Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vydatné deště posledních dní sice zmírnily sucho, které trápí Česko. Ještě ale není vyhráno

Autor: ČTK, tim - 
22. srpna 2022
16:50

Deště uplynulých dnů dokázaly výrazně zmenšit rozsah půdního sucha do hloubky jednoho metru. Tvůrci projektu Intersucho dnes vydali aktuální mapu, která je platná k nedělnímu ránu, přičemž tři nejhorší stupně sucha už jsou pouze na třech procentech území. Míru sucha ještě dále zmírnily srážky, které přes republiku procházely v neděli, v noci na pondělí a dnes dopoledne. Míra rozšíření sucha by se neměla podle předpovědí v tomto týdnu nijak výrazně měnit.

„Do nedělního rána napršelo nejvíce srážek na Plzeňsku, Rokycansku, Příbramsku a Benešovsku, a to 60 až 110 milimetrů za týden. Naopak nejméně to bylo ve východních Čechách, na jižní Moravě a na západě Čech. Další vydatné srážky se vyskytovaly během neděle a pondělí, které bude součástí vyhodnocení v příštím týdnu,“ uvedli tvůrci webu.

Největší sucho, které minulý týden ještě umocnily tropické teploty, se rozvinulo v západních a severozápadních Čechách. Tato oblast zůstává nadále velmi suchá v hloubce od 40 do 100 centimetrů, ale ve svrchní vrstvě půdy do 40 centimetrů sucho prakticky vymizelo. Je to právě díky studené zvlněné frontě doprovázené intenzivními srážkami, která začala ovlivňovat počasí v Česku koncem minulého týden a dosud ho ovlivňuje.

Míru sucha určují vědci jako relativní veličinu, když srovnávají aktuální míru nasycenosti s průměrnou nasyceností v letech 1961 až 2010. Letošní sucho bylo velmi výrazné už na jaře, kdy je voda pro zemědělce nejdůležitější. Bylo důsledkem zimy chudé na sníh a celkově srážkově chudé zimy a velmi suchého začátku jara.

Během letních měsíců pak přišly tři velmi intenzivní epizody sucha v souvislosti s minimem srážek a tropickými teplotami. První přišla ve druhé polovině června, druhá ve druhé polovině července a poslední skončila o tomto víkendu. Všechny trvaly zhruba dva týdny a především ty časnější poškodily úrodu.

Sucho panuje v létě i hydrologické, protože stavy většiny řek a potoků jsou citelně podprůměrné a v některých tocích byla voda jen díky nadlepšování průtoků z přehrad.

V dalších deseti dnech by se měly vyskytovat občasné přeháňky, teploty by se měly pohybovat do 30 stupňů a jen ojediněle by někde mohly být vyšší, ale až o víkendu. Vzhledem k intenzitě dešťů těchto dnů by se nemělo půdní sucho rozvíjet.

Zemědělci už téměř ukončili sklizeň obilí a řepky a podle jejich hlášení na webu Intersucho jsou nejvíce postiženi suchem v krušnohorských okresech a také na Plzeňsku. Na jižní Moravě největší postižení suchem hlásí zemědělci z Břeclavi. Mnozí odhadli ztráty nad 40 procent. Nyní sucho ohrožuje úrodu kukuřice a cukrovky, která dozrává, záleží na tom, do jaké míry současné deště dokážou poškození těchto plodin odvrátit.

Video  Expert o extrémním suchu: V některých místech chybí rok a půl srážek. Musíme se přizpůsobit.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...
 

 

Jan Kocián ( 23. srpna 2022 14:53 )

Ve čtvrtek 25. srpna LOKÁLNÍ slabé i silné bouřky budou skoro bez pohybu, takže naprší za hodinu až 70 mm z jedné bouřky (půjde o velmi silné bouřky z hlediska srážek). Kdo bude mít štěstí na další bouřku, která jej zasáhne aspoň svým okrajem, ten dostane celkových 90 mm.

Zajímavější bude pátek 26. srpna, kdy LOKÁLNÍ silné až velmi silné bouřky (i supercely) budou stát skoro na místě, takže z jedné bouřky naprší za 30 minut i přes 100 mm... za hodinu třeba až neskutečných 200 mm! Budou tím pádem splňovat definici extrémně silných bouřek.

Rozdíl mezi ojedinělými velmi ničivými bleskovými povodněmi a mezi ojedinělými extrémně ničivými bleskovými povodněmi v obcích, bude (z logiky věci) určovat lokalita, do které těch 200 mm během jedné hodiny spadne.

Jan Kocián ( 23. srpna 2022 14:48 )

Jaký bude první školní den ve čtvrtek 1. září?

Bude chladno, deštivo a větrno, takže je nutné vybavit děti pláštěnkou! 2. a 3. září bude ještě větší zima.

Od 6. září výrazné oteplování, postupně na tepoty hodně přes 30 °C v ČR! Babí léto letos nebude. Tři roky nebylo!

Po vedrech nastane období velmi silných bouřek, s možností extrémně silných bouřek i v ČR!

Jan Kocián ( 23. srpna 2022 14:40 )

"Je skoro vyloučené, aby v Česku napršelo 200 mm," tvrdili na Facebooku oficiální experti ze speciálního bouřkového týmu ČHMÚ. A jak to dopadlo?

Ve Strašicích u Rokycan vodohospodáři naměřili 20. srpna rovných 198,0 mm za méně než 24 hodin! ČHMÚ o tom samozřejmě nic neví!

Jan Kocián ( 23. srpna 2022 14:39 )

Včera i předevčírem ČHMÚ předčasně ukončil oranžovou výstrahu s tím, že ji mění na mírnější žlutou.

ČHMÚ minulou sobotu předpovídal pro Orlické hory plus minus 30 mm. A jak to dopadlo? Vodohospodáři tam oficiálně naměřili mnohonásobně víc: 130 mm!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa