Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Další „brutální“ zdražení elektřiny a plynu: ČEZ a Pražská energetika zvýší ceny o desítky procent

Autor: ČTK - 
7. července 2022
12:59

Někteří dodavatelé energií od srpna opět zvedají pro část zákazníků ceny. Týká se to například společnosti ČEZ nebo Pražské energetiky (PRE). Zdražení některých produktů dosáhne i desítek procent, zjistila dnes ČTK. Někteří dodavatelé zvedli ceny již od 1. července, jiní zdražování podle svého vyjádření "nemohou vyloučit."

Energetická společnost ČEZ zdražila elektřinu v nejběžnějším tarifu pro domácnosti (D02d) v produktu fixovaném na tři roky už od 1. července, od 1. srpna zdražuje znovu. Nyní stojí jedna megawatthodina 6025 korun, od srpna 7464 korun, tedy o více než pětinu. U produktu s fixací na dva roky vzroste cena meziměsíčně o sedm procent na 7501 korun. „Pro zákazníky, kteří s nám mají uzavřené smlouvy, se však nic nemění. Ať už v případě fixovaných smluv, nebo smluv na dobu neurčitou,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Gazdík upozorňuje, že ČEZ některé své ceníky dokonce zlevnil. Pokud nyní přichází zákazník, který se chce u ČEZ Prodej fixovat na jeden rok, tak v případě plynu bude mít cenu od 1. srpna levnější než před měsícem, u elektřiny pro něj zůstává cena stejná. „Pokud by se chtěl zákazník fixovat na dva nebo tři roky, tak bude cena mírně vyšší. Velkoobchodní ceny na dva a více let dopředu stouply. Důvodem je další nejistota ohledně dodávek plynu do Evropy z Ruska,“ uvedl Gazdík.

Ve druhé polovině roku končí fixace zhruba deseti procentům zákazníků ČEZ, kteří odebírají plyn, v případě elektřiny to je pět procent. „Pro zákazníky, kteří mají probíhající fixaci nebo produkt na dobu neurčitou, se nic nemění,“ uvedl Gazdík.

Pražská energetika zdražuje od 1. srpna nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 Kč na 7505 Kč za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu. Zdražení nemůže vyloučit ani Pražská plynárenská. „Vzhledem k vývoji na velkoobchodním trhu do budoucna nelze zvýšení cen vyloučit. V tento moment je to však zatím ve stadiu analýz a úvah,“ řekl ČTK mluvčí Miroslav Vránek.

Řada dodavatelů zdražila již od 1. července. Například firma innogy zdražila u plynu produkt Optimal fixovaný na tři roky o sto korun na 2510 Kč za megawatthodinu. O stokorunu zdražila innogy také produkt na jeden rok Start 12 a produkt na tři roky Garance 36, a to na 2745 Kč, respektive 2540 Kč. Zdražoval také Centropol. K 1. červenci se zvýšila cena produktu Mini fixovaného na tři roky z původních 5205 Kč na 6381 korun.

Ceny elektřiny a plynu rostou od loňského podzimu. Cena elektřiny na burze vzrostla meziročně ze zhruba 75 eur za megawatthodinu na dnešních 332 eur, vyplývá z informací na webu Kurzy.cz.

Video  Expert pro Blesk o konci ruské ropy v EU: Má to háček! A Putina to tlačí dávat slevy  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vladimír Molik ( 8. července 2022 11:18 )

Dobře, že se zdražuje! Češi potřebují do držky a bídu za to, co si zvolili už od roku 1089. Dobře nám tak!

johanaa ( 8. července 2022 05:01 )

Nechápu, proč se nevrátíme k svitiplynu. Uhlí i dřevo máme, stačilo by jen vyměnit trysky a obnovit pár plynáren. Určitě efektivnější než dovážet zkapalněny přes moře.

karassidlo ( 7. července 2022 19:28 )

Ha,ha,ha... Dokdy si necháte sr.t na hlavu...??? Mě přišlo minulý týden Vyůčtování a ZLEVNILI mi o pár Euro měsíční platbu za elektriku... A už tu mám LEVNĚJŠÍ benzin jak vy v ČR.....

iqtyqve ( 7. července 2022 19:22 )

1kWh vyrobí za korunu,prodají za 10 a ty 2% zisku jim stačí

MarekBadatel ( 7. července 2022 19:07 )

Tepelná čerpadla a fotovoltaika - to je sice moc hezké, ale vrtule tepelného čerpadla produkuje akutický smog a solární panely jsou zase nevzhledné, takže vizuální smog. Jsou to takové náhražky které fungují ale nepokryjí celou spotřebu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa