Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Česká pošta znovu zdraží, jen dva měsíce po zvýšení cen. Rostou nám náklady, tvrdí ředitel

Autor: ČTK - 
8. listopadu 2022
16:48

Česká pošta chystá na začátku příštího roku další zvýšení cen všech základních služeb. Zdraží mimo jiné i obyčejná nebo doporučená psaní. Ceny by měly stoupnout řádově o jednotky korun. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Generální ředitel pošty Roman Knap v rozhovoru v dnešních Lidových novinách uvedl, že zdražování je reakcí na rostoucí náklady, zejména drahé energie a pohonné hmoty.

„Máme 3200 poboček a 72 dep a to už se na energiích podepíše. To samé u pohonných hmot, kdy ročně najezdíme 52 milionů kilometrů. Sedmdesát procent našich nákladů představuje vyplácení mezd,“ uvedl Knap.

Vitík ČTK řekl, že změny už oznámili podle platných regulí na Český telekomunikační úřad. Například u dopisu by mělo jít o zvýšení o dvě až tři koruny.

Od letošního listopadu pošta zdražila posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podražilo o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč. Základní cenu služby Balíkovna podnik zvýšil o deset korun na 75 Kč, s dobírkou na 94 Kč. Pro registrované uživatele se cena nezměnila.

Knap, který stojí v čele České pošty od června 2018, zároveň v Lidových novinách řekl, že zvažuje účast ve výběrovém řízení na nového generálního ředitele České pošty. Tendr vypsal ministr vnitra Vít Rakušan, vítěz bude podnik řídit od příštího roku. „Ještě nejsem přihlášen, ale uvažuji o tom. Mám čas do 15. listopadu. Pro mě je důležité to, že pokud bude politická vůle Českou poštu transformovat a změnit, tak to bude výzva, která mě zajímá,“ řekl. Prosadit by chtěl změnu systému financování pošty a oddělení státních služeb od komerčních a firmu změnit na akciovou společnost.

Ve funkci chce Knap ještě nyní v půlce listopadu jednat s odboráři o růstu mezd. „Před jednáním s odbory určitě nechceme nic prozrazovat. K jednání půjdeme s návrhem zvýšení platů o několik jednotek procent. Navýšení mezd však nepokryje meziroční inflaci, protože to jsou čísla, která pošta prostě neunese,“ uvedl. Dodal, že to bude kompromis mezi tím, co si firma může dovolit, a tím, aby zůstala na trhu práce konkurenceschopná.

krapotkin ( 9. listopadu 2022 17:29 )

Známá má dceru vdanou do Hamburku. Když jí posílá balík, vyplatí se jí podat ho na poště v Drážďanech. I s dopravou do SRN to má levnější a balík může mít váhu jakou chce bez omezení.

frnta konev ( 8. listopadu 2022 20:47 )

A můžu se dát i telefonní číslo na STREJDU...

Michal ( 8. listopadu 2022 20:41 )

Ať si ten *** nebere tolik a bude to v článku.

frnta konev ( 8. listopadu 2022 19:22 )

Já mám známé a příbuzné všude, tak proč bych nemohl mít strejdu na České poště, že?

elopapx ( 8. listopadu 2022 18:51 )

Nejdražší dopravce a ještě zdraží...🤦‍♀️
Nebýt to státní, už dávno nejsou...

Nedávno nám balíček položili na nízké stromky na zahradě. Žádné zvonění, nic...
Byla jsem doma !!! Ještě , že to nezmoklo nebo to neroztrhal pes.. Bylo to dcery, já bych přes ně nic neobjednala. Ti by se divili, kdyby balíček někdo ukradl a museli by ho zacálovat . 🤦‍♀️🤷‍♀️

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud