Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Spisovatelka Janouchová zaplatí tučnou pokutu za islamofobii: „Jako za komunismu," stěžuje si

Autor: amb - 
23. září 2022
17:13

Spisovatelku Kateřinu Janouchovou odsoudilo Švédsko za hrubou pomluvu a  islamofobii. O konkrétní škole na svůj blog napsala, že „indoktrinuje děti islámem“. Žena by měla zaplatit pokutu asi 170 tisíc korun.

V březnu roku 2020 se děti ve škole v Tierp učily rozeznat náboženské rozdíly formou divadla. To se nelíbilo matce jedné křesťanské dívky, která se nechtěla přidat. Problematiku podle švédského listu Dagens Nyheter uveřejnila na sociální síti.

Odtud téma převzala Janouchová a sdílela událost na svém blogu Katerina Magasin, kde to označila za „indoktrinaci násilím“. Na twitteru, kde příběh dál sdílela, má přitom Janouchová asi 60 tisíc sledujících, takže se zpráva rychle šířila.

„V kostce jde o to, že školáci měli sehrát jakési představení. Vcítit se do pocitů dětí různých náboženství. Jako první se vyučovalo křesťanství, kde ovšem mohly muslimské děti zůstat mimo dění ve třídě. Když přišel na řadu islám, křesťanské děti tuhle šanci nedostaly. Jedna z holčiček se ovšem výuky odmítla zúčastnit. Pochází z velmi věřící křesťanské rodiny a tohle bylo pro ni nepřípustné. Nechtěla psát, že patří Alláhu,“ řekla Janouchová podle Novinek.

Podle vlastních slov se Janouchová případu ujala „jako novinářka“. Učitelka prý chtěla, aby se i nemuslimské děti prohlásily na muslimy. Na blogu spisovatelka, která už dlouho žije ve Švédsku, zveřejnila emailovou korespondenci mezi nespokojenou matkou a školou.

Tím však ukázala i jméno ředitele a konkrétní učitelky, která výuku o náboženských rozdílech vedla. To vedlo ke smršti nenávistných zpráv směřovaných pedagožce i samotnému vedení školy. Výhrůžky vedly až k tomu, že školu hlídala ostraha.

Učitelka následně Janouchovou zažalovala a soud jí dal za pravdu. Spisovatelka, známá pro své tvrdé postoje proti islámu i imigrantům, prý případ podložila nepravdivými argumenty. Kromě toho bylo zveřejnění jména pedagožky nefér vzhledem k tomu, že nešlo o veřejně známou osobu.

Janouchová argumentovala tím, že na zveřejnění jejího jména mělo zájem více lidí. Udělala to prý i proto, aby zpráva působila důvěryhodněji. K tomu ale podle soudu neměla oprávnění. „Já jsem o něm napsala. Paní učitelka mě zažalovala,“ uvedla pro Novinky.cz Janouchová.

Nyní má poškozené pedagožce zaplatit odškodné ve výši 50 tisíc švédských korun, pokutu a soudní náklady dosahující až 25 tisíc švédských korun. Dohromady to činí 170 tisíc českých korun k zaplacení.

„Případ se projednával od začátku září. Je v něm hodně emocí, méně faktů. S rozsudkem nesouhlasím, odvolám se. Situace mi hodně připomíná komunismus. Sama jsem chodila do školy, kde se vyučovaly doktríny,“ dodala pro Novinky.cz. 

Podle ní je konflikt pro Švédsko vypovídající: „Obvinění z islamofobie jsou tu častá. Podobně často padají rozsudky," uvedla podle deníku Aftonbladet.

Soud podle Fihets Nytt označila za frašku, kde pracovníci školy brečeli. „Tento rozsudek je jasným důkazem toho, že emoce nyní u švédských soudů převažují nad zákonem. Vážní zločinci jdou na svobodu, zatímco ,zločinci základních hodnot´ jsou odsouzeni,“ napsala.V současnosti organizuje sbírku na svou podporu.

Video  Tálibánská vláda nařídila všem figurínám odřezat hlavy. Bojují proti modlářství.  - Twitter
Video se připravuje ...

Články odjinud