Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Léto, tábory a koupání: Jaká koupaliště uzavřely sinice? A proč je letos méně táborů?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
1. července 2022
17:35

Léto, koupání a tábory patří neochvějně k sobě. Bohužel i vlivem počasí přibývá míst, kde si jen tak nezaplaveme. Podle hlavní hygieničky ČR Pavly Svrčinové byl zákaz koupání vyhlášen ve veřejném tábořišti Podolsko na Orlíku a na přehradě Sedlice na Pelhřimovsku, v obou případech je voda nebezpečná pro lidské zdraví kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu. Na 123 koupacích oblastí a 59 přírodních koupališť je pod neustálým dozorem orgánů ochrany veřejného zdraví.

Svrčinová rovněž uvedla, že momentálně registrují 1496 táborů, neboli letních zotavovacích akcí. Mělo by proběhnout okolo 2400 běhů, kterých se zúčastní zhruba 160 tisíc dětí. Což je oproti předcovidovým létům pokles, hlavní hygienička však upozornila, že řada táborů proběhne až v srpnu, tudíž je možné, že je organizátoři teprve nahlásí. Nejvíce táborů bude v Jihočeském kraji – 198, 1 akci má nahlášenou i Hlavní město Praha.

Kvalita vody: Pozor na vyrážku

Lidé se i na začátku prázdnin mohou ve většině přírodních nádrží, které kontrolují hygienici, koupat bez obav. Jako nevhodný ke koupání hygienici od minulého týdne vyhodnotili Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku, v Županovicích na Slapské přehradě koupání nedoporučují citlivým lidem kvůli výskytu sinic. V nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku nadále nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, která se projevuje například vyrážkou.

Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, nedoporučuje ke koupání také přehradu České údolí u Plzně. Na dalších místech je voda zakalená, případně by se lidé měli po koupání osprchovat. U některých vodních ploch se naopak kvalita proti předchozímu rozboru zlepšila. Tak je to třeba u koupaliště Motol v Praze 5, kde byla na začátku června kalná voda, nyní ji ale hygienici ohodnotili nejvyšší známkou. Voda je čistá i v dalších přírodních nádržích v hlavním městě.

Zlepšení hygienici zaznamenali také u rybníku Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Zrušili tam zákaz koupání platný od 16. června, voda zde má ale nadále zhoršenou jakost a lidé by se tam měli po koupání osprchovat. To platí například i pro koupaliště v Dolcích u Trutnova, rybník Rosnička na Svitavsku a nádrž Chmelař na Litoměřicku, kde je ve vodě zvýšené množství sinic i chlorofylu. Sprchu hygienici doporučují také po koupání ve třech dalších rybnících na Vysočině - v Kachličce na Havlíčkobrodsku, Domanínském u Bystřice nad Pernštejnem a Koupališti v Novém Městě na Moravě.

Na dalších místech je kvalita vody převážně výborná nebo dobrá. Bez obav se lidé mohou koupat třeba v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova, v přehradě Seč na Chrudimsku, na Nových Mlýnech na Břeclavsku, na Slapech a ve středočeských jezerech Poděbrady a Lhota. Voda v Brněnské přehradě má zhoršenou jakost, stále se v ní ale dá koupat.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa