Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Kellnerův parťák míří do čela PPF! Novým generálním ředitelem bude „nenápadný miliardář“ Šmejc

Aktualizováno -
4. května 2022
17:33
Autor: ČTK, simao - 
4. května 2022
16:20

Novým generálním ředitelem investiční skupiny PPF se od 15. června stane Jiří Šmejc, kterého Forbes označil za „nenápadného miliardáře“. Podle jeho žebříčku je 13. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 21 miliard korun. V čele PPF vystřídá Ladislava Bartoníčka, který bude v poradním výboru rodiny, oznámila dnes v tiskové zprávě Renáta Kellnerová. Členem poradního výboru bude nově i Daniel Křetínský.

Novým generálním ředitelem investiční skupiny PPF se od 15. června stane podnikatel Jiří Šmejc. Zároveň získává opci na odkup až desetiprocentního podílu ve skupině. PPF to dnes oznámila v tiskové zprávě.

„Naši rodinu s Jiřím pojí dlouholeté přátelství. V letech 2005–2012 byl klíčovou osobou PPF, navíc s Petrem často a do hloubky diskutoval o obchodních aktivitách Skupiny a dobře znal jeho uvažování. Proto jsem velmi ráda, že Jiří přijal moji nabídku na pozici ředitele PPF, a přeji mu mnoho úspěchů při rozvoji Petrova odkazu a dalším budování Skupiny,“ uvedla v tiskové zprávě Renáta Kellnerová.

V minulosti byl Šmejc obchodním partnerem zesnulého většinového majitele PPF Petra Kellnera a minoritním akcionářem skupiny. Vlastní podíl ve společnosti Home Credit, spadající pod PPF. Šmejc v čele PPF vystřídá Ladislava Bartoníčka, který bude v novém poradním výboru rodiny.

„Nabídky vést skupinu PPF si nesmírně vážím. Lidsky ji beru jako potvrzení dlouholetého přátelství s rodinou Petra Kellnera, které v mém životě vždy hrálo zásadní roli. Profesně se jedná o vrchol toho, co může podnikatel v České republice dosáhnout. PPF je jen jedna a já se budu ze všech sil snažit, aby své zcela unikátní postavení ještě více posílila,“ uvedl Šmejc.

PPF po Kellnerově smrti vede čtyřčlenný řídicí výbor, který vznikl loni v dubnu. Členy jsou oba minoritní podílníci skupiny Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, finanční ředitelka Kateřina Jirásková a právník Tomáš Brzobohatý. Jednání se pravidelně účastní i vdova po majiteli Skupiny Renáta Kellnerová. Bartoníček nyní přejde do poradního výboru rodiny, v němž bude i Šmejc a miliardář Daniel Křetínský.

Křetínský je předsedou představenstva Czech Media Invest, pod nějž spadá vydavatelská skupina Czech News Center, jejíž součástí je i deník Blesk.

Šmejc patří k nejúspěšnějším českým finančníkům

  • Jiří Šmejc patří mezi nejúspěšnější investory a manažery ve středoevropském prostoru za posledních 20 let. Jeho jméno je spojeno především s rozvojem banky Home Credit na ruském trhu a s expanzí skupiny Home Credit do Číny a států jižní a jihovýchodní Asie. V posledních letech stojí také za rozvojem investiční skupiny EMMA Capital.
  • Šmejc je podle letošního žebříčku časopisu Forbes 13. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 21 miliard korun. „Nenápadný miliardář neustále rozpíná své pole působnosti a navyšuje svůj majetek. Jádrem zůstává sázková kancelář SuperSport a distribuce energie a plynu v Rumunsku a Moldávii. Mezi nové investice patří chorvatské on-line tržiště Bazaar nebo německý prodejce kuchyní Küchenquelle. Šmejc vybudoval luxusní maledivský resort Velaa, v němž si čtvrtinu pořídil Daniel Křetínský,“ napsal Forbes.
  • Rodák z Karlových Varů (12. října 1971) vystudoval matematickou ekonomii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. S podnikáním začal v roce 1992, o dva roky později stál u zrodu společnosti Middle Europe Finance. MEF začala obchodovat s cennými papíry, v září 1996 založil v Praze Šmejc ještě akciovou společnost MEF Brokers. Ve vlastnictví firem se postupně ocitly významné podíly v různých podnicích - například v ZVVZ Milevsko, Motorpalu nebo obchodníku s cennými papíry BBG Finance.
  • V roce 1999 se stal společníkem Vladimíra Železného při zakládání „nové“ televize Nova. Šmejc a jeho partneři zejména získali důležitý zhruba miliardový úvěr od IPB a ovládali servisní firmy kolem televize. Vstup skupiny PPF do Novy v roce 2002 nebyl zprvu přátelský, nakonec ale loni tragicky zesnulý majitel PPF Petr Kellner a Jiří Šmejc našli společnou řeč. Po odprodeji konsolidované Novy do rukou CME Šmejc zamířil do vedení skupiny PPF.
  • Ve strukturách kolem skupiny PPF figuroval od léta 2004. Koncem roku 2005 získal pětiprocentní balík akcií, který držel až do roku 2012. Působil v představenstvu České pojišťovny (2004 až 2007), později byl ve skupině PPF zodpovědný za řízení bankovnictví a aktivity v Rusku, do roku 2019 byl také partnerem miliardáře Karla Komárka v loterijní skupině Sazka.
  • V současnosti je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva Home Creditu, který poskytuje spotřebitelské půjčky.
  • Investiční skupinu EMMA založil Šmejc v roce 2012 a dosud je jejím majoritním akcionářem. V současnosti jde o investiční holding zaměřený na zahraniční trhy a směřující aktivity převážně do maloobchodu. Díky kapitálové účasti ve skupině Home Credit a dalším investicím je EMMA kapitálově přítomná v zemích EU, státech bývalého Sovětského svazu, na trzích Asie i v USA. V poslední době EMMA Capital koupila například společnost Rixo.cz, pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International či energetické firmy působící v Moldavsku a Rumunsku.
  • Letos v březnu skupina EMMA Capital oznámila, že bude jediným vlastníkem největší chorvatské sázkové kanceláře SuperSport. Za zbývající třetinový podíl zaplatí více než 150 milionů eur (3,8 miliardy korun). SuperSport má v Chorvatsku více než poloviční podíl na trhu.
  • V roce 2014 Šmejc otevřel luxusní hotelový resort Velaa Private Island na Maledivách a o tři roky později prodal čtvrtinový podíl Danielu Křetínskému.

Video  Jak zemřel Petr Kellner? I po roce jsou příčiny zřícení vrtulníku nejasné.  - Videohub
Video se připravuje ...

bullshit ( 4. května 2022 19:15 )

Jen jestli si ty miliardáře nějak moc neidealizujeme. Základ jsou ostré lokty a dobří známí u lizu a zakázek. Bureš by mohl vyprávět...

Zobrazit celou diskusi