Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Sebevraždy, závislost na technologiích a krize pohlavní identity: Duševní zdraví českých dětí se zhoršuje

Autor: ula, ČTK - 
14. září 2022
05:09

Duševní zdraví českých dětí se zhoršuje. Na jejich stavu se podepsala nejen pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině, ale také tíživá ekonomická situace mnoha rodin. Děti a mládež bojují s úzkostí a depresemi, poruchami příjmu potravy, jsou závislé na alkoholu a objevuje se i závislost na moderních technologiích. Vyplývá to z údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Alarmující je rostoucí počet sebevražedných pokusů a bohužel i dokonaných sebevražd. Dobrovolný odchod patří dokonce mezi nejčastější úmrtí mladých lidí do 24 let.

Dětští psychiatři mají v ordinacích o polovinu více pacientů než v roce 2010. V roce 2019 bylo pacientů téměř 60 000, následné dva roky pandemie covidu-19 situaci ještě zhoršily. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je i kvůli nedostatečným kapacitám péče potřeba ohroženým dětem pomáhat ještě před tím, než budou potřebovat psychiatra.

Ve větším riziku jsou rodiny dětí z vyloučených lokalit, s dětmi se zdravotním postižením nebo se speciálními potřebami, ale také obecně rodiny s malými dětmi nebo samoživitelé.

Nejvíce se na dětech podepsaly dva náročné roky pandemie.

„Většina dětí nemohla chodit do škol, nemohla rozvíjet své talenty, chodit do kroužků, sportovních oddílů, vídat své kamarády a spolužáky, tak tento čas opravdu negativně dopadl na 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa