Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Takhle přicházel exmoderátor ČT Drahoňovský o vlasy. Alopecií trpí i jeho sestra Tereza

 • Autor: amb - 
  10. 2. 2022
  16:00

  Typicky uhlazené vlasy, husté vousy a teď už i obočí vzala bývalému moderátorovi ČT Tomáši Drahoňovskému alopecie. „Spouštěcí mechanismy jsou dva, buď jde o silně vyčerpaný organismus, anebo o duševní nepohodu,“ řekl Blesk Zprávám přední český tricholog Lukáš Rossbach. „Jednou z variant je i reakce na očkování,“ uvedl na svých sociálních sítích Drahoňovský. Jak v minulých měsících probíhala jeho rychlá proměna? Co k tomu řekl expert a kdo další alopecií trpí?

  Kdysi dlouhovlasý mladík fotografií bez vlasů, vousů, řas i obočí šokoval. Dočkal se ale podpory od bývalých kolegů, lidí s podobným problémem a dalších. Přestože potíží s vlasy si Drahoňovský začal všímat přibližně před rokem, jejich vypadávání mělo rychlý spád.

  „Nemá to žádné jiné projevy než to, že člověk prostě vypadá takhle. Svým způsobem je to vtipný: míval jsem na ČT někdy zlý sny o tom, že by mi vypadaly vlasy a musel jsem skončit s vystupováním v TV. Život je jako bonboniéra,“ napsal na svém twitteru Drahoňovský.

  Blesk Zprávy sledovaly, jak se vzhled bývalého moderátora a dnes manažera řemeslných piv měnil a jak to snášel. „Nepsané pravidlo je, že když se udělá ložisko alopecie, má to dva roky zpoždění. Když je organismus vystavený velkému tlaku, tak bojuje, a nemoc vyjde ven až ve chvíli, když se navrátí do pohody,“ vysvětlil Blesku průběh nemoci odborník Lukáš Rossbach.

 • 1.Mladý Drahoňovský problémy s vlasy neměl

  Tomáš Drahoňovský, když mu bylo 19 let. Tomáš Drahoňovský, když mu bylo 19 let. | Instagram Tomáše Drahoňovského

  V 19 letech Tomáše Drahoňovského asi stěží napadlo, že mu jednou vypadají všechny vlasy. Nechával si je narůst a nosil je neupravené. Fotografie sdílel na svém instagramu.

 • 2.Ještě před rokem vypadal Drahoňovský úplně jinak

  Problémy s vlasy začal mít Tomáš Drahoňovský přibůižně před rokem. Problémy s vlasy začal mít Tomáš Drahoňovský přibůižně před rokem. | Instagram Tomáše Drahoňovského, Twitter Tomáše Drahoňovského

  Snímek vlevo je starší než dva roky, tehdy ještě Tomáš Drahoňovský problémy s vlasy neměl. Fotka vpravo je ale stará přibližně rok, kdy potíže začínaly.

  „Čas od času mi sice trocha vlasů vypadla, když jsem zažíval nějakou delší stresovou etapu, ale nepovažoval jsem to za nic zvláštního,“ uvedl k fotografii Drahoňovský. Výrazná změna začala až začátkem loňského léta.

 • 3.O všechny vlasy přišel během 3 měsíců.

  Ze stavu na fotce vlevo přišel Drahoňovský o zbytek vlasů během tří měsíců. Ze stavu na fotce vlevo přišel Drahoňovský o zbytek vlasů během tří měsíců. | Twitter Tomáše Drahoňovského

  Vypadávání vlasů mělo u Drahoňovského rychlý průběh. Ze stavu na fotografii vlevo přišel o všechny vlasy jen během následujících 3 měsíců. „Ze začátku je to nenápadné, ale akcelerace je překvapivá,“ komentoval Drahoňovský na twitteru.

  Vpravo je fotografie z října loňského roku. „Když se snažíte zakrýt fleky holé kůže, na nichž jste ještě před pár týdny měli vlasy nebo vousy, vyzkoušíte spoustu různých image,“ komentoval tehdy snímek Drahoňovský.

 • 4.Před Vánoci si hlavu oholil

  Na začátku prosince 2021 Drahoňovský vlasy oholil. Na začátku prosince 2021 Drahoňovský vlasy oholil. | Twitter Tomáše Drahoňovského

  Na začátku prosince roku 2021 už Drahoňovský rychle vypadávající vlasy oholil. „Dnes přišel ten moment, kdy mě už přestalo bavit dívat se na hromady vlasů na zemi. A nerad bych, abychom se nepoznali, až se příště potkáme!“ napsal k příspěvku na twitteru. Od fanoušků se mu v komentářích dostalo chvály, že vypadá mladší.

  Kde máš vlasy? Neznamená to, že když budu pít pivo, budu vypadat takhle?“ komentovala fotku vpravo Světlana Witowská, moderátorka České televize, kde Drahoňovský předtím také pracoval.

  „Alopecia areata – vlasy a vousy mi vypadávají, během jednoho měsíce jsem přišel o vousy, vlasy akcelerovaly teď a do měsíce jsou podle mého odhadu pryč taky – tak jsem tomu šel trochu naproti. Je to lepší, než pořád luxovat nebo vytahovat mrtvé vlasy po hrstech,“ odpověděl jí Drahoňovský.

  Nemoc se dělí na tři stadia, na začátku jde o alopecii areatu, kdy člověku začínají vypadávat vlasy. Když přijde o všechny vlasy, jde o alopecii universalis a při ztrátě veškerého ochlupení hovoříme o alopecii totalis. 

 • 5.Spolu vlasy mu odešly i vousy a obočí

  Kromě vlasů přišel Tomáš Drahoňovský i o vousy a obočí. Kromě vlasů přišel Tomáš Drahoňovský i o vousy a obočí. | Twitter Tomáše Drahoňovského, Instagram Tomáše Drahoňovského

  9. ledna se Tomáš Drahoňovský na twitteru svěřil s tím, že vedle vlasů a vousů mu alopecie vzala i řasy a obočí. „Kromě piva a osobních radostí a starostí poslední dobou zaměstnává moji mysl jedno slovo – alopecie. K sepsání tohoto delšího vlákna mě přiměl okamžik, kdy jsem kromě vlasů a vousů přišel i o obočí a řasy,“ napsal na sociální síti.

  Situaci ale umí brát s humorem. K fotce vlevo přidal na instagramu popisek: „Dejte na mě, řasy a obočí byly naposledy cool ve 20. století!“ a ke snímku vlevo: „Jsou věci, co vám dojdou až bez vlasů. Třeba jak moc vám v kanclu táhne na šišku...“

 • 6.Alopecii má i sestra Drahoňovského Tereza

  Video  Blesk Podcast: Tereza přišla o všechny vlasy. O alopecii napsala oceňovaný komiks.  - Jiří Marek, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

  Vlasy vypadaly také Tomášově sestře, spisovatelce a scenáristce Tereze Drahoňovské. S alopecií začala bojovat ještě dřív než Tomáš, už v roce 2016. Se svými pocity se svěřila v podcastu Blesku. „Po dvou měsících vlasy padaly tak, že už to nešlo zakrýt. Už jsem neřešila jen to, o co se jedná, ale taky jak schovat to, že mi ty vlasy vypadávají. Začala jsem nosit klobouky, aby to nebylo vidět a nikdo si toho nevšiml,“ řekla o svých starostech. Následné oholení hlavy pro ni bylo ulevující.

  Blesk Zprávy oslovily předního českého trichologa Lukáše Rossbacha z Institutu zdravých vlasů, podle kterého ale v případě alopecie nehraje genetika roli. „Nejde o genetickou záležitost, ale někdy jde o epigenetiku z důvodu, že si přenášíme z rodiny různé návyky, v některých případech může jít například o traumata," uvedl. Právě psychika hraje u alopecie nemalou roli.

