
ČEZ stopnul příjem nových zákazníků od konkurence! Ceny elektřiny jsou příliš divoké

Dodavatel energií ČEZ stopnul příjem nových zákazníků, kteří by k němu chtěli přejít od konkurence! Sdělil to na svých webových stránkách s tím, že jde o krátkodobou záležitost.
Ceny elektřiny na burze se během pondělí několikrát výrazně měnily. Nejprve extrémně stouply, pak zase klesly. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou za 1 MWh dělal neuvěřitelných 6500 Kč! „To znamená, že prakticky nelze pro zákazníka připravit nabídku,“ řekl Blesku mluvčí ČEZ Roman Gazdík s tím, že přechod k novému dodavateli by pro zákazníky nebyl výhodný. „ČEZ Prodej by musel ceny nastavit mimořádně vysoko (...) Vzhledem k výkyvům na trhu by mohla jít velkoobchodní cena zas dolů a zákazník by zbytečně platil příliš vysoké ceny,“ dodal Gazdík.
Zcela noví zákazníci, kteří nejsou u konkurence, však ČEZ nadále příjímá. „Nové smlouvy na elektřinu i plyn stále zajišťujeme, a to pro naše stálé zákazníky, kterým končí fixace. Nebo pro zákazníky, kteří žádají o připojení nového odběrného místa či se stěhují. ČEZ Prodej těmto klientům stále smlouvy nabízí a nadále nabízet bude,“ vysvětluje dále mluvčí. Jakmile se situace uklidní, chce firma nabídku obnovit.
Na počátku července putuje do elektrárny první jaderné palivo. Vrcholí tak i konflikt ekologů se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, který přes zjevná pochybení ČEZ nadále pracuje ochotně pro co nejrychlejší spuštění, a to včetně svátků a víkendů.
Palivo je zavezeno. První štěpnou reakci mohou sledovat v přímém přenosu všichni diváci České televize i Novy v podvečer 9. října 2000. Rozdávají se i odměny — tou nejbizarnější je veřejný polibek premiéra šéfce SÚJB Daně Drábové.
Mezitím se rozhořívá těžký mezistátní konflikt s Rakouskem. Na poněkud opožděné protestní blokády českých hranic podněcované rakouskými nacionalisty reagují jejich české protějšky dle hesla „Temelín si vzít nedáme“. Závěrečný zoufalý pokus rakouských iniciativ hledat „pomoc“ u amerického právníka Eda Fagana přinesl užitek snad jen vlastníkům bulvárních deníků na obou stranách hranice.
Mezinárodní konflikt byl nakonec urovnáván až na jednáních v rakouském Melku. Na chod elektrárny však výsledky dohod neměly praktický žádný vliv.