní podle zprávy nachází na nejvyšší úrovni za více než 20 let. Analytici uvedli, že měnové krize už zažil Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pákistán. Upozornili přitom, že tyto země se stále potýkají s problémy.

Maďarský forint v letošním roce patří k měnám, které si v rámci rozvíjejících se trhů vedou nejhůře, k jeho prudkému poklesu přispěly spory kolem financí z fondů Evropské unie. Výrazně letos oslabila také česká koruna a rumunský lei.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) začátkem listopadu podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Guvernér ČNB Aleš Michl po rozhodnutí bankovní rady uvedl, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

V září ČNB podle analytiků v rámci intervencí na podporu koruny vynaložila 2,6 miliardy eur (přes 63 miliard Kč) a od května takto utratila 25,5 miliardy eur (zhruba 620 miliard Kč). To je zhruba 16 procent devizových rezerv z jejich maximálního objemu z letošního dubna.

Video  Ptám se, pane premiére: Petr Fiala o zvyšování platů a zdražování  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

krtek. ( 22. listopadu 2022 19:53 )

Jestli je to ta Nomura co vlastnila IPB a nechala Klause aby do ní nahrnul dluhy tak se není čeho bát.

frantacizek ( 21. listopadu 2022 19:35 )

já už tohle tady píšu od léta, kdy byl jasný nový guvernér ČNB. A to si ještě s čs. korunou nezačali hrát zahraniční investoři. Bude to souboj, jestli se kolega Michl dostane dříve na kritickou hranici rezerv, nebo tyhle burziány přestane koruna bavit..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa