Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

ČEZ stopnul příjem nových zákazníků od konkurence! Ceny elektřiny jsou příliš divoké

Autor: kon - 
29. srpna 2022
18:33

Dodavatel energií ČEZ stopnul příjem nových zákazníků, kteří by k němu chtěli přejít od konkurence! Sdělil to na svých webových stránkách s tím, že jde o krátkodobou záležitost.

Ceny elektřiny na burze se během pondělí několikrát výrazně měnily. Nejprve extrémně stouply, pak zase klesly. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou za 1 MWh dělal neuvěřitelných 6500 Kč! „To znamená, že prakticky nelze pro zákazníka připravit nabídku,“ řekl Blesku mluvčí ČEZ Roman Gazdík s tím, že přechod k novému dodavateli by pro zákazníky nebyl výhodný. „ČEZ Prodej by musel ceny nastavit mimořádně vysoko (...) Vzhledem k výkyvům na trhu by mohla jít velkoobchodní cena zas dolů a zákazník by zbytečně platil příliš vysoké ceny,“ dodal Gazdík.

Oznámení o pozastavení příjmu přeběhlíků na stránkách ČEZ. Oznámení o pozastavení příjmu přeběhlíků na stránkách ČEZ. | ČEZ

Zcela noví zákazníci, kteří nejsou u konkurence, však ČEZ nadále příjímá. „Nové smlouvy na elektřinu i plyn stále zajišťujeme, a to pro naše stálé zákazníky, kterým končí fixace. Nebo pro zákazníky, kteří žádají o připojení nového odběrného místa či se stěhují. ČEZ Prodej těmto klientům stále smlouvy nabízí a nadále nabízet bude,“ vysvětluje dále mluvčí. Jakmile se situace uklidní, chce firma nabídku obnovit.

Video  Expert pro Blesk: Pozor na energošmejdy. A kde žádat o pomoc u drahých energií a starých kotlů?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

tom999 ( 29. srpna 2022 23:31 )

Na počátku července putuje do elektrárny první jaderné palivo. Vrcholí tak i konflikt ekologů se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, který přes zjevná pochybení ČEZ nadále pracuje ochotně pro co nejrychlejší spuštění, a to včetně svátků a víkendů.

Palivo je zavezeno. První štěpnou reakci mohou sledovat v přímém přenosu všichni diváci České televize i Novy v podvečer 9. října 2000. Rozdávají se i odměny — tou nejbizarnější je veřejný polibek premiéra šéfce SÚJB Daně Drábové.

Mezitím se rozhořívá těžký mezistátní konflikt s Rakouskem. Na poněkud opožděné protestní blokády českých hranic podněcované rakouskými nacionalisty reagují jejich české protějšky dle hesla „Temelín si vzít nedáme“. Závěrečný zoufalý pokus rakouských iniciativ hledat „pomoc“ u amerického právníka Eda Fagana přinesl užitek snad jen vlastníkům bulvárních deníků na obou stranách hranice.

Mezinárodní konflikt byl nakonec urovnáván až na jednáních v rakouském Melku. Na chod elektrárny však výsledky dohod neměly praktický žádný vliv.

tom999 ( 29. srpna 2022 23:29 )

Zemanova vláda nakonec rozhoduje o dostavbě Temelína 12. května 1999.

Po necelém roce od rozhodnutí vlády se ukazuje, že ČEZ opět politiky podvedl.

Přestože sugestivně tvrdil, že Temelín se staví proto, aby mohly být utlumeny severočeské uhelné elektrárny, ukázalo se, že strategií ČEZ je neutlumovat nic, ale za cenu dotovanou českými domácnostmi elektřinu vyvážet na evropský trh.

Referendum — poslední naděje

V únoru 2000 se tedy v Praze schází zástupci takřka všech ekologických organizací, které se v minulosti věnovali kampani proti Temelínu. Jednání končí dohodou — společným úsilím v rámci koalice Referendum 2000 se pokusí vyvolat celostátní referendum o osudu jaderné elektrárny.

Na veřejnost vystupuje koalice 17. dubna 2000 a oznamuje zahájení masivní petiční akce, která v historii českého ekologického hnutí nemá obdoby. Celostátně organizovaná síť dobrovolníků sbírá na náměstích mnoha měst a obcí podpisy. Opět se přidávají osobnosti. Na červnovou demonstraci vyzývající Miloše Zemana ke splnění předvolebního slibu, jenž sám potvrdil jako čerstvý premiér — vypsání referenda o Temelínu —,

Za necelé tři měsíce dosahuje 115 000.

Ve stejný den, kdy byly do parlamentu předány ohromné balíky petičních archů, předkládá skupina poslanců návrh zákona o referendu. Tím však ochota politiků zabývat se Temelínem definitivně končí. Vláda předložený návrh odmítá podpořit. Jediný, kdo nezvedl ruku pro zamítnutí, byl Pavel Rychetský. Miloš Kužvart totiž odvahu dostavit se na jednání vlády nenašel.

lucie13 ( 29. srpna 2022 22:27 )

To není problém jen v ČR, Uniper (eon) dodává v Německu elektřinu z celkových 41,5 miliónu domácností do 22 miliónů a i plyn do Stadwerke (energetické společnosti v jednotlivých městech).
Do 2021 měl přes miliardu € zisky a teď má denně miliónové ztráty.
Nesmí navýšit smluvní ceny zákazníkům. Je před konkurzem. Německá vláda koncern padnout nenechá, byl by to domino efekt pro celou zem.
Energie Wien je zřejmě v konkurzu, léta vlády socanů a nejvyšší nezaměstnanosti v celé zemi (většina populace Vídně jsou asylanti a polovina Vídně nepracuje, žijí ze sociálních dávek v městských bytech zadarmo či za hubičku. Energie Wien se nejprve vymlouvala na obchodní tajemství, pak pomalu přiznali, že jim chybí 1,77 mld €, pak to bylo 6 mld. a teď jsou asi u 10 miliard, co nemají, spekulovali na burze. Takové hlavní město je jed pro celou společnost.
Problém koncernů je, že miliardové zisky neinvestují v zemi, ale v zahraničí. Teď se prý skupují s oblibou pozemky v USA, cena energie tam je minimální. Takže kdyby se ještě část koncernů přesunula do USA, tak je ještě lépe vymalováno pro Evropu.
Problém nejsou jen naše sankce ale o desolátní atomové elektrárny třeba ve Francii, polovina z nich jede v útlumu.

Vojtěch Korynta ( 29. srpna 2022 19:33 )

"Na prvém místě je Ukrajina, Češi mohou svítit loučema či petrolejkama." Petr Fiala, premiér České republiky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa