Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Co s cenami za energie? Někteří dodavatelé bijí na poplach: Pomoc už potřebují NEJEN nejchudší!

Autor: Vera Renovica - 
18. května 2022
05:00

Naše fiktivní rodina Bezmocných řeší problémy s výdaji za energie. Příspěvek na bydlení ani dávka mimořádné okamžité pomoci, které vláda pro tento účel rozšířila, se jich přitom netýkají. Podle některých už je čas, aby stát pomáhal nejenom těm nejchudším!

Blesk zkontaktoval přední odborníky i nejsilnější firmy na poli dodávek energií a zjistil, jaké cesty by mohly vést k tomu, aby za současných podmínek měli spotřebitelé o něco jednodušší život. Ve finále totiž nejde jenom o zálohy na elektřinu a plyn, které se mnohým oproti loňsku zdvojnásobily. Vysoké ceny energií – o to vyšší v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině a debatám o ruském plynu – totiž za sebou táhnou také ceny všeho ostatního od potravin po služby.

Zde je 5 možných řešení, která vyplynula z odpovědí, jež získal Blesk. Některé se vzájemně vylučují, jiné doplňují. Některé jsou hudbou budoucnosti, jiné diskutuje kabinet Petra Fialy (57, ODS) aktuálně. Všechny ale v sobě obsahují příslib plnějších peněženek!

30,1 O tolik procent meziročně za duben zdražila elektřina dle ČSÚ.

44,2 O tolik procent meziročně za duben zdražil plyn dle ČSÚ. 

Zastropovat velkoobchodní ceny 

Paradoxem české energetické bídy je, že elektřina, již polostátní ČEZ vyrobí, putuje na burzu v Lipsku a tam ji naši dodavatelé zase nakupují za mnohem vyšší ceny. Někteří z nich si proto myslí, že by prioritou měli být čeští spotřebitelé, pak až burza. „Z pohledu Pražské energetiky je jednou z možností, jak dojít ke snížení tržních cen, například povinnost výrobce dodat obchodníkům elektřinu za regulovanou cenu. Obchodníci by tento efekt přenesli na koncové zákazníky,“ reagoval pro Blesk Karel Hanzelka, tiskový mluvčí PRE. 

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus
Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Blesk.cz

Vyzkoušet za 1 Kč

Video se připravuje ...
Další videa