 • 7.Expert: Může za to psychika

  Tricholog Lukáš Rossbach (vlevo) vysvětluje nemoc alopecii, kterou má bývalý moderátor ČT Tomáš Drahoňovský (uprostřed, vpravo). Tricholog Lukáš Rossbach (vlevo) vysvětluje nemoc alopecii, kterou má bývalý moderátor ČT Tomáš Drahoňovský (uprostřed, vpravo). | galerie Institutu zdravých vlasů, Instagram Tomáše Drahoňovského, Facebook Tomáše Drahoňovského

  Tricholog Lukáš Rossbach Blesk Zprávám řekl, co k alopecii vede. „Spouštěcí mechanismy jsou dva, buď jde o silně vyčerpaný organismus, anebo o duševní nepohodu,“ sdělil Lukáš Rossbach. „Těch příčin je celá řada a pacient je vždy sensitivnější, bere si věci víc k srdci, víc o nich přemýšlí,“ doplnil. Podle Rossbacha může být spouštěčem například i křivda z dětství nebo trauma.

  „V poslední době je to ale hlavně pracovní nasazení nebo vyčerpání. Organismus tím dává jedinci najevo, že už to takhle dál nejde, ten ale nerespektuje signály a potřeby,“ sdělil Blesku.

  „Čas od času mi sice trocha vlasů vypadla, když jsem zažíval nějakou delší stresovou etapu, ale nepovažoval jsem to za nic zvláštního,“ uvedl na svém twitteru i Tomáš Drahoňovský. „Je to autoimunitní, takže je to klasika: zbavit se stresu, konstantního tlaku a toxických vztahů,“ řekl bývalý moderátor v komentářích.

  „Nepsané pravidlo je, že když se udělá ložisko areaty, má to dva roky zpoždění. Když je organismus vystavený velkému tlaku, tak bojuje, a nemoc vyjde ven až ve chvíli, když se navrátí do pohody,“ řekl Blesku Rossbach. „Proto mohou lidé s alopecií tvrdit, že je všechno v pořádku, protože stresem procházeli v době před ztrátou vlasů,“ zakončil.

 • 8.Očkování na koronavirus a alopecie

  Jaký vliv má očkování proti koronaviru na alopecii? Jaký vliv má očkování proti koronaviru na alopecii? | Facebook Tomáše Drahňovského, Instagram Tomáše Drahoňovského

  Vliv na alopecii může mít i očkování proti koronaviru. Na twitteru to řekl i Tomáš Drahňovský: „Jednou z variant je i reakce na očkování. Časově se zhoršení mého stavu shoduje s první dávkou Comirnaty. Asi by nebylo divu: po očkování na žloutenku jsem kvůli imunoreakci skončil v nemocnici,“ uvedl. 

  Souhlasí s tím i odborník Lukáš Rossbach. „Je to pravda, protože u každého jedince si v případě očkování informace sedne na nějaký orgán, někomu na dermový aparát, jinému na slezinu a vždycky si to sedne na tu slabší část, takže to pak může lehce disharmonizovat celý organismus,“ vysvětlil.

 • 9.Alopecií trpí i další známé osobnosti

  Strasti s alopecií znají i další známé tváře. Vlevo - Ayanna Pressley, vpravo - Jordan Haj. Strasti s alopecií znají i další známé tváře. Vlevo - Ayanna Pressley, vpravo - Jordan Haj. | Twitter Ayanny Pressley, Instagram Jordana Haje

  Svůj boj s alopecií popsal pro iDnes i muzikant Jordan Haj. „Cítím se jako netvor. Což nikdo pod těmi ostatními vlasy, delšími a správně naaranžovanými, nevidí. Ale já o tom vím... Úplně vypsychlej z toho, aby nezafoukalo,“ svěřil se. Vlasy ale vypadaly například i americké političce Ayanně Pressleyové či herečce Jada Pinkett Smith. 

  Protože je spouštěčem psychika, alopecii je těžké řešit pomocí kosmetických nebo terapeutických metod. Často se ale léčí kortikoidy, které však mohou kůži oslabit a neřeší původ nemoci. „Nejlepší je dát dohromady všechny faktory, hormony, zdravý životní styl a kondici vlasové pokožky,“ řekl Rossbach, podle kterého se k alopecii musí přistupovat komplexně.

y1xcvbnm ( 10. února 2022 18:07 )

nepíše o tom jenom Blesk , to z aprvé a za druhé mě to připadá jakoby to on sám chtě aby to vešlo ve známost a tím je zajištěn klid a nějaké další dohady.
Napadl mě zpěvák Karel Hála, neměl totéž????

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud