Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Svaz bojovníků za svobodu má získat menší dotace. Poslanec ODS je chce odebrat úplně

Autor: ČTK - 
21. února 2022
13:04

Dotace ze státního rozpočtu pro Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) by se v letošním roce měla proti dřívějšku snížit víc než šestkrát. Zatímco v minulých letech dostával svaz 6,3 milionu korun, letos by měl podle návrhu rozpočtu koaliční vlády Petra Fialy (ODS) získat pouze rovný milion. Opoziční poslanci se v minulém volebním období neúspěšně snažili dotaci svazu zrušit nebo omezit. Poslanec nyní vládní ODS Jakub Janda ji chce z rozpočtu odebrat zcela, uvedl na Twitteru. Poslanec SPD Jiří Kobza chce dotaci naopak o pět milionů korun navýšit.

Jandovi i dalším poslancům vládní koalice vadí, že vedení svazu je úzce spojeno s totalitním režimem a představitele tohoto režimu podle nich stále obdivuje i oceňuje. Upozorňuje i na chyby v hospodaření spolku. Stát by proto jeho činnost neměl podporovat, tvrdí.

Janda na dotaz ČTK uvedl, že dotaci svazu chce odebrat zcela, půjde o návrh více poslanců. Záměr vzít svazu dotaci z rozpočtu oznámil už loni na podzim, když ji do svého tehdejšího návrhu rozpočtu vložila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Babišova vláda chtěla dát ČSBS pět milionů korun. Poté, co se po loňských sněmovních volbách staly z dříve opozičních stran naopak strany vládní koalice, vyjádřil tehdy Janda naději, že s odebráním peněz uspěje.

Kobza označil razantní snížení dotace Českému svazu bojovníků za svobodu na jeden milion korun za nelogický, neoprávněný a nespravedlivý, pokládá ho za politicky, ideologicky i osobně motivovaný účelový krok. Peníze na navržené navýšení rozpočtu ČSBS chce vzít z odvodů do rozpočtu EU.

Svaz ocenil i „mlátičku“ Ondráčka

V předchozích letech pokusy o odebrání dotace bojovníkům za svobodu neuspěly. Dotace ČSBS se zastávala hlavně KSČM, v roce 2018 komunisté zachování dotace svazu označili za jednu z podmínek pro podporu rozpočtu.

Janda řekl v říjnu 2018 ve Sněmovně, že je „bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomoci vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz“. Reagoval tak na to, že ČSBS ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se před listopadem 1989 zúčastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Janda za svá slova čelil trestnímu stíhání.

Nyní se vyjádřil obdobnými slovy. „Kdysi respektovaný, dnes pofidérní a podivně hospodařící spolek ČSBS bývalého agenta VB soudruha (Jaroslava) Vodičky si státní dotace nezaslouží. Přichystal jsem proto pozměňovací návrh k rozpočtu a budu bojovat až do konce, aby z veřejných peněz nedostali ani korunu!“ napsal na Twitteru.

ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Některé instituce či samosprávy už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS odmítaly proplácet, nebo je snížily.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

j.p.toman ( 22. února 2022 09:14 )

Správné rozhodnutí. Dotace pro ně vůbec zrušit. Na co je vlastně potřebujeme? Ať si bojují za svobopdu, ale za své!

Zobrazit celou diskusi