Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

„Češi jako sarančata! Vykupují zboží našim dětem.“ Poláci si stěžují na české nájezdy na obchody u hranic

Autor: ČTK - 
17. listopadu 2022
14:49

Obyvatelé polského městečka Bogatynia u hranic Libereckého kraje si stěžují, že lidé z Česka vykupují obchody. Mají obavy, že před Vánocemi na ně nezbyde dost zboží. Na svých internetových stránkách o tom ve svém vratislavském vydání píše Gazeta Wyborcza. Místní politik Artur Sienkiewicz na svém facebookovém profilu zveřejnil příspěvek o tom, jak na parkovištích před obchody rozdával zákazníkům z aut s českými poznávacími značkami letáky s výzvou, aby byli slušní a brali ohled na své polské sousedy.

„My, obyvatelé obce Bogatynia, chceme, aby naše děti také měly přístup k čerstvému zboží (zelenině, ovoci). Pomalu to začíná být nemožné – přicházíme do obchodů a stále častěji nacházíme prázdné regály,“ píše se ve výzvě, kterou jménem obyvatel pohraničí rozdává i v českém překladu Sienkiewicz z uskupení Porozumienie Prawicy dla Powiatu (Dohoda pravice pro okres). Uvádí se v ní, že Polákům vadí, že zákazníci z Česka po kartonech vykupují jogurty, máslo nebo maso.

Ceny potravin i dalšího zboží jsou v Polsku v porovnání s Českem výrazně nižší vzhledem k nízkému kurzu zlotého nebo tomu, že polská vláda zrušila DPH na některé základní potraviny.

Podle autora výzvy by Češi neměli „přilévat oleje do ohně“ sousedských sporů. V této souvislosti má na mysli české výhrady k rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów ležícím u Bogatyně.

„Všude Češi. Jako sarančata“

„Aby to k něčemu bylo,“ cituje Gazeta Wyborcza jistou ženu z Bogatyně. Tvrdí, že minulou sobotu šla do obchodu jednoho diskontního řetězce a „před šestou ráno stáli Češi ve frontě a ona nic nekoupila“. V supermarketu bylo podle ní tolik lidí, že nemohla projít mezi regály. Podle jiných by bylo dobré stanovit maximální množství potravin, jaké si zákazníci mohou koupit. „A pokud by to nepomohlo, měli by zakročit zástupci měst z obou stran hranice ve spolupráci se supermarkety, jinak obyvatelé Bogatyně ztratí trpělivost,“ navrhuje kdosi. Někdo další se ptá, zda Češi „vůbec spí“. „Jedu na noční, všude Češi, vracím se z noční, všude Češi,“ postěžoval si.

Někteří čeští uživatelé facebooku, kteří se o Sienkiewiczově výzvě dozvěděli, mají pro stížnosti Poláků pochopení. „Nám by se také nelíbilo, kdybychom přijeli do Lidlu a regály by byly prázdné,“ napsal jeden z nich. V souvislosti s chováním českých zákazníků v polských obchodech i čeští uživatelé internetu píší o „dobytku, sarančatech“. Jeden z nich popsal, jak se v polském Kauflandu vrhli na toaletní papír v akci ještě před tím, než ho pracovníci obchodu stačili sundat z palet a vyskládat do regálů.

Češi: Poláci si jezdí k nám pro uhlí

Z české strany se ale ozývají i hlasy, že Poláci také nejsou úplně nevinní. V uplynulých měsících přijeli do Česka pro levnější uhlí a v Ostravě nebo Karviné „vyčistili sklady tak, že na místní uhlí nezbylo“, napsala Gazeta Wyborcza.

Sienkiewicz tvrdí, že letákovou akcí jeho tažení proti Čechům vykupujícím zboží v polských obchodech nekončí. „Podniknu další kroky,“ uvedl. Jaké, neupřesnil.

Portál Zgorzelec.info píše, že podle jeho čtenářů problémem nejsou zákazníci z Česka, ale vedení supermarketů. Chybí jim prý pracovníci, a tak se stává, že v obchodech stojí třeba celý den nerozbalené palety se zbožím. Vyzývají bogatyňské politiky a obchodní řetězce, aby se zasadili o zavedení o limitů na nákup určitého zboží. „Takový zásah bude účinnější,“ píše Zgorzelec.info. Podle něho Sienkiewiczova akce je jen provokací k tomu, aby spolu Poláci a Češi nevycházeli v dobrém.

Video  Jednání v Polsku, Ukrajina bez elektřiny! Šokující video učitele a žáka. A Jágr truchlí, zemřel mu otec.  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Květoslava Velanova ( 18. listopadu 2022 03:51 )

Jak víte, že nepracuje? Možná vykonává t3ěžší práci jako Vy. A pokud si myslíte, že je u nás blahobyt, tak jste na omylu. Vláda nás opravdu žene do chudoby a pociťujeme to všichni kromě Vás.

Květoslava Velanova ( 18. listopadu 2022 03:47 )

Není to tak dávno, co polákům nevadilo, že tam češi jezdí před vánocemi nakupovat a dělat jim kšefty. To jsme ješt3 museli na hranici ukazovat pásy. Teď jim to vadí. Jsme v EÚ a nějaké zákazy a omezování by nemělo být. Lidé tam jezdí, protože naše vláda nezrušila daň u základních potravin.

Květoslava Velanova ( 18. listopadu 2022 03:37 )

Pane, kdybyste raděki napsal svůj komentàř v češtině, tak by Vám Čech rozuměl.Toto je slátanina a " prznění" českého jazyka. Já to také nepíši slovensky, to by dopadlo stejně.A Vy si myslíte, že umíte češtinu. Není to tak dávno, co jsme byli jeden národ.

msml20 ( 18. listopadu 2022 00:15 )

Nebylo by lepší psát slovensky než takhle prznit češtinu? Spíš to vypadá, že píše nějaký Tatar. Nemluvě o obsahu.

martin krolak ( 17. listopadu 2022 23:33 )

Rodrigos promiňte že vám oponují ale ví Češi nejste ochotni dělat i za minimální mzdu. Byli sme společní stát a do tet mi Slováci sme na tom hůře než ví Češi. Děláme z manželkou v český firmě ale Češi můžou vše. KdZ máme zakázku a potřebujeme zůstat v práci díl tak ani jeden Čech nezůstane. Ich odpověď je jednoduchá. Ad zůstanou Slováci oni potřebuji peníze. Ale že mi děláme na vaší ekonomiku a daně to už nikdo nevidí. Pak se brečí jak to že oni mají takové výplaty a já nemám. Všichni stě si zvykli jenom přežívat.

Zobrazit celou diskusi